«Репортери без кордонів»: Жорсткий контроль ЗМІ під час протестів не допоміг Мурсі

00:00,
5 Липня 2013
1586

«Репортери без кордонів»: Жорсткий контроль ЗМІ під час протестів не допоміг Мурсі

00:00,
5 Липня 2013
1586
«Репортери без кордонів»: Жорсткий контроль ЗМІ під час протестів не допоміг Мурсі
Намагаючись стримати протести, що призвели до повалення правління Мурсі, єгипетська влада вживала каральні санкції проти приватних і державних ЗМІ – тон цій кампанії екс-президент задавав особисто, пишуть «Репортери без кордонів» (RSF).

У зверненні до нації 26 червня Мохаммед Мурсі (Mohammed Morsi) звинуватив приватні ЗМІ в «злісних» спробах зіпсувати його президентський імідж, підбурюванні до насильства, а також отриманні фінансових дотацій від прихильників поваленого режиму Хосні Мубарака (Hosni Mubarak). Особливо активно, на думку Мурсі, в цьому напрямку діяли канали CBC, Dream і Al-Faraeen.

Міністр інвестицій Яхья Хамід (Yahya Hamid), відповідальний за надання ліцензій приватним каналам, наказав закрити Al-Faraeen, звинувативативши канал в «образі поліції», а також у «підбурюванні до державного перевороту в колах поліції та військових». Крім цього, було видано ордер на арешт власника Al-Faraeen Тофіка Окачі (Tawfiq Okacha). До цього в 2012 році Окачі виносили тюремний вирок за звинуваченням у дифамації.

Після цього Яхья Хамід розпорядився переглянути склад членів правління Media Free Zone – державної організації, котра надає мовникам фінансову підтримку, виробниче устаткування і доступ до супутників: в результаті CBC, Dream і Al-Faraeen без попередження були позбавлені членства в правлінні організації.

При цьому власнику CBC бізнесмену Мохамеду аль-Аміну (Mohamed Al-Amin) було заборонено залишати Єгипет після того, як Мурсі в своєму зверненні до нації звинуватив його і власника Dream Ахмеда Бахгета (Ahmed Bahgat) в ухиленні від сплати податків.

 

Вивід представників CBC, Dream та Al-Nahar зі складу членів правління Media Free Zone і заборона Мохамеду аль-Аміну здійснювати міжнародні поїздки – вищий прояв неетичних політичних рішень, підкреслюють «Репортери без кордонів».

Серед інших наслідків політичного впливу на роботу ЗМІ організація називає звільнення ведучого державного каналу Egypt TV 2 Джамаль аль-Шаера (Jamal Al-Shaer), причиною якого стало зняття з ефіру його програми Talk to Egypt («Розмова з Єгиптом»). Ведучий звинуватив уряд у втручанні в діяльність ЗМІ, а міністра інформації Салаха Абдул-Максуда (Salah Abdul-Maqsoud) – в спробах контролювати контент його програми.

 

За декілька днів до відставки Шаера до подібного кроку вдався редактор Al-Akhbar Мохамед Хасан аль-Бана (Mohamed Hassan Al-Bana), котрий також звинуватив лідерів «Братів мусульман» у втручанні в редакційну політику.

Критику політичного втручання в діяльність ЗМІ містила й петиція співробітників державного телебачення, котрі заявляли, що президентський представник з питань медіа Ахмед Абдель-Азіз (Ahmed Abdel-Azziz) звертався до державних каналів із настановою висвітлювати лише проурядові демонстрації  і не приділяти увагу опозиційним. Петиція працівників телебачення підсумовувалася вимогою відставки Абдель-Азіза.

1 липня Комітет захисту журналістів повідомляв про те, що під час висвітлення масових антипрезидентських протестів в Єгипті загинув 37-річний кореспондент сайту Shaab Masr Салах аль-Дін Хассан (Salah al-Din Hassan), а поранень зазнали мінімум 7 репортерів.

Багатомільйонні акції протесту із вимогою відставки президента Мурсі і зміни структури влади тривають в Єгипті з 30 червня. Опозиція, представлена декількома політичними групами і численними молодіжними рухами, відзначає РІА «Новости», звинувачує Мурсі у тому, що влада в країні монополізована «Братами мусульманами», вихідцем з яких є сам Мурсі. Крім цього, президент звинувачується у невиконанні своїх передвиборчих обіцянок і невмілому керуванні країною, що, на думку протестувальників, призвело до економічної і політичної кризи в Єгипті.

У вівторок, 2 липня, інформує Agence France-Presse, Мурсі відкинув ультиматум Вищої ради збройних сил, котра в понеділок вимагала від всіх політиків країни протягом двох діб виконати вимоги єгипетського народу. Крім цього, у вівторок стало відомо, що обидва офіційні представники Мурсі Омар Амер і Іхаб Фахмі подали у відставку, про це повідомляє РІА «Новости» з посиланням на місцеві ЗМІ. Також, інформує агентство, подав у відставку голова єгипетського Міністерства закордонних справ Мухаммед Камель Амр.

3 липня Єгипетська армія повідомила Мохаммеду Мурсі про те, що він більше не обіймає посаду президента країни.

Цього ж дня єгипетські військові тимчасово призупинили дію Конституції. В Єгипті відбудуться дострокові вибори, оголосив у середу під час телевізійного звернення до нації верховний головнокомандувач збройними силами країни, міністр оборони, генерал Абдель Фаттах ель-Сісі (Abdel Fattah el-Sisi). Міністр також підтвердив, що Мохаммед Мурсі більше не є президентом Єгипту. Ель-Сісі повідомив, що дію Конституції тимчасово призупинено для внесення поправок у відповідності до народних вимог.

У перехідний період країну очолить голова Конституційного суду Адлі Мансур (Adli Mansour), котрий присягне перед колегією цього вищого судового органу країни.

Крім цього, буде сформовано новий кабінет міністрів, а також планується закінчити роботу над законом про парламент, щоб перейти до обрання цього органу. Також буде розроблено «кодекс честі для ЗМІ» і вжиті заходи з інтеграції молоді в структури виконавчої влади. Військові разом з цивільним суспільством планують сформувати комітет із загальнонаціонального примирення. 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
©Spencer Platt, Getty.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду