Словацька влада вимагає від канадського блоґера розкрити джерела інформації розслідувань про корупцію
Словацька влада вимагає від канадського блоґера розкрити джерела інформації розслідувань про корупцію
Від нього вимагають розкрити джерела перехоплених телефонних розмов, на яких ґрунтувалися його матеріали про зв’язки високих посадовців з кримінальними авторитетами. Про це повідомляє Міжнародний інститут преси (IPI).
Слідчі, які ведуть справи стверджують, що згідно з чинним у Словаччині законом про пресу Нікольсон не має права приховувати джерела інформації, розповів він медіаорганізації. Як причину вказують на те, що у канадського репортера не було ані повного контракту (a full-time contract), ані редакційного посвідчення. Вони ставлять під сумнів, чи його взагалі можна визнавати журналістом.
Нікольсон заявив, що нині у братиславській SME платять йому за розробку контенту за частковим контрактом (a part-time contract). Однак до останнього часу він постійно працював як журналіст повний робочий день. Тож представники влади, наполягає блоґер, мають довести, що він отримав конфіденційні документи у новому статусі. «Вони хочуть, щоб їм усе зійшло з рук, а справу видихав я», - так висловився про вимушене спілкування зі словацькими правоохоронцями канадський журналіст.
Міжнародний інститут преси та його філія – Медіаорганізація Південної та Східної Європи (SEEMO) стали на захист канадського Тома Нікольсона. У цих медіаорганізаціях вважають, що словацька влада «надзвичайно вузько» тлумачить закон про пресу, що забороняє видавцям періодичних медіа та інформаційних агентств розкривати джерела використаної інформації, конфіденційність якої було обіцяно її носіям.
Менеджер зі свободи преси IPI Барбара Тріонфі (Barbara Trionfi) заявила: з урахуванням багаторічної роботи, що триває, Нікольсон має право на захист джерел інформації. Тож будь-яка спроба змусити його розкрити їх порушує словацький закон про пресу. Крім того, це суперечить статті 10-ій Європейської конвенції з прав людини, що захищає право на свободу слова і право запобігати розголошенню конфіденційно отриманої інформації.
Сам Нікольсон оптимістично оцінив фінал суперечки зі словацькою владою. Він заявив, що й раніше проти нього розпочинали цивільні та кримінальні процедури за журналістську діяльність, та, зрештою, від них відмовлялися. «Якщо ви наполягаєте на своєму, пишете про це і в пресі з’являються відгуки, вони відступлять», - наголосив канадський журналіст.
«Це звичайний тиск, - висловився Ніколсон стосовно останнього випадку. - Я не очікую, що дійде до судового розгляду. У Словаччині це відбувається доволі часто. Оскільки я написав книгу про корупцію, подібне траплялося нерідко. Вони висуватимуть звинувачення, втягуватимуть вас, а потім усе вичерпається».
Том Нікольсон – канадський журналіст, який упродовж майже 20 років працював у Словаччині. На у своєму блозі на сайті SME він публікує матеріали про корупцію та зловживання владою посадовими особами у цій країні.
«Ця людина потрясла Словаччину», - відзначає сайт PressEurope. Особливо після публікації його книги про «Горилу». В інтерв’ю цьому електронному виданню Том Нікольсон заявив, що завдяки викриттю ним масштабних скандалів Словаччина стане демократичнішою країною. «Можливо, це звучить наївно, - сказав він. – Однак у мене є підстави для таких міркувань. Не думаю, що надалі будь-яка фінансова група буде спроможна мати бізнесові справи з урядом або з політиками. У майбутньому ці зв’язки будуть вкрай небезпечними для тих, хто займається політикою».