Єгипетська влада випустила на волю блогера Алаа Абдель-Фаттаха
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Єгипетська влада випустила на волю блогера Алаа Абдель-Фаттаха
Інформацію, що Алаа Абдель-Фаттаха разом з двома іншими активістами звільнили під заставу 5 тис. єгипетських фунтів (близько €540) підтвердив його адвокат.
Алаа Абдель-Фаттах вийшов на свободу з-за ґрат через три місяці після того, як був засуджений до 15-річнгого ув’язнення. Його звинувачували за участь у «незаконній» маніфестації, що призвела до зіткнень із силовиками. Акція протесту, про яку йшлося, засуджувала нову статтю конституції, що дозволяє притягувати до відповідальності у військових судах цивільних осіб.
33-річний Фаттах – інтелектуал-агностик, знаний у Єгипті та в арабському світі блогер, розробник програмного забезпечення і політичний активіст. Разом із дружиною Маналою Хассан (Manal Hassan) він заснував платформи єгипетських мікроблогів Manalaa та Omraneya. Вони стали першими блог-платформи арабською мовою, що не фільтрували розміщення блогів через їхній контент, і стали знаряддям боротьби з цензурою.
2005 року сервіс Manalaa отримав спеціальну нагороду «Репортерів без кордонів» (RSF) як переможець конкурсу платформ мікроблогів.
За участь у політичній боротьбі та активність у соціальних медіа Фаттах визнаний символом єгипетської революції 2011 року, що повалила авторитарний режим Хосні Мубарака.
Вперше його разом з іншими блогерами та політичним активістами арештували 2006 року за участь у мирній демонстрації. А 2011-го, під час буремних подій Арабської весни, він знову потрапив під арешт. Цього разу його звинуватили у підбурюванні до насильства. В обох випадках опозиціонера кидали до в’язниці.
Amnesty International засудила це політичне свавілля. Комісія з прав людини ООН вимагала звільнення Алаа Абдель-Фаттаха та інших в’язнів.
З цією вимогою на вулиці Каїра вийшли тисячі протестувальників.
З тюрми Алаа надіслав листа своїм однодумцям – політичним активістам, в якому стверджував, що військова верхівка «викрала революцію». «Я ніколи не очікував повторення досвіду 5-річної давнини», - писав він. Запитував також: «Після революції, яка скинула тирана, мені знову скніти в його тюрмах?».
Під тиском протестів справу Алаа передали з військового трибуналу до цивільного суду. Звинувачення у «підбурюванні» та участі у «нелегальних» зібраннях були відкинуті. Однак йому, як і раніше, інкримінували викрадення зброї та стрільбу по вояках і продовжували утримувати в ув’язненні. Там він дізнався про народження сина, якого в пам'ять про відомого загиблого блогера Алаа назвав Халед Саїд (Khaled Said). Зрештою, політв’язня звільнили, обмеживши пересування. Хоча потім знову арештували.
Показово, що нині його сестра Мона Сейф разом з матір’ю, професором математики Каїрського університету Лаїлою оголосили голодування на знак солідарності з 24 політв'язнями. Торік їм заочно винесли вирок – 15-річне позбавлення волі за організацію чи участь у «незаконних» зібраннях. Минулого тижня у Каїрі проти них розпочався новий судовий процес.