Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Цензура по-угорськи
«Репортери без кордонів» стривожені тим, що Медіарада Угорщини відхилила пропозицію опозиційного Klubrádió зберегти за ним у Будапешті комерційну частоту 95.3 FM. Це сталося всупереч тому, що після звернення радіостанції до суду її знову було розподілено на користь Klubrádió.
«Уперто вороже ставлення Медіаради до Klubrádió тільки підтверджує думку, що, всупереч запереченням, воно є політизованим, – вважають «Репортери без кордонів». – Це рішення – останній етап у тривалій боротьбі, що включала спроби правлячої партії Fidesz скористатися своїми законодавчими повноваженнями в обхід судових рішень. Вона підкреслює також небезпеку ухваленого 2010 року закону про ЗМІ, який прем'єр-міністр Віктор Орбан намагається зберегти чинним в умовах загальної опозиції.
Посилаючись на правничий прецедент з Klubrádió як на підставу для усунення усіх претендентів на три частоти в угорській столиці, цей регуляторний орган лише погіршує ситуацію. Якщо Медіарада вперто чіплятиметься за безглузді докази, то стане очевидним, що йдеться про політичний порядок денний».
Як далеко зайде правляча партія Fidesz у виявах брутальності щодо своїх опонентів і міжнародної спільноти – ставлять питання «Репортери без кордонів».
Під час суперечливого тендерного процесу пріоритетності музики та місцевих новин Медіарада позбавила торік у грудні Klubrádió його частоти 95.3 FM і надала її новому, невідомому претендентові – Autoradio, що запропонувало неполітичний контент трансляцій, нагадує медіаорганізація.
Не було враховано те, що Klubrádió вело передачі на цій частоті упродовж багатьох років і мало велику аудиторію слухачів.
У лютому ц.р. будапештський міський суд скасував рішення Медіаради, дискваліфікувавши Autoradio і постановивши, що частота має належати Klubrádió, що посіло друге місце в тендерному конкурсі. Через місяць це рішення підтримав апеляційний суд. Однак у відповідь правляча партія Fidesz, що контролює парламент і Медіараду, навіть намагалася ухвалити закон, який дозволяв би регуляторному органу відхиляти судові рішення.
Як стверджують Klubrádió та місцеві ЗМІ, Медіарада заявила, що радіостанцію було виключено з тендерного конкурсу, бо не всі сторінки в її у заявці були правильно підписано та пронумеровано.
«Репортери без кордонів» зв’язалися з Медіарадою й отримали звідти копію прес-релізу, що містить невиразні посилання на «формальні критерії..., визначені рішенням суду та його правничі аргументи». У ньому немає пояснень, що станеться далі, враховуючи, що всіх заявників було дискваліфіковано. На запити надати додаткову інформацію жодної відповіді поки що не надійшло.
«Репортери без кордонів» спілкувалися з генеральний директором Klubrádió Андрашом Арато (András Arató) після того, як він побував у Медіараді та старанно дослідив оригінал заявки. «Я перевірив увесь текст. Усі сторінки підписані й пронумеровані, – сказав він. – Тоді мені заявили, що слід було також підписати й пронумерувати незаповнені сторінки. Це нібито єдина причина, через яку нас вилучили».
Klubrádió має намір оскаржити останнє рішення Медіаради в суді. На подання апеляції в нього є вісім днів.
Склад Медіаради та її повноваження опинилися у центрі суперечки щодо репресивного закону про ЗМІ, ухваленому в грудні 2010 року. Незважаючи на низку поправок, його суть не змінилася.
Останні зміни, ухвалені парламентом у травні ц.р., містять декілька покращень, передусім стосовно захисту джерел інформації. Та уряд знову не спромігся змінити своєї головної функції. Голову Медіаради, як і раніше, призначає прем’єр-міністр, а той має повноваження в процесі ухвалення рішень втручатися в редакційну політику засобів масової інформації.
P.S. MediaSapiens повідомляв уже про утиски опозиційним медіа в Угорщині та про стурбованість, яку висловлювали з цього приводу у Євросоюзі. Детально про це можна почитати у статті «В епіцентрі критики – Угорщина».
Джерело: «Репортери без кордонів»
Переклад: Аркадій Сидорук