Іран стає «найбільшим тюремником світу» для журналістів на зміну Туреччині
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Іран стає «найбільшим тюремником світу» для журналістів на зміну Туреччині
За даними розслідувань та моніторингом Шамсолвезіна, в Ірані скніють за ґратами 48 журналістів. Це більше, ніж кількість ув’язнених репортерів у Туреччині. Там число в’язнів-медійників різко скоротилося після того, як було звільнено журналістів, звинувачуваних у причетності до підготовки спроби державного перевороту.
«Влада повністю в їхніх руках. Тож нехай вони дадуть свободу іншим», - наголосив Машалла Шамсолвезін. Він вимагав безумовного звільнення можновладцями у Тегерані усіх ув’язнених репортерів та розблокування забороненої 2009 року Асоціації іранських журналістів (the Association of Iranian Journalists), яку він очолював.
«У журналістів в Ірані - тільки три з чотирьох пір року, - сказав він. – Це спекотне літо, осінь (коли пресу повністю опускають), і зима, коли її заморожують». За останнє століття, за його словами, в країні було тільки чотири проблиски весни». Дехто покладає вину за це на журналістів, які не змогли її утримати. Однак, на його думку, відповідальність за те, що у Тегерані немає весни несуть монархічні чи релігійні режими.
Колишній головний редактор і засновник декількох заборонених урядом щоденних газет Шамсолвезін не раз потрапляв до тюрем за критику влади. В 2000-2001 роках перебував за ґратами Евінської тюрми за статтю про смертне покарання, яку було визнано образливою з погляду принципів ісламської віри.
Натомість вчинена минулого тижня жорстока розправа над політичними в’язнями та журналістами в Евінській тюрмі, про яку повідомляв Media Sapiens, викликала широке відлуння у пресі, правозахисних та медіаорганізаціях в Ірані та за його межами.
Увагу до драматичних подій в Ірані разом з іншими західними виданнями привернула британська The Guardian.
Головним джерелом стала докладна інформація, вміщена на сайті Kaleme, близькому до опозиційного лідера Хоссейна Мусаві (Hossein Mousavi), а також на інших новинних опозиційних сайтах.
Криваве свавілля в Евінській тюрмі засудила Amnesty International, закликавши світову громадськість до негайних дій.
Комітет захисту журналістів (CPJ) відзначає, що жертвами насильства силовиків стали щонайменше 7 журналістів. Серед них – лауреат International Press Freedom Award цієї медіаорганізації Мохаммед Даварі (Mohammad Davari).
«Немає жодних причин для того, щоб тримати когось із цих журналістів у тюрмі, - наголошує координатор КЗЖ з питань Близького Сходу і Північної Африки Шеріфф Мансур (Sherif Mansour). – А тепер на довершення ув’язнення їх карають ще й фізичним насильством».