В Афганістані таліби убили одного телевізійника і чотирьох – поранили
В Афганістані таліби убили одного телевізійника і чотирьох – поранили
Про це повідомили «Репортери без кордонів» (RSF).
Відповідальність за напад взяв речник Талібану Забіхулла Муджахід (Zabihullah Mujahid). У розповсюдженій для преси заяві він одверто погрожував афганським журналістам і медіа.
Кабульський франко-афганський ліцей Естекляль (LycéeEsteqlal) – престижний навчальний заклад середньої освіти, один з двох найстаріших у столиці країни.
Він перебуває у віданні Міністерства освіти Афганістану і функціонує за контрактом з Агентством освіти французькою мовою за кордоном (AEFE) Міністерства закордонних справ Франції. На його території розміщений також Французький культурний центр (CCF).
«Ісламський емірат Афганістану» (L’Émirat islamique d’Afghanistan) застеріг «аморальні медіа та заклади, які діють під прикриттям громадянського суспільства» проти «ісламських цінностей», «організують зібрання проти носіння хіджабу, захищають музику, проституцію та корупцію».
У заяві стверджується, що «відтепер моджахеди не лишаться байдужими й знищать ядро корупціонерів».
За декілька днів після кривавого теракту у ліцеї, що забрав декілька життів і покалічив близько 20 жертв, офіційний сайт Талібану вихваляє його як акцію камікадзе, «покарання тих, хто топче ногами священне».
«Таліби не позбулися ненависті до журналістів, - заявив завідувач ірано-афганським бюро RSF Реза Моїні (Réza Moïni). – Вони постійно посилено тиснуть на незалежні медіа, нав’язують їм джихадистську пропаганду, змушують до цензури та самоцензури. Їхня заява ще раз розкриває що таке терор і жах у чорних інформаційних дірах у зонах, які вони окупують».
«Репортери без кордонів» висунули вимогу до афганської влади посилити захист журналістів, передусім від загрози бойовиків Талібану.
Прес-секретар уряду Муджіб-ель-Рахман Рахімі (MoujibelRahmanRahimi) заявив RSF, що «захист громадян і журналістів - один із пріоритетів влади». Однак, незважаючи на зусилля, уряд, за його визнанням, не зміг гарантувати ефективного стовідсоткового захисту.
«Ми готові працювати з медіа та з організаціями громадянського суспільства, щоб посилювати заходи безпеки», - стверджує речник уряду.
Натомість близько ста репортерів, присутніх на похоронах Зобіра Хатамі, звернулися із закликом «бойкотувати у медіа інформацію про талібів, допоки вони не припинять напади на цивільних громадян і репортерів».
RSF нагадує, що Зобір Хатамі – четвертий медійник, який цього року загинув в Афганістані.
У березні у районі Кабулу, що перебуває під посиленою охороною, куля вразила шведсько-британського журналіста Нілса Хорнера (Nils Horner).
Того ж місяця під час нападу на столичний готель Serena загинув кореспондент AFP Сардар Ахмад (Sardar Ahmad).
У квітні біля контрольно-пропускного пункту у провінції Хост обірвалося життя кореспондентки Associated Press, німецької журналістки Ані Нідрінггаус (AnjaNiedringhaus), яка разом з колегою висвітлювала президентські вибори.
У світовому рейтингу свободи преси RSF Афганістан посів 2014 року 128 місце серед 180 країн. Провідник талібів, мулла Мохаммад Омар (Mohammad Omar) фігурує у списку «хижаків» за свободою інформації (prédateurs de la liberté d’information).