Amnesty International: міжнародна спільнота повинна реагувати на утиски свободи слова в Азербайджані
Amnesty International: міжнародна спільнота повинна реагувати на утиски свободи слова в Азербайджані
«Міжнародна спільнота не повинна закривати очі на порушення прав людини в Азербайджані», – заявляє міжнародна правозахисна організація Amnesty International.
В оприлюдненій доповіді «Весна, що ніколи не розквітала. Придушення свобод в Азербайджані» Amnesty International осуджує репресивні дії проти інакомислення та протестів проти корупції, які розпочалися у березні цього року.
Відтоді влада посилила утиски незалежної преси, неурядових організацій і політичних партій – наголошується в документі. Активістів молодіжних рухів і опозиційних діячів садили у тюрми за сфабрикованими звинуваченнями. Журналісти та захисники прав людини зазнали погроз і переслідувань. Amnesty International вважає засуджених за участь в акціях протесту в'язнями сумління.
«Європейський Союз та інші міжнародні партнери Азербайджану повинні використовувати кожну можливість, щоб домогтися їхнього звільнення, припинення придушення мирних акцій протесту, критичної думки та політичної опозиції», – заявила дослідник проблем Азербайджану в Amnesty International Нетелі Нозадзе.
Сотні людей збиралися на вулицях Баку в березні та квітні цього року, вимагаючи проведення демократичних реформ і дотримання прав людини – йдеться у доповіді. Масові протести на Близькому Сході і в Північній Африці надихнули активістів азербайджанської опозиції, вони використовували соціальні медіа для організації та поширення інформації.
Однак азербайджанська влада заборонила проводити акції протесту, переслідувала й арештовувала блогерів та активістів. 14 активістів і членів опозиційних політичних партій визнали винними в «організації та участі в порушенні громадського порядку» і засудили до 3-річного позбавлення волі.
Amnesty International вважає: немає жодних доказів того, що будь-хто з ув’язнених прихильників опозиції, організовуючи мирні акції протесту в центрі Баку, вийшов за межі законного права на свободу слова і зборів.
Щоб змусити замовкнути критично налаштовані ЗМІ, в Азербайджані, як і раніше, використовували кримінальні статті та статті цивільного кодексу про наклеп. А закордонні ЗМІ заборонені в національному ефірі ще 2009 року.
Ганімат Захід (Ganimat Zahid), редактор близької до опозиції газети Azadlig розповідає Amnesty International: «Уряд затягує удавку, обмежуючи доступ до інформації, друку та засобів поширення незалежних ЗМІ. Внаслідок цього громадськість опинилася у стані інформаційної блокади. Щоб заповнити вакуум, ми дедалі частіше покладаємося на соціальні мережі».
Крім того, азербайджанський уряд нині розглядає закони, які потенційно можуть обмежити доступ до інформації користувачів інтернету та запровадити кримінальну відповідальність за «дезінформацію».
Міжнародні партнери Азербайджану повинні чітко дати зрозуміти – вони не співрпцюватимуть з тими, хто порушує права людини, резюмує Amnesty International.
Джерело Amnesty International