У Туреччині Charlie Hebdo потрапив під цензуру, виклик владі кинуло єдине видання
У Туреччині Charlie Hebdo потрапив під цензуру, виклик владі кинуло єдине видання
Про це повідомив сайт Paris Match з посиланням на інформаційну агенцію Anadolu.
Віце-прем'єр ісламського консервативного уряду Ялчин Акдоган (Yalcin Akdogan) здатен вжити ще жорсткіших заходів, вважає французьке видання.
«Ті, хто зневажає священні цінності мусульман, публікує малюнки з карикатурним зображенням нашого пророка, зневажає священні цінності мусульман, - написав він у Twitter. - Вони винні у тому, що вочевидь підбурюють і чинять провокацію».
Ця заява співзвучна із невдоволенням, яке викликав у мусульманському світі вихід цієї середи першого числа Charlie Hebdo після вчиненого 7 січня теракту, відзначає Paris Match. На його обкладинці зображено ісламського пророка, який тримає табличку зі слоганом Je suis Charlie. З його ока крапає сльоза. На карикатурі – напис: «Усе прощено».
Єдине у Туреччині видання, яке кинуло виклик судовій забороні, - опозиційна газета Cumhuriyet («Республіка»). Попри попередження, тиск, заборону і втручання поліції вона вмістила цю карикатуру й чотири сторінки з числа №1178 Charlie Hebdo, що вже стало історичним. Опубліковані тексти повністю перекладені на турецьку мову.
Cumhuriyet – одне з найстаріших турецьких видань, близьке до опозиційної Народно-республіканської партії, яка обстоює світські суспільні принципи у країні, де 99 відсотків населення становлять мусульмани, пише Paris Match.
В останні роки ця газета була об’єктом численних нападок і судових позовів. Чимало її журналістів потрапляли за ґрати. Однак видання не схилилося перед владою.
Редактор Cumhuriyet Утку Чакірйозер (Utku Cakirözer) заявив французькій Libération: «Ми - завжди на боці свободи слова й на боці Charlie».
У відповідь на виклик владі та ортодоксальним поглядам журналістам редакції погрожували смертю. Її офіси блокувала поліція. Охоронці порядку зупиняли вантажівки з накладом видання, розціненим як крамольне.
Репресивні заходи турецької влади проти Cumhuriyet і проти медіа в Інтернеті засудив головний редактор одної з найвпливовіших у країні щоденних газет Zaman Екрем Думанлі (Ekrem Dumanli).
«Я вважаю, що відповідати на слова, які комусь не до вподоби, потрібно тільки словами, - сказав він в ексклюзивному інтерв’ю Spiegelonline. – А відповідати на малюнки потрібно тільки малюнками».
Журналіст, який сам зазнавав переслідувань влади, висміяв твердження, що «преса у Туреччині вільна».
Разом з тим 11 січня у Парижі в Марші єдності за свободу слова та в пам'ять про жертв терактів узяв участь і представник Туреччини – прем’єр-міністр Ахмет Давутоглу.