Реформа старшої школи: у МОН розповіли, що чекає на учнів у 2027 році

Реформа старшої школи: у МОН розповіли, що чекає на учнів у 2027 році

14:29,
23 Травня 2025
2220

Реформа старшої школи: у МОН розповіли, що чекає на учнів у 2027 році

14:29,
23 Травня 2025
2220
Реформа старшої школи: у МОН розповіли, що чекає на учнів у 2027 році
Реформа старшої школи: у МОН розповіли, що чекає на учнів у 2027 році
Автори:
У «профільній» школі з’явиться 10-й адаптаційний клас. Упродовж цього року учні звикатимуть до нового середовища та напрямку.

З 1 вересня 2027 року учні старших класів зможуть обирати профілі навчання та предмети / курси — залежно від зацікавлень і майбутньої професії. У Міністерстві освіти і науки України (МОН) розповіли, у чому полягає реформа та чого очікувати майбутнім старшокласникам.

Кожен випускник 9 класу матиме вибір:

  • вступити до академічного ліцею, обрати профіль і готуватися до навчання в університеті;
  • вступити до професійного або фахового коледжу, здобути спеціальність одночасно із загальною середньою освітою та швидше вийти на ринок праці.

В академічних ліцеях учні обиратимуть профіль навчання, а також предмети в межах профілю і предмети поза профілем (ті, що їх цікавлять).

Щоб старшокласники мали ширший вибір предметів, у закладі має бути достатньо учнів на паралелі. Це дасть змогу формувати більше навчальних груп, а отже — пропонувати різні профілі та курси.

У МОН кажуть, що з цієї причини ліцейні класи (10–12) мають бути організовані в окремих закладах освіти. Такий формат допоможе краще адаптуватися до психологічних та освітніх потреб учнів. 

Крім цього, відокремленість ліцеїв зробить організацію освітнього процесу зручнішою, оскільки:

  • можна буде викладати курси за модульним принципом (наприклад, упродовж кількох місяців, а не протягом року);
  • організовувати змінні групи, а не сталі класи, коли учень увесь рік навчається з тими самими підлітками;
  • мати приміщення для створення великої кількості груп, а отже широкого вибору предметів і курсів.

У «профільній» школі з’являється 10 адаптаційний клас. Упродовж цього року учні будуть звикати до нового середовища та профілю. І якщо щось не сподобається, зможуть змінити вибір на 11 і 12 класи.

Як пояснили в МОН, планування мережі ліцеїв ураховує їхню доступність. Максимальна відстань — до 30 км, у багатьох випадках — 10–20 км.  До них буде організовано підвезення учнів, за що відповідатиме місцева влада. 

Водночас школи з 1–9, 5–9 чи 1–4 класами продовжать роботу. А початкові залишаються максимально наближеними до місць проживання учнів, як це і є зараз.

У МОН додали, що реформа «Нова українська школа» закріплена в законодавстві й триває вже вісім років. «Профільна» — лише один з етапів великої реформи. У 2018 році зміни розпочалися в початковій школі, зараз тривають у 5–7 класах. І вже з 2027 року реформа розпочнеться у старшій школі.

Нагадаємо, Міністерство освіти і науки розпочало громадське обговорення законопроєкту для реформування старшої школи у жовтні 2024 року. Тоді пропонувалася реорганізація системи закладів шкільної освіти для надання учням можливості вибору різноманітних профілів навчання.

Фото: МОН

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2025 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду