Репресії проти редактора газети у Ботсвані викликали світовий резонанс
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Репресії проти редактора газети у Ботсвані викликали світовий резонанс
У коментарі Комітету захисту журналістів Утса Моконе сказав, що оскаржуватиме конституційність інкримінованого йому звинувачення.
Іншою причиною ботсванського медіаскандалу стала втеча з країни Едгара Цімане (Edgar Tsimane) – автора опублікованої у Sunday Standard статті про замовчувану аварію з президентом Яном Кхамою (Ian Khama).
З остраху за своє життя репортер утік до сусідньої Південно-Африканської Республіки і отримав там політичний притулок.
Утсу Маконе арештували, оскільки він не повідомив про місцеперебування автора крамольної (з точки зору влади) статті і протягом доби тримали під вартою.
Потім редактора офіційно звинуватили у намірі вчинити заколот. Слухання у цій справі Верховний суд Ботсвани призначив на кінець листопада.
Моконе стверджує, що справжньою причиною його арешту була стаття про розслідування корупції у Директораті служб розвідки та безпеки (the Directorate on Intelligence and Security Services), над якою редакція Sunday Standard працювала декілька місяців тому. У липні ц.р. газету втягнули у судовий спір із урядом стосовно опублікованих нею витоків документів.
«Я підозрюю, то був привід здійснити рейд у наші офіс, щоб з’ясувати джерела нашої інформації, - заявив редактор. – Вони хочуть налякати нас перед виборами, визначити, витік даних з урядових кіл».
Вибори у Ботсвані призначені на кінець жовтня.
Адвокат Моконе Дік Бейфорд заявив, що заколот у Кримінальному кодексі країни трактується дуже розмито. «Подібного закону, - наголосив він, - не існує у демократичній державі».
Речник держдепартаменту США Мері Харф цю свавільну акцію проти редактора The Sunday Standard засудила як «несумісну з фундаментальними принципами демократії та з сильними традиціями демократичного урядування у Ботсвані».
«Ці події плямують репутацію Ботсвани як країни з ефективним управлінням та свободою медіа у Південній Африці, - заявила координатор африканської програми КЗЖ Сью Валентайн (Sue Valentine). – Її може відновити вільний потік новин і поглядів».
«Цю спробу утисків не можна розглядати інакше як намір вставити кляп газеті, яка часто викривала корупцію», - вважає завідувач африканського бюро «Репортерів без кордонів» (RSF) Клеа Кан Скрібер (Cléa Kahn-Sriber).
У зв’язку зі скандалом доречно нагадати, що за Індексом свободи преси (RSF) Ботсвана посідала 2014 року високе 41 місце серед 180 країн світу.