На переговорах щодо Сирії точиться медійна війна
Минулої п’ятниці, повідомила катарська телемережа, представники сирійського уряду по черзі спілкувалися на морозі у дворі штаб-квартири ООН у Женеві з репортерами провідних світових телеканалів.
Міністр інформації Сирії Омран аль-Зубі (Omran Al-Zoubi), його заступник Фейсал аль-Могдад (Faisal al-Moqdad) і радник президента Бутхайна Шаабан (Bouthaina Shaaban) звинувачували іншу сторону у затягуванні переговорного процесу. На противагу своїм опонентам, які заявляють, що умовою вирішення проблеми є відставка президента Башара Асада, вони, як і раніше, стверджували, що той залишиться при владі.
«Щоразу, коли один з них виходив з будівлі, десятки журналістів бігли за ним, а після цього приходила черга іншого урядовця. Той самий цирк продовжувався», – іронічно зауважує Al Jazeera.
Фейсал аль-Могдад, який вільно розмовляє англійською мовою, виходив до репортерів двічі і відповів на запитання майже кожного з них.
Катарська телемережа характеризує це як «рідкісну, надмірну відкритість до медіа сирійських урядовців, які зазвичай не з’являються перед журналістами». Керівник делегації міністр закордонних справ Валід аль-Муаллем (Walid al-Muallem) не з’являвся публічно, однак надав медіа «найгарячіший» коментар. Він погрожував, що залишить переговори, якщо вони не будуть «серйозними».
Майже через чотири години у тому ж дворі опозиція почала свій «медіа-парад». Представник Національної ради Луай Сафі (Louay Safi) заявив, що вона не піде на прямі переговори з урядом поки останній не підтвердить у письмовій формі, що він пристав на умови женевського комюніке 2012 року про передачу влади.
У цей драматичний момент чимало журналістів вважали, що переговори опинилися на межі краху перш, ніж розпочатися. Невизначеність стосовно того, що станеться далі, нависала упродовж декількох годин, відзначає Al Jazeera. Закордонні журналісти почали обговорювати зміни терміну своїх відряджень. Декотрі з них припускали, що їм доведеться відлітати із Швейцарії.
Переговори «Женева-2» щодо врегулювання сирійської проблеми не мають чіткого терміну. Одні журналісти вважають, що прилетіли висвітлювали кількаденну конференцію, а інші – що перемовини можуть тривати упродовж тижнів, якщо не місяців.
Всупереч прояву запеклої «медійної війни», спец-представник ООН та ЛАД Лахдар Брахімі (Lahdar Brahimi), якому випала складна роль посередника у переговорному процесі щодо мирного урегулюванні сирійської проблеми заспокоїв на прес-конференції репортерів, що переговори триватимуть. Однак, як відзначає BBC, вони зайшли у безвихідь: Каменем спотикання стала, передусім, проблема передачі влади тимчасовому уряду.
За даними ООН, громадянська війна, що триває у цій близькосхідній країні з 2011 р., призвела до загибелі понад 100 тисяч мирних жителів і, як стверджують міжнародні медіа-організації, перетворила її на найсмертоноснішу у світі для журналістів.