У Демократичній Республіці Конго заарештували місцевих та закордонних журналістів
У Демократичній Республіці Конго заарештували місцевих та закордонних журналістів
Про це заявляє Human Rights Watch. Після прес-конференції демократичного молодіжного руху Filimbi (мовою суахілі «свисток») співробітники Агенції національної розвідки (Agence Nationale de Renseignements - ANR), затримали, щонайменше 26 осіб.
Серед них – молодіжні активісти, медійники і американський дипломат, Прес-конференція демократичного молодіжного руху Filimbi відбулася за підтримки посольства США у Кіншасі. «Добре відомі, безпартійні молодіжні групи намагалися сприяти участі конголезців нового покоління у політичному процесі, заохочувати їх висловлювати погляди з проблем що представляють інтерес, - мовиться у заяві. – Офіційних представників уряду ДРК запросили взяти участь у цій події, і деякі з них відгукнулися на пропозицію».
Однак після закінчення прес-конференції агенти почали арештовувати її учасників. Як розповідають свідки, затримували спершу іноземців. Потім взялися за конголезців. Поводження було грубим, людей били головами об двері вантажівок. Комп’ютери та матеріали, виставлені у залі, були конфісковані. .
Військова поліція відвезла затриманих у трьох вантажних пікапах без розпізнавальних знаків.
Американського дипломата і французів – двох репортерів і режисера – доправили до столичної штаб-квартири Агенції національної розвідки. Там їх допитали офіцери й за декілька годин звільнили. Однак інших продовжують тримати під арештом (ймовірно, спецслужби) без офіційного висунення звинувачень. Це викликає тривогу за їхню безпеку.
Старший дослідник Human Rights Watch організації Іда Сойєр (Ida Sawyer) охарактеризувала акцію у Кіншасі як «тривожну прикмету». Вона вимагає негайно звільнити арештованих, якщо проти них не висунуто переконливого звинувачення у порушенні закону, а також забезпечити доступ до них адвокатів і рідних.
HRW повідомила також, що через два дні у конголезькому місті Гомо, біля будівлі АНР, були затримані й побиті учасники мирної акції протесту.
Серед постраждалих – бельгійка, яка лише спостерігала за тим, що відбувалося. Її доправили до лікарні. Її співвітчизника-журналіста короткочасно затримали.
HRW не називає імена тих, хто лишається жертвою політичного і юридичного свавілля конголезької влади.
Конголезька медійна організація «Журналісти у небезпеці» ( Journalisteendanger - JED) та «Репортери без кордонів» (RSF) повідомили, що затримали кореспондента конголезької приватної телемережі Antenne AЕріка Ізамі (ErickIzami).
Чотирьох міжнародних журналістів – фоторепортера AFP Федеріко Скоппа ( FedericoScoppa), кореспондента бельгійської RTBF і двох кореспондентів BBC – конголезька Агенція національної розвідки звільнила.