Топ-3 позитивних та негативних медіаподій за липень-вересень 2013 – експерти
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Топ-3 позитивних та негативних медіаподій за липень-вересень 2013 – експерти
Опитування проводилось в рамках заміру Індексу свободи ЗМІ шести країн Східного партнерства (Україна, Білорусь, Молдова, Грузія, Вірменія, Азербайджан), результати якого були презентовані вчора на прес-конференції.
Опитані експерти склали рейтинги «Топ-3 події, які сприяли розвитку та захисту свободи ЗМІ регіону» й «Топ-3 події, які перешкоджали становленню вільних медіа регіону» (за липень-вересень 2013 року).
Найбільш позитивними подіями для свободи ЗМІ в Україні стали:
- винесення судового рішення у справі журналістів Ольги Сніцарчук та Владислава Соделя;
- створення громадського радіо;
- у сфері законодавства: 1) Президент України підписав закон про забезпечення прозорості на медіавласність (Закон №409-VII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прозорості відносин власності стосовно засобів масової інформації»); 2) відкликання законопроекту, що може обмежити доступ до публічної інформації (законопроект №3301); 3) відправлення на повторне друге читання законопроектів про громадське мовлення і роздержавлення.
Події, які негативно впливають на свободу ЗМІ в Україні:
- кібератаки на поштові скриньки журналістів та медіаекспертів, зокрема виконавчого директора Інституту масової інформації, представника міжнародної правозахисної організації «Репортери без кордонів» Оксани Романюк;
- створення клонів популярних незалежних видань («Українська кривда», фальшиві випуски друкованої «Української правди»);
- часті випадки нападів і тиску на журналістів, а також безкарність винних у цих нападах (закриття міліцією справи фотографа Лазебника, погрози головному редактору інтернет-видання «Новини Донбасу» Олексію Мацуки).
Як раніше пояснював програмний директор МГО «Інтерньюз-Україна» Андрій Кулаков, у кожній країні експертами виступають 10 медіафахівців (які оцінююють ситуацію відповідно лише у своїй країні). Для всіх шістьох країн були обов’язкові такі умови вибору експертів: це журналісти, правозахисники, юристи чи громадські діячі, які повинні мати не менше 5 років досвіду роботи у медіа та не бути членами політичних партій чи представленими у владі.
Ініціатива реалізується в рамках проекту «Моніторинг свободи медіа країн Східного партнерства», що здійснюється за фінансової підтримки Європейського Союзу та є ініціативою Форуму громадянського суспільства Східного партнерства.