Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Єгипетська влада посилює утиски журналістів
Тимчасовий уряд, що спирається на підтримку військових, посилює переслідування місцевих і міжнародних репортерів за висвітлення політичної кризи в країні.
Єгипетська журналістка Шаміра Амін (Shahira Amin) розповіла КЗЖ, що вихід в ефір ток-шоу «На гарячом місці» (In the Hot Seat), яке вона вела на телеканалі Nile TV International, тимчасово заборонено. Це сталося після того, як Єгипетська спілка радіо і телебачення розповсюдила петицію із закликом звільнити її з роботи як «ворога держави». Приводом для цього було інтерв’ю про політичну кризу та жорстке придушення медіа в Єгипті, яке Шаміра дала СNN. Розслідувати її «антидержавну» діяльність доручено організації, яка вчинила проти неї атаку і безпосередньо підлягає міністру інформації.
В Єгипті різко критикують висвітлення американською телемережею подій у країні як «упереджене» проти нової влади, відзначає КЗЖ. Її репортери та журналісти, котрі співпрацювали з нею, зазнавали під час висвітлення політичного протистояння нападів і цькувань.
Відколи було повалено ісламістський уряд Мухаммеда Мурсі, з жорсткою критикою, із закриттям каїрського відділення та її філій, з арештами та ув’язненням журналістів зіткнулася Al Jazeera. Катарська телемережа повідомила, що має намір оскаржувати дії єгипетської влади у міжнародних судах. Вона звернулася до провідної лондонської юридичної фірми з дифамації, інтелектуальної власності, прав людини та медіа-законів Carter-Ruck з проханням порушити справу у міжнародних судах і «захистити репортерів та їхнє право повідомляти про події в Єгипті». Це питання Al Jazeera має намір порушити також в ООН.
Агенти сили безпеки арештували у губернаторстві Бені Суеф журналіста Імада Саєда Абу Зеїда (Emad Sayed Abu Zeid). Його звинувачують у публікації на сайті Suef Online та у пов’язаних з «Братами-мусульманами» соціальних медіа матеріалів, що «завдали шкоди громадській думці». У серії статей він критикував місцеву адміністрацію і тимчасовий уряд. Прокурор постановив, поки триває розслідування, тримати його під арештом упродовж 15 днів. Це – максимальний термін, дозволений єгипетським законодавством.
Арештований раніше (4 вересня) на Синайському півострові й утримуваний під вартою кореспондент щоденної газети Al-Masry al-Youm Ахмед Абу Дераа (Ahmed Abu Deraa) має постати перед військовим трибуналом. Його звинувачують у поширенні «неправдивої інформації» про операції армії проти терористів і в забронених зйомках військових об’єктів.
Згідно з дослідженням КЗЖ, відколи в Єгипті на початку липня в результаті військового перевороту відбулася зміна влади сили безпеки затримували й тримали під арештом, принаймні 40 місцевих і міжнародних журналістів. Шестеро з них лишаються в ув’язненні.
Рішення тимчасового уряду Єгипту «у зв’язку з ситуацією у сфері безпеки» на два місяці [до 14 листопада] продовжити надзвичайний стан, наголошує «Комітет захисту журналістів», надає «більші повноваження владі арештовувати громадян і застосовувати цензуру до преси».
Джерела: Комітет захисту журналістів (CPJ), GlobalPost, Egypt Independent
Переклад: Аркадій Сидорук