Єгипетські медіа під тиском військових

Єгипетські медіа під тиском військових

00:00,
10 Липня 2013
1736

Єгипетські медіа під тиском військових

00:00,
10 Липня 2013
1736
Єгипетські медіа під тиском військових
Єгипетські медіа під тиском військових
Ставлення до медіа військових, які на хвилі масових протестів повалили ставленика «Братів мусульман» Мурсі, викликає неоднозначну оцінку світових медіаорганізацій.

MS уже писав про утиски незалежних і державних медіа під час перебування при владі президента Мухаммеда Мурсі. Нижче добірка матеріалів про тиск на ЗМІ Єгипту вже після приходу до влади військових.

Тимчасовий крок чи нова політика?

Військова влада Єгипту після повалення президента Мухаммеда Мурсі закрила декілька телеканалів, зокрема тих, на які мали вплив «Брати мусульмани».

У середу [3 липня] сили безпеки провели також обшуки в офісах єгипетського новинного каналу «Аль-Джазіра» й затримали щонайменше п’ятьох співробітників, повідомив журналіст Ель-Ассьюті (Karim El-Assiuti). Чотирьох із них згодом звільнили.

Каналу «Аль-Джазіра Мубашер Міср» завадили показувати каїрський мітинг на підтримку Мурсі, його знімальну групу так само затримали.

Єгипетська станція «Аль-Джазіра» розпочала мовлення після революції 2011 року, що скинула президента Хосні Мубарака. Критики звинувачували її в симпатіях до «Братів мусульман», виразником інтересів яких став Мурсі.

Наші кореспонденти повідомили, що передачу в прямому ефірі було перервано, а ведучих і гостей студії арештували.

Телеканал «Міср 25», що належить «Братам мусульманам», також вимкнули з ефіру, а його менеджерів арештували невдовзі після того, як верховний головнокомандувач збройними силами країни, міністр оборони, генерал Абдель Фаттах ель-Сісі (Abdel Fattah el-Sisi) оголосив план нового політичного переходу, повідомило державне інформаційне агентство MENA.

Крім того, згідно з джерелами сил безпеки, влада закрила дві інших ісламістських телестанції – «Аль-Хафіз» та «Аль-нас». Обидві пов’язані з ісламістським рухом салафітів [ультраконсервативний напрям в ісламі, що сповідує повернення до «чистої віри предків» і відкидає будь-які спроби модернізації релігії. – MS].

«Ми стурбовані повідомленнями про те, що влада припиняє висвітлення телевізійних новин з політичних мотивів, – заявив представник нью-йоркського Комітету захисту журналістів Шериф Мансур (Sherif Mansour). – Закликаємо військових на цьому важливому етапі не позбавляти єгиптяни джерел інформації».

Речник Національного фронту порятунку Халед Давуд (Khaled Dawoud) в англомовній програмі «Аль-Джазіри» захищав цей крок влади. «На жаль, це виняткові обставини», – сказав він.

«Не думаю, що закриття будь-якої газети чи будь-якого телеканалу – корисний захід. Однак нині ми переживаємо дуже критичний момент. Нині ситуація небезпечна, – заявив він. – Сподіваюся, що цей винятковий захід триватиме лише декілька днів. Але коли у критичний час змін, як теперішній, знаходяться ті, хто намагається підбурювати своїх прихильників до боротьби, не думаю, що від таких телеканалів є користь».

Джерело: «Аль-Джазіра»

До демократії через цензуру?

Після шестиденних масових демонстрацій внаслідок військового перевороту з цивільними атрибутами армія Єгипту повалила президента Мухаммеда Мурсі. Під час телевізійного звернення до нації верховний головнокомандувач збройними силами країни, міністр оборони, генерал Абдель Фаттах ель-Сісі (Abdel Fattah el-Sisi) стояв між лідером опозиції Мохаммедом ель-Барадеєм (Mohamed El-Baradei) та двома провідними єгипетськими священнослужителями – Верховним імамом Ахмедом Ель-Таєбом, який представляє вищу в країні духовну владу сунітів, та коптським православним Патріархом Товадросом II (Tawadros II).

Через рік і чотири дні на зміну скинутому Мухаммеду Мурсі прийшов голова Верховного конституційного суду Адлі Мансур (Adly Mansour), приведений до присяги як виконувач обов’язків президента.

«Репортери без кордонів» закликають його швидко реалізувати дорожню карту, оголошену генералом ель-Сісі. Єгипет не повинен знову пройти через авторитарне правління Верховної ради збройних сил, як це було в період між поваленням Хосні Мубарака до обрання президентом Мурсі.

«Хоча дію конституції тимчасово припинено, Єгипет – учасник багатьох міжнародних договорів, що гарантують основні свободи, – наголошують «Репортери без кордонів» – Нова військово-цивільна влада повинна дотримуватися цих міжнародних зобов’язань».

Нову конституцію, яка повною мірою поважала би права людини, зокрема свободу інформації, слід ухвалити якомога швидше. У деякі положення конституції, розробленої наприкінці 2012 року «Братами мусульманами», слід внести зміни. Водночас не потрібно надавати – безпосередньо чи побічно – надмірних повноважень збройним силам. Вільні демократичні президентські та парламентські вибори повинні відбутися на тлі поваги до плюралізму.

«Репортери без кордонів» стурбовані першими заходами нової влади, зокрема закриттям трьох телеканалів. Одним із них – «Міср 25» – управляє Партія свободи і справедливості, що є політичним крилом «Братів мусульман». Двоє інших – «Аль-Хафіз» та «Аль-Нас» просалафістські, вони відверто підтримували Мухаммеда Мурсі.

Поліція окупувала три телестанції на офіційних підставах, щоб запобігти трансляції повідомлень, які розпалюють ненависть і насильство. Інформаційне агентство MENA повідомило: невдовзі після скинення Мурсі очільників трьох телестанцій арештували і двох із них за декілька годин звільнили.

«Відкривати нову, демократичну, еру таким актом цензури тривожно, – заявляють «Репортери без кордонів» – Якщо дотримуватися верховенства закону, щоб закрити новинні медіа, необхідна постанова суду. Ми закликаємо відновити роботу цих трьох телеканалів».

«Репортери без кордонів» засудили також рейд в офіс єгипетського новинного телеканалу «Аль-Джазіра Мубашер Міср», під час якого декількох журналістів було арештовано.

Джерело: «Репортери без кордонів»

Комітет захисту журналістів стурбований медійною ситуацією в Єгипті

Комітет захисту журналістів стурбований тим, що, попри проголошений намір дотримуватися політичного плюралізму, новий уряд Єгипту, яким керують військові, арештовує журналістів і цензурує новинні медіа, зокрема пов’язані з «Братами мусульманами».

«Якщо тимчасовий уряд щиро прагне примирення та демократії, він має почати з дотримання свободи преси. Всі голоси, зокрема й мусульманського братства, мають бути почутими, – заявив координатор програми з Близького Сходу та Північної Африки КЗЖ Шериф Мансур (Sherif Mansour) – Уряд не повинен повторювати помилок своїх попередників, змушуючи замовкнути інакомислячих. Єгипетські телеканали повинні мати можливість працювати вільно, а співробітників медіа потрібно негайно звільнити».

Згідно з повідомленнями, урядова друкарня «Аль-Ахрам» відмовилася випускати щоденну газету «Братів мусульман» Freedom and Justice. Супутниковий єгипетський оператор Nilesat глушив три панарабські релігійні телестанції, пов’язані з «Хамас» – «Аль-Кудс» та «Аль-Акса», а також йорданську «Аль-Ярмук», поки вони транслювали каїрські демонстрації прихильників поваленого президента Мухаммеда Мурсі.

Раніше, як дослідив КЗЖ, військові вчинили рейд в офісах телеканалу «Аль-Джазіра Мубашір Міср». Принаймні, три телестанції, які підтримують Мухаммеда Мурсі, закрито. Поліція арештувала щонайменше двох відомих ісламістських телеведучих і чимало інших співробітників, повідомила The New York Times. Десятки працівників телеканалів, серед них журналістів, утримують під вартою в таємних місцях, без доступу до них адвокатів і родичів, розповіли місцевим організаціям із прав людини та свободи преси близькі до постраждалих. Катарська телемережа повідомила, що менеджера каналу «Аль-Джазіра Мубашір Міср» Аймана Габаллу (Ayman Gaballah) звільнили з-під арешту.

Джерело: Комітет захисту журналістів (CPJ)

Єгипетський телеведучий: «Я вірю, що все спрацює»

Тепер усе має бути краще. Чимало єгиптян сподівається на те, що після усунення від влади Мурсі демократія в країні візьме новий старт. Опозиція не хоче повторювати старі помилки. Інші роблять ставку на багаторічне правління армії.

Тоні Каліфа (Toni Kalifa) не схожий на жертву перевороту, здійсненого в Єгипті військовими. З двома смартфонами в руці він то підіймається, то спускається у фойє п’ятизіркового готелю на березі Нілу. Йому постійно телефонують. «Ні, – каже Каліфа. – Ми не знаємо, що відбудеться далі».

Каліфа сприяв усуненню президента Мухаммеда Мурсі і безглуздим чином сам пошився у безробітні.

Поки Мурсі та його «Брати мусульмани» трималися при владі, Каліфа був ведучим популярної телепрограми. На своє шоу «Доба братів мусульман», яке щодня протягом години транслювалося у прайм-таймі, він запрошував ісламістів і нещадно розносив ущент їхню ідеологію. У YouTube можна подивитися кульмінаційні моменти його галасливих бесід на приватному телеканалі «Каїр і народ». Нерідко він ображав шейхів, потішаючись із них своїми запитаннями.

Відтепер рознос Каліфою «Братів мусульман» сягнув апогею. Не тільки тому, що єгипетські генерали усунули від влади їхнього президента. Армія відімкнула три ісламістські телеканали та видала ордери на арешт близько 300 провідників братства. Вона не лише знову загнала організацію в підпілля, а й позбавила Каліфу гостей для шоу.

«Ми збиралися розпочати новий сезон. Але тепер усі мої гості сидять у в’язниці», – каже Каліфа. Чотирнадцятеро тих, кого він хотів взяти в оборот на своєму шоу під час Рамадану, вже у списку осіб, розшукуваних військовими. Інші ось-ось туди потраплять.

Його передачу відклали. Та він не сумує. «Я виконав свою місію. Тепер маю безліч пропозицій для ток-шоу в інших форматах, – каже Каліфа. – Поки справи конкретизуються, матиму час подумати про теперішню революцію».

«Під час першої революції опозиція наробила чимало помилок, – вважає Каліфа. – Опоненти Мубарака не висунули керівних постатей. Після падіння диктатора вони повернулися до приватного життя».

«Молодь не хотіла бруднити руки політикою, – каже телевізійник. – Замість того, щоб брати участь у суспільному житті, вона коментувала події, стоячи осторонь. Facebook і Twitter – от і все. І жодної відповідальності на себе».

Після другої революції, як класифікує Каліфа події останніх декількох днів, усе буде інакше. «Цього разу люди виявили організованість, армія ж поводилася доволі розумно, домагаючись, щоб опозиція взяла на себе відповідальність, – каже уроджений ліванець. – Я вірю, що тепер усе спрацює».

… Над центром Каїра на низькій висоті гучно летять гвинтові та бойові реактивні літаки. Їхнє авіашоу, що прикрашає небо над Нілом смугами національних кольорів – білим, червоним і чорним, позначає той момент, коли у будівлі Конституційного суду правник Алді Мансур приймає присягу нового, тимчасового президента країни.

Після завершення процедури він заявляє журналістам, які на нього чекають, що «Брати мусульмани» теж є частиною нації. Він запрошує їх допомогти торувати шлях у майбутнє.

У другій половині дня стає відомо, що прокуратура почала розслідування діяльності Мурсі та 15 інших ісламістів. Їх звинувачують в образі єгипетського правосуддя.

Автор: Ульріке Путц

Джерело: Spiegel-Online

Підготував і переклав Аркадій Сидорук

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: irishexaminer.com
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду