Державний мовник Буркіна Фасо опинився у центрі масових заворушень
Державний мовник Буркіна Фасо опинився у центрі масових заворушень
Про це повідомила сьогодні зі столиці Угадугу BBC.
Британська корпорація відзначає, що місто опинилося в епіцентрі напруженого заворушень після відставки президента Блеза Компаоре, який правив африканською країною 27 років поспіль.
Вояки, щоб «відновити порядок», стріляли у повітря й розсіювали натовп протестувальників, які вимагали відставки тимчасового військового уряду. Слідом за цим настала черга журналістів. Їх змусили покинути офіси. Вихід в ефір було призупинено. RTB відновило показ програм через декілька годин.
CNN з посиланням на місцевих журналістів повідомляє про нещодавні зіткнення біля будівлі державного телерадіомовника між протестувальниками та силами безпеки, які застосували вогнепальну зброю.
Reuters інформує про невдалі спроби лідера опозиції та колишнього міністра оборони разом з натовпами своїх прибічників прорватися у штаб-квартиру RTB. Кожен з них мав намір проголосити, що бере на себе усю повноту влади в країні. Однак обидві спроби зірвала армія, лояльна до самопроголошеного голови тимчасового уряду, підполковника Ісаака Зіди.
«Репортери без кордонів» (RSF) привертають увагу до вразливого становища, в якому від початку драматичних подій у Буркіна Фасо опинилася RTB. Державний мовник применшував масштаби масового руху протесту, що розпочинався з вимог усунення від влади президента Компаоре. Він оголошував про відставку уряду не з тимчасово захопленої натовпом RTB, а на приватній мережі Canal 3.
Розташована на заході африканського континенту Буркіна Фасо (колишня колонія Франції) вважалася «заповідником спокою». Стабільності режиму сприяло те, що президент країни, який прийшов до влади 1987 року через військовий переворот, був ключовим союзником колишньої метрополії та США в операціях проти «Аль-Кайди».
Показово, що за Індексом свободи преси «Репортерів без кордонів» Буркіна Фасо посіла 2014 року 52 місце серед 180 країн світу
Однак домагання Блеза Тромаоре змінити конституцію, щоб продовжити термін перебування при владі, що вже й так затягнувся, викликало масове невдоволення в країні. Протестувальники підпалили будівлю парламенту, а голова держави втік наприкінці минулого тижня у сусідній Кот- д’Івуар
Згідно з конституцією Буркіна Фасо, у разі відставки президента влада тимчасово переходить до голови Національної Асамблеї, який протягом 90 днів має провести вибори. Однак армія розпустила законодавчий орган і тимчасово припинила дію конституції. Масовий рух протесту з вимогою дотримуватися конституції повернувся проти військових.
Вчинений у Буркіна Фасо мілітарний переворот різко засудили міжнародні організації та західні держави. Вони вимагають повернутися до конституційної форми правління.