В Ірані кіноактрисі-блогеру дали 1,5 роки за ґратами
24-річна Ахангарані, яка знялася приблизно у 20 фільмах, відома політичною активністю на підтримку реформ у країні. Її вже двічі арештовували, починаючи із часу протестів у 2009 році, коли було переобрано президента Махмуда Ахмадінежада. Тоді кіноактрису звільнили, не висунувши публічних звинувачень. Проте з 2011 року їй заборонено виїжджати з країни.
Нині на Чиказькому кінофестивалі демонструють останній фільм з участю Ахангарані – Darband, це картина про життя університетської студентки.
Як повідомила в інтерв’ю прореформістській газеті Shargh daily мати актриси Манідже Хекмат (Manijeh Hekmat), вона не знає, хто подавав судовий позов проти доньки. Однак у звинуваченнях йдеться про «дії, вчинені проти національної безпеки» та «зв’язки із закордонними медіа».
Невдовзі після перемоги на президентських виборах Хассана Рухані актриса публічно звернулася до нього з проханням призначити міністром культури особу, спроможну втілити в життя обіцянки нового президента щодо свободи думки й слова. «Найбільшим ворогом» країни» Ахангарані назвала «некомпетентних урядовців».
У відповідь на судовий вирок симпатики актриси розпочали кампанію, закликаючи владу у Тегерані переглянути справу Ахангарані, відзначає AP.
Тим часом чимало акторів, очевидно, побоюючись, щоб їх не спіткала подібна доля, неохоче коментують подію у міжнародних медіа. Тож у Twitter з’явилося саркастичне повідомлення: «Молода жінка - у в’язниці, щоб навчити мужності чоловіків».
AP розцінює вирок Пегі Ахангарані як прояв напруженості у стосунках між прибічниками ведення жорсткої політичної лінії та президентом Хассаном Рухані, який закликає до більшої відкритості.
Відколи у серпні на президентську посаду вступив схильний до поміркованості Рухані, в Ірані зафіксовано окремі ознаки послаблення політичних обмежень. Було звільнено десятки політичних в’язнів, знову відкрито новий художній центр – Будинок кіно.
Однак у справі 24-річної актриси Пегі Ахангарі слід зважати на те, що судову владу в країні контролює духовенство на чолі з Верховним лідером Алі Хосейні Хаменеї. Він дав зелене світло деяким головним міжнародними ініціативам Рухані – таким, як спілкування з Вашингтоном.
Однак Хаменеї та його внутрішнє коло, схоже, обачно ставляться до прискорення темпу внутрішніх реформ, які можуть ще більше розлютити опонентів нового президента.