
Лише 26% опитаних українців мають досвід практичного використання штучного інтелекту, — КМІС
Лише 26% опитаних українців мають досвід практичного використання штучного інтелекту, — КМІС


Лише 26% опитаних українців мають досвід практичного використання штучного інтелекту. З них 9% — нерегулярних користувачів (кілька разів на місяць чи рідше); 17% — регулярних користувачів. Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), проведеного впродовж 14 лютого — 4 березня 2025 року.
Водночас більшість опитаних (64%) не використовує ШІ взагалі. Зокрема, 12% казали, що нічого не знають про ШІ, а 52% знають, але жодного разу ним не користувалися. Ще 9% опитаних пробували користуватися ШІ, але не впровадили його у повсякденне життя.
Лише кожен восьмий українець активно інтегрував ШІ у своє повсякденне життя, а частка регулярних користувачів (щонайменше раз на тиждень) становить 17%.
Фото: КМІС
Як свідчить дослідження, найвищий рівень регулярного використання зафіксовано серед молоді 18–29 років — понад половина (54%) цієї групи регулярно користуються ШІ. Тимчасом у категорії 30–44 років цей показник становить 21%, а серед людей віком від 60 років — 4%.
Серед чоловіків зафіксували 23% регулярних користувачів, а серед жінок — 13%. Серед загалом міського населення (мешканці СМТ та міст будь-якого розміру) рівень регулярного використання становить 21%, тоді як серед сільського населення — 9%.
Що більше місто, то більше активних користувачів. Також що вищий рівень добробуту, то активніше респонденти використовують ШІ. Тимчасом освіта менше впливає на використання, як і регіон.
Майже половина респондентів (45%) висловила побоювання щодо ШІ, вважаючи, що він має значні ризики та може призвести до серйозних проблем або навіть катастроф. Водночас 39% опитаних вважають, що ШІ сприяє прогресу й наближає людство до кращого майбутнього.
Баланс між оптимістами і песимістами щодо ШІ зміщений у бік обережного або критичного сприйняття. Лише в групі 18–29 років було 63% оптимістів і 30% песимістів.
Упродовж 14 лютого — 4 березня 2025 року КМІС провів всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус» методом телефонних інтерв’ю (CATI) на основі випадкової вибірки телефонних номерів у всіх регіонах України (підконтрольна уряду України територія). Було опитано 1029 респондентів від 18 років.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з урахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищувала 4,1% для показників, близьких до 50%, 3,5% для показників, близьких до 25%, 2,5% — для показників, близьких до 10%, 1,8% — для показників, близьких до 5%. За умов війни крім зазначеної формальної похибки додається певне систематичне відхилення.
Нагадаємо, згідно зі щорічним дослідженням «Індекс медіаграмотності українців: 2020–2024», проведеним на замовлення ГО «Детектор медіа», 28% опитаних українців користуються штучним інтелектом: 14% використовують його в роботі; 12% — у навчанні, 13% — з іншою метою. Найвищий рівень субіндексу штучного інтелекту мають українці віком 18–25 років. Також що вищі освіта й рівень добробуту родини опитаних, то вище серед них субіндекс штучного інтелекту.
Частка тих, хто не користується штучним інтелектом, становить 72%. З них 37% респондентів зазначили, що не мають у цьому потреби; 13% не знають, як ним користуватись; 10% не довіряють системам ШІ, а 11% українців ніколи про них не чули.
Фото: Pexels