В Ірані під час вирішального етапу виборів блокують діяльність ЗМІ
В Ірані під час вирішального етапу виборів блокують діяльність ЗМІ
На цьому тижні Наглядова рада Ірану, членів якої призначає верховний лідер аятола Сеєд Алі Хосейні Хаменеї (Seyyid Əli Xameneyi), визначила список 8 «достойних» кандидатів у президенти. До списку не потрапили впливовий представник реформістського табору екс-президент Алі Акбар Хашемі Рафсанджані (Ali Akbar Hashemi Rafsanjani), а також висунутий чинним президентом Махмудом Ахмадінежадом Есфандьяр Рахім Машеї (Esfandiar Rahim Mashaei), яким заборонили балотуватися на червневих виборах.
Цей крок викликав суперечливу реакцію в іранському суспільстві. Після оприлюднення списку кандидатів, відзначає CPJ, іранці почали повідомляти про суттєве уповільнення інтернет-з’єднання в країні. Політологи і медіаексперти пов’язують це зі спробами влади попередити розгортання акцій протесту і всебічне висвітлення ЗМІ виборчих процесів.
Щоб обійти діючі у країні інтернет-фільтри іранці використовують, зокрема, анонімайзер VPN, однак тепер VPN почав працювати зі збоями. Про неможливість використання VPN повідомив, зокрема, репортер The New York Times Томас Ердбрінк (Thomas Erdbrink). Однак втручання у роботу мережі інтернет іранський уряд заперечує.
Крім уповільнення швидкості інтернету, підкреслює Комітет захисту журналістів, офіційний Тегеран посилив тиск і на ЗМІ. Так, було заарештовано редакторів видання Baztab Фоада Садегі (Foad Sadeghi) та Алі Газалі (Ali Ghazali), котрі у своїх публікаціях підтримували нині відстороненого від президентських виборів реформістського кандидата Акбара Хашемі Рафсанджані (Akbar Hashemi Rafsanjani).
Алі Газалі заарештували декілька тижнів тому, з того моменту від журналіста не надходить жодних звісток. Крім цього, влада не повідомила, у чому звинувачується Газалі, і де він зараз перебуває. Фоада Садегі заарештували на цьому тижні після допиту у генеральній прокуратурі.
Знову опинился за гратами, за даними CPJ, і четверо звільнених протягом останніх місяців репортерів – Бахман Ахмаді Амуе (Bahman Ahmadi Amouee), Массуд Бастані (Massoud Bastani), Хоссейн Ронагі Малекі (Hossein Ronaghi Maleki) і Мухаммед Даварі (Mohammad Davari).
Також, за даними газети Meyar News, минулого тижня було заблоковано як мінімум чотири сайти, котрі підтримують політику діючого президента. Серед них – сайти видань Roshanaei, Baharna, Bahar Online і самої Meyar News.
«Блокуючи сайти та уповільнюючи швидкість інтернету, іранська влада дає зрозуміти своїм громадянам, що вони не заслуговують на інформацію про вибори. Що це за вибори – коли журналістів ув’язнюють, а громадян позбавляють доступу до новин?» – заявив координатор Комітету захисту журналістів у Близькосхідному і Північноафриканському регіоні Шеріф Мансур (Sherif Mansour).
Президентські вибори в Ірані призначено на 14 червня 2013 року. На них оберуть 7-го президента країни, оскільки діючий президент Махмуд Ахмедінежад (Mahmoud Ahmadinejad) обіймає цю посаду два терміни поспіль і не може претендувати на третій.