За перешкоджання роботі журналіста – за ґрати
Фотоспалахи камери, чи, радше, їхня відсутність, видали полісмена.
Це сталося більше року тому спекотного вечора у Бронксі. Нью-йоркський полісмен Майкл Акерман (Michael Ackermann) стверджував, що тоді фоторепортер-фрілансер The New York Times Роберт Столарик (Robert Stolarik) декілька разів блимнув йому в обличчя спалахом, відволікаючи від арешту дівчини-підлітка. Тож він арештував журналіста, звинувативши його в перешкоджанні діяльності службовій особі та у спротиві затриманню.
Тепер полісмена звинувачують за п’ятьма пунктами в кримінальному злочині і за п’ятьма – за вчинок, що підлягає судовому покаранню. У всіх цих випадках ідеться про фальсифіковані Акерманом звинувачення для виправдання ним арешту в серпні 2012 року Столарика. Слідчі встановили, що під час арешту камера Столарика не мала фотоспалаху. Тож полісмену загрожує до семи років тюремного ув’язнення, якщо його засудять за найбільш серйозним звинуваченням – у підробці записів посадовими особами.
Схоже, що звинувачення співробітника правоохоронних органів в умисній підробці підстав для арешту журналіста – рідкісний крок у сприянні свободі преси не тільки у США, а й на міжнародному рівні. Комітет захисту журналістів зареєстрував чимало випадків в усьому світі, коли поліція або інші органи влади арештовували, били чи іншим чином безкарно заважали роботі репортерів.
КЗЖ повідомляв про арешти фоторепортерів у Бахрейні і в Мексиці, а в останні роки – про їх побиття в Канаді, Білорусі, Сомалі, Гвінеї, Уганді, Чаді, Індії. Жодну особу, відповідальну за арешт чи побиття в цих країнах, не було притягнуто до відповідальності.
У справі нью-йоркського полісмена Акермана суд ще не розпочався. Його звільнено без застави, а сплату зарплатні призупинено до завершення судового розслідування, повідомляє Reuters.
Розслідування інциденту встановило, що під час інциденту до камери репортера не було прикріплено фотоспалаху, заявив окружний прокурор Бронкса Роберт Т. Джонсон (Robert T. Johnson). Аналіз знімків також виявив, що спалах не використовувався. Крім того, жоден зі свідків інциденту – полісменів і цивільних осіб не повідомляли, що бачили, як спалах фоторепортера розряджався. Всі звинувачення проти нього, пов’язані з цим інцидентом, було відкинуто.
Через два дні після арешту Столарика американська Національна асоціація фотографів преси (the National Press Photographers Association – NPPA) надіслала листа протесту до поліцейського департаменту Нью-Йорка. Полісмен, котрий арештовував Столарика, не тільки заважав йому працювати, а й незаконно наказав припинити зйомку. А після того, як він назвав себе журналістом, той вихопив камеру і жбурнув її в обличчя фоторепортеру, йдеться в листі.
Головний юрисконсульт Асоціації Міккі Г. Остеррейчер (Mickey H.Osterreicher) заявив, що у відповідь на законне прохання Столарика до полісмена показати йому номер жетона інші полісмени нібито почали вихоплювати в нього камери, тягнучи його до землі. Фоторепортер стверджує, що його били ногами в спину і він потрапив до лікарні з подряпинами та синцями на обличчі, руках і ногах.
У заяві, вміщеній в інтернеті, Національна асоціація фотографів преси вітала обвинувачення проти Акермана як «обнадійливу ознаку того, що в іншому разі обернулося б тривожним кроком у стосунках між поліцією Нью-Йорка та фоторепортерами».
Мікі Г.Остеррейчер написав низку блогів для КЗЖ, пропонуючи правничі послуги та поради журналістам, котрі висвітлюють події – такі, як партійні з’їзди. Він також дає репортерам поради, як слід діяти у випадку арешту.
Арешти й втручання в роботу репортерів стають надто поширеним явищем по всій країні, зазначала у нещодавній заяві NPPA. Чимало полісменів, мабуть, не знають чи нехтують тим, що Перша поправка до Конституції США поширюється й на фоторепортерів.
Національна асоціація фотографів преси бере активну участь у наданні консультативно-навчальної допомоги департаментам поліції Нью-Йорка та інших міст.
Автор: Френк Сміт (Frank Smyth), старший радник КЗЖ із журналістської безпеки. Автор репортажів про збройні конфлікти, організовану злочинність і порушення прав людини із Сальвадора, Гватемали, Колумбії, Куби, Руанди, Уганди, Еритреї, Ефіопії, Судану, Йорданії, Іраку та з інших країн. (Twitter @JournoSecurity).
Джерело: Комітет захисту журналістів (CPJ)
Переклад: Аркадій Сидорук