Пов’язаний з цим скандал набув розголосу в Європі, відзначають «Репортери без кордонів» (RSF).
Приводом до цього стала серія викривальних статей, опублікованих у провідній щоденній газеті Koha Ditore.
Директриса євромісії Габріеле Меуччі (Gabriele Meucci) заявила, що ці серйозні звинувачення «будуть ретельно розслідувані».
Однак починалося усе інакше. Перед публікацією матеріалів Каштазі спробував з’ясувати ставлення єврочиновників до інформації, яку він збирався оприлюднити. У відповідь журналіста викликала на зустріч політичний радник голови місії Кейт Фієрон (Kate Fearon). В обмін вона зажадала, щоби Каштазі представив на розгляд членів Eulex використані ним документи. Однак у доступі до них, відзначає RSF, журналіст «законно» відмовив.
Кажтазі запевняє, що після інтерв'ю йому погрожували «в Eulex на найвищому рівні». За його словами, головний радник голови місії нахвалявся, що звернеться до суду у випадку, якщо будуть опубліковані звинувачення у корупції стосовно європейської місії.
«Тиснучи на журналіста-розслідувача, Eulex діє всупереч усім основним засадам Євросоюзу у сфері свободи інформації, - каже генеральний секретар «Репортерів без кордонів» Крістоф Делуар (Christophe Deloire). - Вона різко втрачає довіру до себе. Євромісія подає також найгірший сигнал місцевій владі. Чому б їй не вдатися до тиску на журналістів, якщо ЄС, що має вести Косово шляхом демократичних стандартів, дозволяє собі загрожувати їм судовими позовами?»
Головний редактор Koha Ditore Агрон Бажрамі (Agron Bajrami) заявив «Репортерам», що видання неодноразово зазнавало погроз. Однак уперше, наголосив він, це «справа рук членів міжнародної місії».
«У минулому, - сказав Бажрамі - ми зіштовхувалися з діями окремих закордонних політиків. У деяких випадках - зі спробами “вести переговори". Однак я не пам'ятаю, щоби будь-коли міжнародний інститут - місія Євросоюзу заходила так далеко, аби чинити тиск на журналістів із метою запобігти публікації»
Косоварівський редактор назвав «сумним» той день, коли Eulex виступила проти вільного, незалежного видання з остраху, що буде викрито правду.
Прес-секретар Eulex Драгана Ніколіч Соломон (Dragana Nikolic Solomon) виклала «Репортерам» іншу версію подій. Вона стверджувала, що «не була свідком» будь-яких погроз проти журналіста.
«Члени місії зустрілися з Вехбі Кажтазі зі щирим серцем, щоби надати йому точну інформацію. – заявила речниця місії. - Твердження, що журналістові нібито погрожували – неправдиві. Йому було запропоновано поділитися наявними документами, щоби Eulex могла адекватніше відповісти на його запитання».
Прес-секретар євромісії говорила про «маленьке непорозуміння». Вона наполягала на тому, що Eulex жодним чином не зацікавлена у запобіганні публікації статей та на її «глибокій відданості» свободі медіа.
На прес-конференції представники Eulex заявили, що місія не подавала судовий позов проти Вехбі Кажтазі.
Базовану у столиці Косово – Приштині – місію Eulex було засновано 2008 року для надання допомоги місцевій владі у творенні правової держави. Її штат - близько 2 тис. місцевих і міжнародних співробітників. Бюджет – €111 млн.