Guardian назвали «Незалежним голосом року»
Нагорода, отримана Guardian у понеділок під час церемонії у Лондоні, відзначає «мужність виступати проти несправедливості у той час, як інші цього не зроблять, обирати позицію, яку ніхто не обере, і ставити правду понад усе, навіть за велику ціну», передає британське видання.
Таким чином, правозахисна організація відзначила роботу Guardian у висвітленні масового цифрового нагляду, здійснюваного британським Центром урядового зв’язку (GCHQ) та американським Агентством національної безпеки (NSA). Улітку 2013 року британське видання розпочало серію статей, що базувалися на секретній інформації, виданій колишнім працівником спецслужб США Едвардом Сноуденом.
Тоді світ дізнався про масштабні шпигунські програми, які вищеназвані спецслужби використовували для збору даних про інтернет-користувачів по всьому світу, про прослуховування іноземних лідерів та несанкціонований збір даних із оптоволоконних ліній.
Приймаючи нагороду, редактор Guardian Ален Расбріджер (Alan Rusbridger) пояснив, чому наважився на висвітлення секретних матеріалів. «Едварда Сноудена турбувало, що ми, самі того не усвідомлюючи, перетворилися на суспільство, в якому за нашими спинами був створений тотальний нагляд, без повідомлень та обговорень. Але про це треба говорити, як тепер визнають поміркованіші агенти спецслужб», - сказав він.
Публікація секретних файлів Сноудена викликала значні обговорення даної теми та способу її висвітлення у британському суспільстві. Прем’єр-міністр Девід Кемерон звинуватив Guardian у загрозі національній безпеці. А британський парламент узявся розслідувати роль видання у витоку інформації від Сноудена.