IFJ вітає безпрецедентне рішення Африканського суду з прав людини на користь журналіста
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
IFJ вітає безпрецедентне рішення Африканського суду з прав людини на користь журналіста
Суд постановив, що ця країна порушила його право на свободу слова тюремним вироком за звинуваченням у дифамації зе те, що він звинуватив у прокурора корупції прокурора, сказано на сайті МФЖ.
Африканський суд зобов'язав Буркіна-Фасо внести поправки до закону. Це рішення обов’язкове для усіх держав-членів Африканського союзу (African Union).
«Ми вітаємо чудову перемогу свободи преси, - заявив президент МФЖ Джим Бумела (Jim Boumelha). - Африканський суд вперше оголосив незвичайне рішення у сфері свободи преси. Це завдасть нищівного удару по законодавству усіх країн континенту, змусить їх змінити закони з дифамації».
За його словами, тепер африканським урядам слід відкинути кримінальні звинувачення проти журналістів у наклепі та звільнити тих, хто сидить за це в тюрмах.
2012 року редактора тижневика L'Ouragan (Ураган) Іссу Лое Конате арештували й засудили до 12-місячного тюремного ув'язнення та штрафу на 6 тис. євро за наклеп на прокурора. Підставою для вироку суд визнав публікацію двох його статей про зловживання владою та корупцію.
У березні 2014 року 18 неурядових організацій звернулися із заявою проти Буркіна-Фасо до Африканського суду в Аруші (Танзанія). Позивачі зазначили, що кримінальне переслідування за дифамацію є проявом цензури проти журналістів у Африці. Стверджувалося також, що такий підхід несумісний зі свободою слова й підриває демократичні принципи медіа.
Відповідно до міжнародних норм у сфері свободи слова, справи про дифамацію слід розглядати як цивільні, а не як кримінальні. Ці закони уряди часто використовують для тюремного ув'язнення журналістів. Як у справі Конате, йдеться про придушення критичних голосів, позбавлення громадськості інформації про неправомірні дії посадових осіб.
Африканський суд з прав людини і народів постановив, що позбавлення волі за дифамацію порушує право на свободу слова і має використовуватися тільки в обмежених випадках, скажімо, коли йдеться про підбурювання до насильства.
Ісса Лое Конатевисловив радість рішенням Африканського суду, що визнав несправедливість.
«Я почуваюся щасливим не тільки особисто, - заявив він для преси, - а ще й тому, що воно матиме позитивні наслідки для усіх моїх колег. Подібно до мене вони наражаються на великі ризики. Доходить до того, що їх, як і мене, позбавляють волі за висвітлення проблем суспільного значення. Це перемога нашої професії».
МФЖ розцінила рішення Африканського суду як успіх редактора з Буркіна-Фасо та його західних адвокатів Джона Джоунса КьюСі (John Jones QC), Нені Янсен (Nani Jansen) і Стівена Фінізіо (Steven Finizio).