
RSF: ЄС має посилити захист достовірної інформації в Кодексі практики ШІ загального призначення попри тиск з боку техногігантів
RSF: ЄС має посилити захист достовірної інформації в Кодексі практики ШІ загального призначення попри тиск з боку техногігантів


Технічні компанії тиснуть на Європейський офіс зі штучного інтелекту, який відповідає за реалізацію Закону про штучний інтелект, щоб послабити Кодекс практики, який допомагає регулювати ШІ загального призначення.
Міжнародна організація «Репортери без кордонів» (RSF) закликає Європейський офіс протистояти цим корпораціям і посилити текст для забезпечення захисту журналістики та права на достовірну інформацію.
Наприкінці листопада 2024 року RSF висловили стурбованість через відсутність конкретних заходів для захисту журналістики та надійної інформації у початковій версії Кодексу. У другому раунді переговорів Європейський офіс зі штучного інтелекту представив проєкт зі ще слабшим захистом для журналістики, а зараз Єврокомісія відклала третю версію, оскільки технологічні компанії погрожують не підписати її, зазначила організація.
«З кожним тижнем загрози надійній інформації з боку нерегульованого ШІ стають все більш очевидними. У Європі парламентські вибори в Німеччині були відзначені кампаніями з дезінформації, які використовували генеративний штучний інтелект для створення фейкових сайтів новин. Замість того, щоб взяти до відома та активізувати зусилля, Європейський офіс штучного інтелекту відступив, видаливши одну згадку про вплив штучного інтелекту на медіа, яка була присутня в початковій версії кодексу.
Ми закликаємо Офіс зі штучного інтелекту скасувати це рішення та повторюємо нашу вимогу: позначити порушення права європейських громадян на достовірну інформацію як "системний ризик", що змусить постачальників ШІ діяти з максимальною пильністю», — сказав керівник відділу технологій та журналістики RSF Вінсент Бертьє.
У RSF зауважили, що нині класифікація «системних ризиків» Кодексу не згадує медіа, журналістику чи надійну інформацію. Окрім цього, в останній версії не враховані дипфейки, фейкові новинні сайти, поширення пропагандистського контенту за допомогою чатботів, виробництво недостовірної інформації за допомогою великих мовних моделей і звинувачення в тому, що вона нібито походить від традиційних медіа.
Натомість у списку «системних ризиків» згадується лише «сприяння широкомасштабним маніпуляціям».
Нагадаємо, нещодавно президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн на саміті в Парижі заявила, що Євросоюз мобілізує 200 мільярдів євро публічних та приватних інвестицій у розвиток штучного інтелекту.
Зокрема 20 мільярдів євро планують виділити на будівництво «гігафабрик ШІ» — центрів для навчання великих моделей штучного інтелекту. Загалом заплановано 12 таких «гігафабрик», сім із яких уже працюють, п'ять — у процесі створення.
Мета полягає в тому, щоб компанії, в тому числі менші, мали доступ до великомасштабної обчислювальної потужності для майбутнього розвитку.
Фото: RSF