В Україні за рік не викрадено жодного журналіста - «Репортери без кордонів»
В Україні за рік не викрадено жодного журналіста - «Репортери без кордонів»
Сьогодні, 15 грудня, міжнародна правозахисна організація «Репортери без кордонів» (RSF) оприлюднила річний звіт щодо ситуації зі свободою преси.
Нині у світі залишаються викраденими 54 професійних журналісти, що на третину більше, ніж у цей же час минулого року. При цьому протягом 2015 року були викрадені 79 журналістів, що на 34% менше, ніж попереднього року.
«Кількість журналістів, викрадених на більш ніж одну добу (і згодом звільнених, вбитих чи тих, що лишилися заручниками) зменшилася у 2015. Однією з причин цьому є Україна, що бачила найбільше викрадень журналістів у 2014, і жодного - у 2015. Це пов’язано з тим, що хоча сепаратисти на Донбасі все ще вдаються до свавільних дій у контрольованих ними районах, лінія фронту була заморожена, бойові дії ослабли та лишилося небагато міжнародних репортерів», - йдеться у повідомленні RSF.
В організації зазначають, що переважна частина викрадень журналістів припадає на країни, де тривають громадянські війни: Сирію, Ємен, Ірак та Лівію.
«Повномасштабна індустрія заручників розгорнулася у деяких конфліктних зонах», - сказав генеральний директор «Репортери без кордонів» Крістоф Делуар. «Ми всі дуже стурбовані зростанням числа репортерів, яких взяли в заручники у 2015. Це явище, насамперед, пов’язане з великом сплеском викрадень журналістів у Ємені, де 33 репортери були викрадені бойовиками-хуситами та бойовиками Аль-Каїди у 2015, проти двох у 2014. Тринадцятеро все ще перебувають у заручниках», - додав він.
Найбільша кількість викрадень на сьогодні припадає на терористичне угруповання ISIS - 18 випадків. Далі йдуть бойовики-хусити у Ємені - дев'ять випадків, та Фронт ан-Нусра у Сирії, якому приписують чотири викрадення представників преси. Про долю восьми журналістів нема жодної достовірної інформації.
«Приголомшливо висока кількість викрадень показує, що озброєні групи, які діють саме в охоплених кризами арабських країнах, не зупиняються ні перед чим, щоб придушити критику та поширення незалежної інформації», - заявив речник правління Репортерів без кордонів Міхаель Редіске.
Крім того, у в'язницях зараз перебувають 153 професійні журналісти, більшість з них - у Китаї, Єгипті, Ірані, Туреччині та Еритреї. Найбільша кількість арештів припадає на Туреччину - 11% від загальної кількості по всьому світі. На кінець минулого року ця кількість становила 178 осіб. Крім того, за словами правозахисників, ув'язненими залишаються 161 цивільний журналіст та 14 співробітників медіа компаній.
Як писав MediaSapiens, за даними «Репортерів без кордонів» у 2014 році було вбито 66 журналістів, з них 6 - в Україні. У зв’язку з цим вона потрапила на третє місце в антирейтингу. До п’ятірки країн із найбільш негативними показниками увійшли також Сирія (15 убивств журналістів), Палестина (7), Ірак (4) та Лівія (4). Також впродовж року було викрадено 119 журналістів. Найбільше викрадень припало на Україну - 33. За нею розмістилися – Лівія (29), Сирія (27), Ірак (20) та Мексика (3).