У Греції журналістів тероризують вибухами бомб

У Греції журналістів тероризують вибухами бомб

00:00,
23 Січня 2013
1308

У Греції журналістів тероризують вибухами бомб

00:00,
23 Січня 2013
1308
У Греції журналістів тероризують вибухами бомб
У Греції журналістів тероризують вибухами бомб
В умовах фінансової кризи та соціальних потрясінь грецькі журналісти все більше наражаються на ризик

Грецькі журналісти – насторожі, відколи п’ять міні-бомб [11 січня – MS] вибухнули на порогах будинків декількох репортерів в Афінах. Хоча саморобні пристрої лише пошкодили входи до будівель і ніхто не постраждав, схоже, це попереджувальні вибухи. Вони пролунали в напруженій суспільній атмосфері, в якій журналісти дедалі частіше потрапляють під обстріл.

Греція упродовж багатьох років переживає глибокий спад. На вимогу партнерів по ЄС і міжнародних фінансових інститутів уряд вжив жорстких заходів в економічній сфері, що викликало каскад роздратування та бурхливих протестів.

Деякі радикальні групи здійснили напади безпосередньо на державні та приватні установи, що сприймаються як носії чинної системи. Невідомі відкрили вогонь по штаб-квартирі правлячої в Греції правоцентристської партії Нова Демократія (New Democracy). У центрі Афін провідний урядовий речник Сімос Кедікоґлу (Simos Kedikoglu) засудив «нову тривожну ескалацію роздмухування терору у нашому суспільстві».

Державні медіа також опинилися під прицілом. Напади, вчинені 11 січня, були спрямовані проти журналістів великих новинних ЗМІ. Це директор офіційного Афінського інформаційного агентства (Athens News Agency) Антоніс Скіллакос (Antonio Skyllakos), його дружина журналістка Еванґелія Балтатці (Evangelia Baltatzi), ведучий Mega TV Ґіорґос Економеас (Giorgos Ekonomeas), радник державного телеканалу ERT Антоніо Ліарос (Antonio Liaros), репортер-криміналіст Alpha TV Петрос Карсіотіс (Petros Karsiotis). Мішенню став і теперішній речник приватизованого державного агентства, колишній журналіст Кристос Констас (Christos Konstas).

В інтернет-повідомленні дві невідомі анархістські організації – «Меншина, що бореться» (Fighting Minority) і «Групи кривдників та осередки беззаконня» (Circles of Offenders/Nuclei of Lawlessness) взяли на себе відповідальність за «напади на державу» і журналістів, яких вони вважають урядовими маріонетками. Медіа, стверджують вони, – це «головні менеджери підпорядкування державних проектів і маніпулювання суспільством».

«То був меседж медіа та деяким репортерам: повідомляйте новини про економічну кризу інакше, – заявив журналіст щоденної газети Eleftheros Typos Маноліс Костідіс (Manolis Kostidis) в інтерв’ю Russia Today. – Бути журналістом у Греції нелегко. Подаючи новини, ми маємо виявляти обачність».

В умовах фінансової кризи та соціальних потрясінь грецькі журналісти наражаються на ризики зусібіч. Група ультралівих бойовиків увірвалася в офіс приватної радіостанції Real FM і змусила журналістів передати в ефір заяву про солідарність із поселенцями, яких видворили з Віли Амалія (Vila Amalia) – знакового місця зустрічей радикалів і студентів у грецькій столиці.

До бійки приєдналися також ультраправі з Chryssi Avgi («Золотий світанок») – ксенофобської неонацистської партії, яка на торішніх червневих виборах здобула 7 відсотків голосів і 18 місць у парламенті. Вона грубо поводилася з журналістами, яких вважає вороже налаштованими до своїх екстремістських поглядів.

Грецький уряд рішуче засудив ці напади на пресу. «Чиняться відверті спроби залякати медіа, що є життєво важливою часткою нашої демократії», – заявив офіційний урядовий речник Кедікоґлу.

Та самі органи державної влади також сприяли погіршенню стану свободи преси. У жовтні минулого року грецька поліція арештувала Костаса Ваксеваніса (Kostas Vaxevanis) – видатного журналіста, редактора часопису розслідувань Hot Doc. Його звинуватили в публікації «списку Лагард» – документа, названого за прізвищем виконавчого директора Міжнародного валютного фонду Крістіни Лагард, яка викрила імена близько 2 тисяч багатих громадян Греції, що мають швейцарські банківські рахунки [однак уникають сплати податків. – MS]. Хоча його швидко звільнили, прокуратура оскаржила це рішення, і він наразився на загрозу повторного розгляду справи.

Поліція, яку підозрюють у таємній змові з ультраправими, за повідомленнями ЗМІ, також брала участь у побитті журналістів і фотокореспондентів під час висвітлення вуличних протестів. «Поліціантам не потрібні професійні свідки про рівень систематичного насильства, до якого вони вдаються проти демонстрантів, хоч як би мирно ті не поводилися», – заявив президент Грецької спілки фотожурналістів Маріо Лолос (Mario Lolos), якого жорстоко побили «охоронці порядку».

Навіть у колисці Демократії вважати журналістів цапами-відбувайлами за біди країни, схоже, стає нормою.

Автор: Жан-Поль Марто (Jean-Paul Marthoz) – старший радник КЗЖ. Бельгійський журналіст і письменник. Професор журналістики Лувенського католицького університету

Джерело:Комітет захисту журналістів (CPJ)

Переклад: Аркадій Сидорук

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: greece.greekreporter.com
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду