Під «домашнім арештом»

00:00,
8 Березня 2012
971

Під «домашнім арештом»

00:00,
8 Березня 2012
971
Під «домашнім арештом»
Китайська влада посадила під домашній арешт усесвітньо відому захисницю прав тибетського народу, авторку і блогера Церинг Вузер (Tsering Woeser).

Репресивна акція має на меті не дати їй можливості отримати в посольстві Нідерландів у Пекіні нагороду Фонду принца Клауса (Prince Claus Fund). Про це вона повідомила того ж дня (в понеділок) на своєму блозі Invisible Tibet today (Невидимий Тибет сьогодні).

Нині вона перебуває під пильним наглядом поліцейських у своєму помешканні в Пекіні.

44-річна Церинг Вузер – жорсткий публічний критик політики КНР у Тибеті.

Вона народилася в історичній столиці цього автономного району Лхасі у привілейованій родині. Її дід був офіцером гомінданівської армії, а батько служив одним із командирів Народно-визвольної армії Китаю. Випускниця університету, Вузер працювала журналісткою, а потім стала поетесою та есеїсткою, заснувала літературний часопис.

За свідченням «Репортерів без кордонів», вона – одна з небагатьох тибетських авторів, які пишуть китайською мовою.

Вузер – авторка збірника есе «Нотатки про Тибет» (Notes on Tibet 西藏笔记; Xīzàng Bǐjì). Після того, як книгу було заборонено «через політичні помилки», її звільнили з роботи. Однак із-під її пера на Тайвані було опубліковано декілька книг. Серед них – ілюстровану знімками її батька «Заборону пам’яті» (Forbidden Memory) про культурну революцію в Тибеті.

Вона продовжувала публікувати також гострі критичні матеріали на блогах oser.tibetcul.net і blog.daqi.com/weise. Коли Вузер вмістила на них вітання Далай-ламі з днем народження, влада їх заборонила. Однак вона публічно заявила, що це її не зупинить.

Церинг Вузер належить до тих, хто ініціював «Хартію-08» (оприлюднений 2008 року й підписаний представниками китайської інтелігенції маніфест, що містив заклик провести демократичні політичні реформи в КНР. – MS). Її книги виходять за кордоном у перекладах іноземними мовами.

Діяльність Вузер відзначено міжнародними нагородами: «За свободу слова» (Freedom of Expression Prize) Норвезької профспілки письменників (2007 р.), Медаллю «За свободу слова» (The freedom of speech medal) Тібетської асоціації журналістів (2007 р.) та нагородою «За мужність у журналістиці» (Courage in Journalism) Міжнародного жіночого медіафонду (2011 р.). Однак китайська влада не дозволила лауреатці виїхати ані в Норвегію, ані у США, щоб їх отримати.

Під час заворушень у Тибеті, що відбувалися 2008 року, вона та її чоловік, відомий автор і критик пекінського режиму Ван Лисюн (Wang Lixiong), уже опинялися під домашнім арештом.

Підготував Аркадій Сидорук

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Claude Arpi
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду