У Таджикистані зник відомий блогер, докторант канадського університету Олександр Содиков
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
У Таджикистані зник відомий блогер, докторант канадського університету Олександр Содиков
Двоє осіб, які назвалися співробітниками Державного комітету національної безпеки (State Committee for National Security) затримали його у Хорозі – столиці Гірничо-Бадахшанської Автономної Області (ГБАО) «за підозрою у шпигунстві», повідомив сайт правозахисної організації.
Урядові чиновники відмовляються підтвердити, що він перебуває під арештом і не розкривають його місцезнаходження.
«Дослідник, очевидно,“зник” у Таджикистані, влада якого протягом декількох днів не повідомила, де він перебуває і як почувається», - заявив директор Human Rights Watch з питань Європи і Центральної Азії Г’ю Вільямсон (Hugh Williamson). Він висунув вимогу забезпечити Содикову доступ до адвоката і покласти край болісному для родини випробуванню.
Як зазначає Human Rights Watch, громадянин Таджикистану, докторант Університету Торонто (the University of Toronto) та блогер відомого сайту Global Voices проводив у Гірничо-Бадахшанській автономній області під егідою британського університету Ексетера (the University of Exeter) наукове дослідження із врегулювання конфліктів. Цей край у липні 2012 року був ареною зіткнень між військами центрального уряду та озброєним угрупуванням, а у травні 2014-го тут відбувалися протести.
Правозахисна організація подає деякі обставини арешту Олександра Содикова. Агенти Державного комітету національної безпеки затримали його 16 червня, коли той брав інтерв'ю у провідника травневих антиурядових маніфестацій, представника опозиційної Соціал-демократичної партії Таджикистану Аліма Шерзамонова. Той повідомив репортерів, що до них підійшли дві особи у цивільному. Вони назвалися співробітниками спецслужби і без пояснення причин спробували арештувати обох. Шермазонова, який висловлював протест, відпустили, а Содикова відвезли «у невідомому напрямку».
Згодом Держкомітет з національної безпеки підтвердив його арешт за звинуваченням у шпигунстві на користь не названого закордонного уряду, однак досі відмовляється заявити, що тримає його під вартою.
Про те, де він перебуває, не повідомив і сам Содиков під час телефонної розмови з дружиною, що відбулася того дня, як його арештували.
Насильницькі зникнення, наголошує Human Rights Watch, збільшують ймовірність тортур чи іншого жорстокого поводження.
«Уряд Таджикистану, схоже, спочатку арештовує, потім ставить запитання, а згодом визначає підхід», - заявив Вільямсон.
17 червня джерела, близькі до родини Содикова, інформували правозахисну організацію, що поліція обшукала будинок його матері у Душанбе, конфіскувавши флешки та комп'ютери.
Наступного дня державне телебачення у Хорозі показало кадри із заявою Содикова про Гірничо-Бадахшанську автономну область. З них можна зробити висновок, що нині він перебуває під арештом місцевих силовиків. Однак про це у телепрограмі не повідомлялося.
Британський університет Ексетера підтвердив, що поїздка Олександра Содикова у ГБАО – складова частина його дослідження. Учені навчального закладу, які працюють над центральноазійською темою, вважають, що його арешт став помстою за наукове дослідження і висловили тривогу за його безпеку.
Представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Дуня Міятович закликала владу у Душанбе негайно надати інформацію про зникнення і розкрити місцезнаходження Олександра Содикова, відомого як «блогера і коментатора таджицької та центральноазійської політики».
Стурбованість зникненням дослідника висловило також представництво Євросоюзу у Таджикистані, наполягаючи на якнайшвидшому наданні інформації його рідним стосовно того, що з ним сталося.