Болівійська влада вперше в історії країни вимагає від журналістів розкрити джерела інформації

00:00,
1 Червня 2014
1267

Болівійська влада вперше в історії країни вимагає від журналістів розкрити джерела інформації

00:00,
1 Червня 2014
1267
Болівійська влада вперше в історії країни вимагає від журналістів розкрити джерела інформації
Всупереч гарантіям конфіденційності закону про друк (Ley dе Imprenta), кримінальний суд столиці Ла-Пас постановив щоб журналіст Рікардо Агілар (Ricardo Aguilar) і видавець Клаудіа Бенавенте (Claudia Benavente) газети La Razón назвали джерела інформації у «статті, яка розкриває державні таємниці». Про це повідомляє віденський Міжнародний  інститут преси (IPI).

«У цій країні медіа ніколи не розкривала свої джерела», - заявив президент Національної асоціації преси (ANP) Хуан Леон Корнехо (Juan León Cornejo). - Ми не знаємо як нам діяти, якщо це станеться».

Він вважає, що судове рішення має на меті радше не виявити джерела, а погрожувати й налякати  журналістів».

Репортера і видавця газети La Razón викликали для надання свідчень. У суді їх повідомили, що протягом декількох днів вони мають розкрити джерела, які використовувалися для написання статті, опублікованої у квітні. Крім того, суддя попередив їх, щоб вони не робили жодних заяв до подальшого повідомлення.

У статті «Як морський позов подолав ідею односторонньої акції» порушується  чутливе питання про давній морський спір між Болівією та Чилі. У ній розкрито факт подання позову болівійським урядом до Міжнародного суду у Гаазі, щоб змусити чілійський уряд «вести у дусі доброї волі» переговори про надання «суверенного виходу» Болівії до Тихого океану, втраченого під час Другої тихоокеанської війни (1879-1883 рр). Прикметно, що про цей намір публічно заявляв президент Болівії  Ево Моралес.

У квітні генеральна прокуратура звернулася до судових органів з ініціативою порушити проти газети La Razón «справу про шпигунство».

Суддя, як вважає президент ANP, юридично не обґрунтував свого рішення, не вказав, які саме положення закону були порушені при написані й публікації статті.

«Проти La Razón чиниться судове переслідування. Це атака проти незалежної журналістики в Болівії», - заявив Корнехо у телефонному інтерв’ю IPI.

В оприлюдненій заяві газета стверджує, що публікація статті, яка викликала гостру реакцію, не пов’язана з порушенням жодних законів і наголошує на своєму праві оскаржувати рішення в апеляційному суді. При цьому La Razón  посилається на статтю Закону про друк, в якому проголошується, що «секретність джерел, пов’язана з публікацією статей, не може бути порушена».

«Нині справа у підвішеному стані», - вважає Корнехо.

Репортер і видавець заявили: якщо їх знову викличуть для дачі показань, вони скористаються правом зберігати мовчанку.

Тим часом генеральний прокурор Ектор Арсе (Héctor Arce) переконував репортерів, що він тільки запропонував розслідувати справу і не приймав рішення, щоб журналісти розкривали джерела інформації. Це, як він висловився, мають вирішувати компетентні суди.

Натомість віце-президент Альваро Гарсіа Лінера (Álvaro García Linera) наголосив, що мета судового процесу проти газети La Razon - виявити посадових осіб, котрі надавали інформацію про факти, які можуть завдавати шкоди національним інтересам, щоб подібне не повторювалося.

«Ми нагадуємо болівійській владі – право журналіста захищати джерела своєї інформації визнані рядом міжнародних інституцій, таких, як Європейський суд з прав людини (the European Court of Human Rights), ОБСЄ, Міжамериканська комісія з прав людини (the Inter-American Commission on Human Rights), - заявила радник з питань свободи преси IPI у Латинській Америці та в країнах Карибського басейну  Ванесса І. Гарніка (Vanessa I.Garnica). – Це право відіграє ключову роль для свободи преси. Без таких гарантій носії інформації, що має суспільний інтерес, можуть бути відлякані від надання її репортерам». 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Рікардо Агілар і Клаудіа Бенавенте, freemedia.at
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2025 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду