Болівійська влада вперше в історії країни вимагає від журналістів розкрити джерела інформації
Болівійська влада вперше в історії країни вимагає від журналістів розкрити джерела інформації
«У цій країні медіа ніколи не розкривала свої джерела», - заявив президент Національної асоціації преси (ANP) Хуан Леон Корнехо (Juan León Cornejo). - Ми не знаємо як нам діяти, якщо це станеться».
Він вважає, що судове рішення має на меті радше не виявити джерела, а погрожувати й налякати журналістів».
Репортера і видавця газети La Razón викликали для надання свідчень. У суді їх повідомили, що протягом декількох днів вони мають розкрити джерела, які використовувалися для написання статті, опублікованої у квітні. Крім того, суддя попередив їх, щоб вони не робили жодних заяв до подальшого повідомлення.
У статті «Як морський позов подолав ідею односторонньої акції» порушується чутливе питання про давній морський спір між Болівією та Чилі. У ній розкрито факт подання позову болівійським урядом до Міжнародного суду у Гаазі, щоб змусити чілійський уряд «вести у дусі доброї волі» переговори про надання «суверенного виходу» Болівії до Тихого океану, втраченого під час Другої тихоокеанської війни (1879-1883 рр). Прикметно, що про цей намір публічно заявляв президент Болівії Ево Моралес.
У квітні генеральна прокуратура звернулася до судових органів з ініціативою порушити проти газети La Razón «справу про шпигунство».
Суддя, як вважає президент ANP, юридично не обґрунтував свого рішення, не вказав, які саме положення закону були порушені при написані й публікації статті.
«Проти La Razón чиниться судове переслідування. Це атака проти незалежної журналістики в Болівії», - заявив Корнехо у телефонному інтерв’ю IPI.
В оприлюдненій заяві газета стверджує, що публікація статті, яка викликала гостру реакцію, не пов’язана з порушенням жодних законів і наголошує на своєму праві оскаржувати рішення в апеляційному суді. При цьому La Razón посилається на статтю Закону про друк, в якому проголошується, що «секретність джерел, пов’язана з публікацією статей, не може бути порушена».
«Нині справа у підвішеному стані», - вважає Корнехо.
Репортер і видавець заявили: якщо їх знову викличуть для дачі показань, вони скористаються правом зберігати мовчанку.
Тим часом генеральний прокурор Ектор Арсе (Héctor Arce) переконував репортерів, що він тільки запропонував розслідувати справу і не приймав рішення, щоб журналісти розкривали джерела інформації. Це, як він висловився, мають вирішувати компетентні суди.
Натомість віце-президент Альваро Гарсіа Лінера (Álvaro García Linera) наголосив, що мета судового процесу проти газети La Razon - виявити посадових осіб, котрі надавали інформацію про факти, які можуть завдавати шкоди національним інтересам, щоб подібне не повторювалося.
«Ми нагадуємо болівійській владі – право журналіста захищати джерела своєї інформації визнані рядом міжнародних інституцій, таких, як Європейський суд з прав людини (the European Court of Human Rights), ОБСЄ, Міжамериканська комісія з прав людини (the Inter-American Commission on Human Rights), - заявила радник з питань свободи преси IPI у Латинській Америці та в країнах Карибського басейну Ванесса І. Гарніка (Vanessa I.Garnica). – Це право відіграє ключову роль для свободи преси. Без таких гарантій носії інформації, що має суспільний інтерес, можуть бути відлякані від надання її репортерам».