Зураб Аласанія: «Спочатку суспільний мовник має довести, що потрібен глядачу, а потім вводити абонентську плату»
Зураб Аласанія: «Спочатку суспільний мовник має довести, що потрібен глядачу, а потім вводити абонентську плату»
Конференцію організувала Рада Європи, Європейська мовна спілка та НТКУ. Одна із секцій конференції була присвячена різним моделям фінансування суспільного мовлення.
Інгрід Делтенре, гендиректор Європейської мовної спілки, пояснила, що у різних європейських країнах існують різні джерела фінансування суспільних мовників. В першу чергу, це лише абонентська плата (зокрема, у таких країнах як Данія, Швеція, Британія). Інші країни поєднують абонентську плату та рекламу (Франція, Німеччина, Польща, Туреччина та ін.). У деяких інших країнах фінансування йде лише через податок, або ж податок і рекламу. Пані Делтенре зауважила, що для України найкращим буде поєднання двох чи більше джерел.
В будь-якому разі, система фінансування суспільного мовника, має бути чітко визначеною -на думку Боріса Берганта, старшого радника та колишнього віце-президента ЄМС. Оскільки це реальний аспект, через який визначається незалежність медійної організації такого типу, наголосив він.
У Законі про суспільне мовлення зазначено, що фінансування здійснюватиметься за рахунок коштів Державного бюджету України протягом чотирьох років (і має становити не менше 0,2 відсотка видатків загального фонду Державного бюджету України за попередній рік). Однак, як підкреслив Дмитро Кравченко, заступник голови Держомтелерадіо, в умовах кризи небезпечно розраховувати лише на державний бюджет: «Особисто я противник державного фінансування суспільного мовника, адже який би відсоток бюджету не написали в законі, все одно доведеться ходити і випрошувати ці гроші». Дмитро Кравченко запропонував обговорити питання, чи зможе абонентська плата стати основним джерелом фінансування.
«Щодо абонентської плати – нам потрібен час, аби довести глядачу, що ми йому потрібні, - зауважив Зураб Аласанія. - Коли ми доведемо це своєю роботою, тоді можемо звернутися із пропозицією про абонентську плату. І це реально зробити за чотири роки». Поки що на перехідному етапі потрібно залишитись на державному фінансуванні, вважає пан Аласанія, однак у закон необхідно внести правку, де вказати що джерелом фінансування можуть бути «інші доходи».
Міжнародна конференція «Від державного мовлення до суспільних медіа» розпочала свою роботу сьогодні у Києві і триватиме два дні. У конференції беруть участь представники іноземних мовників та вітчизняної державної телерадіокомпанії. Фахівці обговорюють організаційно-правові аспекти реформи НТКУ, питання структури та фінансування. Інші заяви, які прозвучали під час конференції можна подивитись тут і тут.