Репутація ЄС як глобального лідера у сфері захисту свободи преси під загрозою - Комітет захисту журналістів

Репутація ЄС як глобального лідера у сфері захисту свободи преси під загрозою - Комітет захисту журналістів

14:03,
29 Вересня 2015
4676

Репутація ЄС як глобального лідера у сфері захисту свободи преси під загрозою - Комітет захисту журналістів

14:03,
29 Вересня 2015
4676
Репутація ЄС як глобального лідера у сфері захисту свободи преси під загрозою - Комітет захисту журналістів
Репутація ЄС як глобального лідера у сфері захисту свободи преси під загрозою - Комітет захисту журналістів
Автори:
Стеження, рестриктивні закони про ЗМІ і слабка реакція на загрози обмежують свободу преси та ставлять ідеали ЄС під сумнів.

Свобода преси в Європі перебуває в небезпеці, і Європейський союз несе моральні зобов’язання щодо захисту цього права та залучення своїх країн-членів до відповідальності. 

Про це йдеться у доповіді CPJ (КЗЖ), що має назву «У пошуках компромісу: Спроби ЄС збалансувати практичні дії та цінності ставлять під загрозу свободу преси». 

Доповідь КЗЖ представив сьогодні в Брюсселі, а також опублікував на сайті

«КЗЖ занепокоєний зростаючою кількістю порушень свободи преси європейськими країнами, які традиційно вважалися взірцями добросовісного застосування демократичної практики, а також тим, що Євросоюз не вживає рішучих заходів у сфері захисту прав журналістів», - заявив кореспондент КЗЖ в ЄС та автор доповіді Жан-Поль Мартоз. Також він додав: «Якщо ЄС хоче лишитися глобальним авторитетом у питаннях свободи преси, йому слід використати всі доступні йому інструменти для запобігання нападів на журналістів та усунення джерел загроз свободі преси». 

Журналісти у країнах-членах ЄС та державах, що бажають отримати членство в ЄС, піддаються загрозам з боку урядів та екстремістських угрупувань. Репресивні закони про ЗМІ, у тому числі кримінальна відповідальність за дифамацію та богохульство, до цих пір фігурують у кодексах деяких країн-членів ЄС, незважаючи на те, що такі закони несумісні з цінностям Євросоюзу, йдеться у доповіді. У ряді країн зусилля по боротьбі з тероризмом використовуються в якості виправдання для здійснення масового стеження за громадянами і вжиття заходів, які ведуть до цензорського нагляду за елекронними ЗМІ та загрожують розкриттям журналістських джерел інформації. 

У доповіді розглядаються політичні установки та структури ЄС, автори доходять висновку, що, за всієї їхньої зовнішньої прихильності до свободи преси, їм, у багатьох випадках не вистачає ефективного механізму для притягнення до відповідальності держав-членів, що порушують положення Хартії ЄС про основні права. Погіршення ситуації зі свободою преси в Угорщині показує, наскільки мізерним арсеналом засобів володіє Євросоюз для того, щоби суворо вдаватися до стягнень щодо країн, які не виконують свої обов’язки. Аналіз процедури прийому до членства ЄС нових держав приводить до висновку, що Євросоюзу слід більш суворо ставитися до кандидатів на вступ до ЄС, особливо, якщо мова йде про країни з «неблискучими» послужними списками в напрямі захисту свободи преси (зокрема, Туреччина). 

«Усе більш явна відмова Угорщини від забезпечення фундаментального права журналістів на безперешкодну роботу , який зовсім нещодавно проявився у створенні журналістам перешкод під час висвітлення кризи з біженцями, йде в розріз з декларованими ЄС цінностями», - заявила член ради директорів та колишня голова КЗЖ Каті Мартон. 

«Жодному членові-державі ЄС не може бути дозволено поводитися настільки безкарно. Якщо ці цінності досі мають значення для Євросоюзу, то Брюссель зобов’язаний продемонстувати, що подібна поведінка має певні наслідки», - наголосила пані Мартон. 

Щоби сприяти виконанню цих зобов’язань, КЗЖ запропонував ряд рекомендацій для  ЄС як організації і для його країн-членів, а також планує зустрічі з лідерами ключових структур ЄС для обговорення висновків, зроблених у доповіді. 

Як повідомляв MediaSapiens, Комітет захисту журналістів направив Генеральній асамблеї ООН доповідь про порушення свободи слова. Серед порушників у сфері свободи слова КЗЖ виокремив Єгипет, Росію, Іран, Китай, Нігерію, Мексику та Еквадор. В організації підкреслили, що вже шість років поспіль найбільше журналістів щорічно ув’язнюють в Ірані. Нині ж найбільше ув’язнених журналістів у Китаї - 44.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
CPJ
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду