Після вбивства Кучака понад 60 організацій закликали ЄС захистити запитувачів інформації

Після вбивства Кучака понад 60 організацій закликали ЄС захистити запитувачів інформації

15:39,
14 Березня 2018
1804

Після вбивства Кучака понад 60 організацій закликали ЄС захистити запитувачів інформації

15:39,
14 Березня 2018
1804
Після вбивства Кучака понад 60 організацій закликали ЄС захистити запитувачів інформації
Після вбивства Кучака понад 60 організацій закликали ЄС захистити запитувачів інформації
Автори:
Після вбивства словацького журналіста-розслідувача Яна Кучака (Jan Kuciak) правозахисна організація Access Info Europe звернулася до 571 члена Європейського парламенту щодо необхідності захисту запитувачів інформації.

Звернення вже підписали понад 65 організацій та окремі журналісти із Чорногорії, України, Македонії та США. Українською мовою лист до європейських депутатів  переклала Надія Вірна, повідомляє «Доступ до правди».

Access Info Europe поширила звернення напередодні обговорення вбивства Яна Кучака  на пленарній сесії Європарламенту, яке відбувається сьогодні, 14 березня. 

MediaSapiens друкує повний текст звернення.

«У зв’язку з шокуючими новинами про те, що вбивство словацького журналіста Яна Кучака може бути пов’язане з його роботою журналіста-розслідувача і що його запити на інформацію могли бути надіслані тим, щодо кого він запитував інформацію, ми, ті, що підписались під цим зверненням, звертаємось до Європейського Союзу до негайних дій щодо захисту журналістів під час реалізації їхнього права на доступ до інформації.  

Це вже друге вбивство журналіста в Європі протягом останніх півроку. Очевидно, що потрібно терміново вживати заходів для того, щоб захистити одне з фундаментальних прав громадянського суспільства та можливість його застосування. 

Право на доступ до інформації - це невід’ємний і суттєвий інструмент у боротьбі з корупцією, у розслідуванні порушень прав людини і для захисту верховенства закону.  

Ми засуджуємо будь-які дії влади, які ставлять під загрозу тих, хто використовує це право.  

Ми виявили численні випадки в Європі, коли влада передавала імена журналістів і іншу інформацію про запитувачів третім особам. Викликає серйозне занепокоєння про відсутність законодавства чи політики, які забороняють і санкціонують такі порушення. Особистість та інша інформація про запитувачів повинна бути відкрита лише тоді, коли існує чітко обґрунтований суспільний інтерес, щоб це зробити.   

Ми, організації, які підписались під цим зверненнями, звертаємось до Європейського Союзу вжити термінові заходи, щоб забезпечити надійний захист та безпеку журналістів, а також усіх тих, хто користується правом на доступ до інформації.   

Особливо ми закликаємо вжити заходи, які гарантують:

  • Середовище, в якому право на доступ до інформації може використовуватись без страху; 
  • Посилення законодавчої бази у європейських країнах, що включає спеціальні заходи, які забезпечують збереження інформації про запитувачів інформації».

Заява залишається відкритою до підписання до 18:00 19 березня. Access Info Europe закликає організації із захисту прав людини, медіаорганізації та окремих журналістів підписати її. Це можна зробити, написавши на адресу Luca Bergamini, luca@access-info.org або тут.

Нагадаємо, тіла Яна Кучака та його нареченої Мартіни Кушнірової (Martina Kusnirova) знайшли 25 лютого в їхньому помешканні неподалік міста Трнава. 26 лютого словацький уряд пообіцяв виплатити винагороду в €1 млн за будь-яку інформацію, яка допоможе у розслідуванні подвійного вбивства. 

Президент Словаччини Андрей Кіска (Andrej Kiska) заявив, що після цієї події країна потребує переформатування уряду або ж проведення нових парламентських виборів. 27-річний Ян Кучак став першим журналістом, убитим в Словаччині. 

Після вбивства журналіста в Словаччині відбуваються масові протести з вимогою відставки уряду прем'єр-міністра Роберта Фіцо. Словацькі ЗМІ називали протест у Братиславі найбільшим з часів Оксамитної революції 1989 року. 

Через політичну кризу у відставку пішли міністр внутрішніх справ Словаччини Роберт Калінак (Robert Kalinak) та міністр культури Марек Мадярич (Marek Maďarič), який відповідає за свободу слова в країні.

Вчора, 13 березня, одна з партій коаліції в Словаччині заявила, що ініціює дострокові вибори. 19 березня парламент країни проведе голосування про вотум недовіри прем’єр-міністрові країни Роберту Фіцо. 

У рамках розслідування подвійного вбивства було затримало сімох людей, проте згодом їх всіх звільнили через нестачу доказів. Згодом поліція країни повторно затримала італійського підприємця Антоніна Вадалу (Antonin Vadalu), який був одним з фігурантів розслідування Яна Кучака.

Американське ФБР, британський Скотленд-Ярд, Європол, а також чеська та італійська поліція допомагають словацьким слідчим знайти винних у вбивстві Яна Кучака та Мартіни Кушнірової.

Колеги Яна Кучака продовжують вести розпочаті ним розслідування, які стосуються корупції у Словаччині, а також зв'язків представників влади із італійською мафією.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
aktuality.sk
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду