Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
США розкритикували дії китайського уряду в справі Сноудена
Президент США Барак Обама висловив «розчарування і занепокоєння» з цього приводу під час зустрічі з китайськими офіційними представниками у четвер. Стурбованість реакцією країни на справу Сноудена США продемонстрували також і під час дводенних переговорів, котрі відбулися на цьому тижні у Вашингтоні, про що журналістам повідомив заступник держсекретаря США Вільям Бернс (William Burns). Вчинок Пекіна і Гонконгу, відзначив Бернс, нівелює спроби американської влади «вибудувати довірливі стосунки, необхідні для вирішення складних проблем».
Критику з боку США викликала заява офіційних осіб Гонконгу про те, що американський запит на тимчасовий арешт Сноудена повною мірою не відповідав вимогам гонконзького законодавства. У зв’язку з цим гонконзькі урядовці направили Сполученим Штатам запит з вимогою надати додаткову інформацію, але не отримали її. У зв’язку з цим в гонконзькій адміністрації відзначили, що «не існувало жодних юридичних підстав завадити Сноудену залишити Гонконг». Таким чином інформатор залишив Гонконг, і вилетів до Москви.
Голова китайського МЗС Ян Дзечі (Yang Jiechi), відповідаючи на критику США, заявив, що уряд його країни завжди поважав закони спеціального адміністративного району Гонконг. Дзечі також додав, що адміністрація Гонконгу підійшла до справи Сноудена «бездоганно», дотримуючись всіх законодавчих норм.
У червні під час дводенного саміту в Каліфорнії Барак Обама і президент Китаю Сі Цзіньпін (Xi Jinping) домовилися розробити нову модель відносин між своїми країнами. Вільям Бернс заявив, що дії Китаю в справі Сноудена не вкладаються у цю нову модель відносин.
Едвард Сноуден з 23 червня перебуває в транзитній зоні московського аеропорту «Шереметьево». Влада США анулювала його американський паспорт, а також пред’явила інформатору звинувачення у розголошенні секретної інформації після того, як він розповів журналістам про програму стеження за інтернет-користувачами PRISM. Сноуден звертався з проханням про політичний притулок до урядів мінімум 21 країни, однак більшість з них відповіли йому відмовою. Надати притулок інформатору погодилася Венесуела, але вилетіти туди, не маючи проїзних документів, для Сноудена проблематично.