Європейська федерація журналістів закликає кандидатів до Європарламенту спільно відродити вільну журналістику
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Європейська федерація журналістів закликає кандидатів до Європарламенту спільно відродити вільну журналістику
Документ зосереджує увагу на таких ключових питаннях:
- Демократії потрібна незалежна журналістика.
- Європі потрібен медійний плюралізм.
- Права на об’єднання та колективні договори – усім.
- Авторські права та чесні контракти – усім.
- Умови праці впливають на якість журналістики.
- Журналістика – суспільне благо.
- Розслідувальна журналісьтка потребує доступу до інформації.
- Інвестування у майбутнє журналістики.
- Гарантування безпеки на роботі.
- Створення довіри та підзвітності через журналістську етику.
Європейська федерація журналістів зазначає, що свобода медіа, плюралізм та незалежна журналістика в Європі зіштовхується з дедалі більшою загрозою політичного впливу, економічного тиску та зміни медіаландшафту. Журналістика стала першою жертвою цих загроз. В останні роки трудові права репортерів скорочувалися, умови їхньої роботи погіршувалися, якість журналістики знижувалася, суспільна довіра до неї втрачалася. Внаслідок політичного та економічного тиску на журналістів та медіа в Європі посилилася цензура.
Медіаорганізація, зокрема, пропонує, щоб урядовці не були захищені від критики. Натомість журналістів не мають кидати до тюрем, а ЗМІ закривати через критичні матеріали про них. Власність медій та економічний вплив на них, потрібно зробити прозорими, вважає ЄФЖ. Медійні монополії мають бути законодавчо обмежені. ЗМІ мають бути незалежними від їхніх власників у редакційній політиці.
Нагадаємо, що ЄФЖ – найбільша в Європі професійна організація, що об’єднує понад 320 тисяч журналістів у 39 країнах, захищає їхні права, та сприяє розвитку журналістики як суспільного добра. З 2013 року до неї приєдналися Національна спілка журналістів України та Незалежна медіапрофспілка України.