BlueSky замість X: куди мігрують невдоволені твіттеряни
У світі соціальних мереж, зайнятому Meta, TikTok та X (Twitter), поява реального конкурента для цих social-media-монстрів довгий час вважалася чимось нереальним. Проте платформа Bluesky, яка з’явилася у 2023 році, восени 2024-го пережила хвилю нових реєстрацій.
«Детектор медіа» розповідає про новий продукт засновника Twitter і про те, чи зможе він стати помітним гравцем на ринку соціальних мереж.
Децентралізовані експерименти Джека Дорсі
Платформа Bluesky цікава передусім тим, що її створив один із засновників Twitter Джек Дорсі. Понад те, розробка Bluesky розпочалася ще тоді, коли Дорсі обіймав посаду генерального директора Twitter і нічого не віщувало подальших подій навколо популярного сервісу мікроблогів — його продажу Ілону Маску, численних скандалів, її перейменування й багато іншого.
Ще у 2019 році Джек Дорсі вирішив самостійно профінансувати дослідницьку групу, яка займатиметься створенням відкритого й децентралізованого стандарту для соціальних мереж. Головна ідея, яка лежала в основі його майбутнього проєкту — створення платформи, на якій могли б спілкуватися користувачі різних мереж і взаємодіяти між собою, незалежно від того, яку платформу вони використовують. Саме ідея децентралізації передбачала створення продукту, який би не контролювався однією компанією. Це дозволило б більш ефективно боротися з поширенням фейків, обмежувати мову ненависті та розв’язувати інші проблеми, з якими зустрічаються великі соціальні платформи. Серед яких також — робота рекомендаційних алгоритмів.
Тоді, наприкінці 2019 року, Дорсі в серії «твітів» пояснив, як, на його думку, працюватиме нова платформа. Понад те, за його словами, саме твіттер рано чи пізно мусив би перетворитися на децентралізовану платформу, що, на думку засновника, було б лише на краще для цього сервісу. Тоді експериментальний проєкт отримав назву Bluesky. Листопад 2019 року — це дата створення акаунту Bluesky в X (тоді — Twitter). За інформацією Crunchbase, проєкт коштував Джеку Дорсі близько $13 млн.
У 2021 році група інженерів-дослідників перетворилася на компанію Bluesky, яка була наступного року зареєстрована як незалежна структура. Наприкінці 2022 року Twitter вирішив розірвати угоди з Bluesky — імовірно, це відбулося після того, як сервіс мікроблогів купив Ілон Маск.
Початок роботи Bluesky і його розвиток
Попри те, що розроблення Bluesky тривало раніше, офіційно сервіс було представлено у лютому 2023 року. Спочатку доступ до платформи був можливий винятково за запрошеннями. Проте це не завадило її зростанню — у травні 2023-го додаток сервісу налічував 375 тис. завантажень, а кількість зареєстрованих користувачів перевищило 50 тисяч. У лютому 2024 року Bluesky відкрила реєстрацію для всіх охочих.
Згодом популярність Bluesky зростала «стрибками». Після того, як Ілон Маск запровадив ліміти на перегляди дописів у твіттері — до 6 тисяч для платних підписників і лише 300 для нових користувачів, користувацька база Bluesky різко зросла. Хоча згодом Ілон Маск збільшив ці обмеження до 10 тисяч дописів для платних юзерів і 500 для нових відповідно, інтерес до Bluesky залишався таким, що його сервери не витримували нових реєстрацій. Тоді протягом 1—2 липня 2023 року на сайті зареєструвалося понад 58 тисяч юзерів. Запрошення для реєстрації на Bluesky навіть продавали на eBay за $120—400.
З початку 2024 року кількість користувачів платформи Bluesky продовжила збільшуватися. Цьому сприяли й події навколо X (Twitter). До прикладу, після заборони X у Бразилії на Bluesky за лічені дні зареєструвалося понад 2 млн користувачів.
За інформацією Simalarweb, після виборів президента США у листопаді 2024 року кількість користувачів зросла на понад 500% у США та на 350% у Великій Британії. У середині листопада тижневий приріст кількості юзерів Bluesky перевищив 1 млн. Цей сплеск відобразив незадоволення багатьох користувачів твіттеру політикою нового власника Ілона Маска, який відкрито підтримував Дональда Трампа. Тоді зростання інтересу переживала не лише Bluesky, але й соціальна платформа Threads від Meta.
Лише за один день 14 листопада 2024 року у Bluesky зареєструвався мільйон нових користувачів, а загальна кількість користувачів перевищила 20 млн.
Загалом за три тижні соцмережа набрала понад 8 млн нових користувачів. У мережі навіть з’явився лічильник, який у режимі реального часу відстежує зростання аудиторії Bluesky. За його показниками, на 16 грудня кількість користувачів соціального сервісу перевищила 25 мільйонів.
Як працює соцмережа Bluesky
Bluesky багато в чому нагадує твіттер. Власне, глобальну ідею цієї соцмережі її засновник запозичив саме у твіттеру. На платформі можна публікувати короткі текстові повідомлення (до 256 символів) і фотографії. На записи можна реагувати — писати коментарі, репостити, «лайкати», розміщувати в інших соцмережах. Доступний пошук за користувачами, на них можна підписуватися. Переглядати стрічку Bluesky можна — як і у твіттері — або читаючи тих, на кого юзер підписався, або користуючись пропозицією сервісу, сформованою на основі аналізу інтересів користувача. Профіль користувача має такий же вигляд, як і в інших соцмережах — із фото, біо, налаштуваннями доступності.
Головна відмінність Bluesky полягає в тому, що ця платформа використовує спеціальний протокол із відкритим кодом Authenticated Transfer Protocol (або ж AT Protocol). Це означає, що цей протокол можуть використовувати інші розробники й трансформувати його під свої потреби, до прикладу, інтегрувати Bluesky зі своїм сервісом. Окрім того, з часом Bluesky планує дозволити створювати на платформі індивідуальні спільноти (ноди) — можливість об’єднувати на своєму сервері інших користувачів і створювати таким чином власний простір для спілкування. За схожим принципом працює соцмережа Mastodon.
Хто вони, користувачі BlueSky
BlueSky має власний рейтинг найпопулярніших користувачів сервісу. Наразі його очолює американська політикиня Александра Окасіо-Кортес. На неї підписані понад 1,1 млн користувачів. Друге і третє місця займають актори Джордж Такей і Марк Хемілл, які мають 907 тис. та 859 тис. підписників відповідно. Окрім того, в першу десятку найпопулярніших акаунтів входять також профілі сатиричного медіа The Onion, сторінки The New York Times і The Washington Post.
У середині листопада письменник Стівен Кінг повідомив, що йде з X (Twitter) через «занадто токсичну атмосферу». У його акаунту в X було 7 млн підписників. Зараз у BlueSky профіль письменника займає 14 місце в рейтингу популярності й має 500 тисяч «фоловерів». Звичайно, цей показник нікчемно малий проти показників колишнього твіттеру. Проте цієї аудиторії письменник досягнув за майже 11 років присутності тут (він долучився до твіттеру в грудні 2013 року) та не особливо активного ведення сторінки.
Є на BlueSky Тімоті Снайдер, Bloomberg, Ен Епплбаум, технологічна журналістка Кара Свішер, Financial Times, The Atlantic. Тут можна знайти акаунт із дивною назвою «Republicans Against Trumpism». А ще тут зареєстрована американська психологиня та племінниця Дональда Трампа Мері Л. Трамп.
Політика, інтерес регуляторів і плани засновників Bluesky
Таке зростання інтересу до Bluesky логічним чином сформулювало реноме цього сервісу як альтернативу X (Twitter), зокрема, політичну. Через це операційній директорці проєкту Роуз Ван довелося пояснювати, що його платформа призначена не лише для «лівоорієнтованих» користувачів, а що Bluesky є універсальною платформою, яка не будується навколо певної політичної позиції.
Водночас, коментуючи зростання популярності, Ван розповіла про плани Bluesky запровадити платний варіант доступу до сервісу. Тим, хто його обере, будуть пропонуватися різноманітні преміальні функції, серед яких, до прикладу, підтримка відео кращої якості чи розширені опції кастомізації профілю.
Зростання аудиторії сформувало в проєкту потребу в більш ефективній модерації контенту, через що компанія повідомила про розширення кількості модераторів, що повинно дозволити Bluesky оперативніше реагувати на скарги користувачів. Окрім того, проблема зростання вилилася в появу підробних акаунтів, із якими Bluesky потрібно боротися — і в цьому їй повинні будуть допомогти нові модератори.
На зростання популярності Bluesky звернули увагу й керівні органи ЄС, які стежать за дотриманням цифровими сервісами Акту про цифрові послуги (DSA) та Акту про цифрові ринки (DMA), й звинуватили компанію в тому, що вона не розкрила інформацію про розмір її європейської аудиторії. Представник Європейської комісії пояснив: «Усі платформи в ЄС, навіть найменші… повинні мати спеціальну сторінку на своєму вебсайті, де вказано, скільки користувачів вони мають у ЄС». Окрім того, очільник Єврокомісії сказав, що поки Bluesky не може вважатися «гейткіпером», тому чиновники поки не зв’язувалися з платформою й не запитували її щодо особливостей роботи у ЄС.
Майбутнє Bluesky
Зростання аудиторії Bluesky свідчить про інтерес до платформи. Проте соціальному сервісу важливо не лише залучити увагу юзерів, але й уберегти її, перетворивши кількість користувачів на час, який вони проводять на сервісі. Досягнути цього можна, до прикладу, якісною аудиторією, яка публікуватиме цікавий контент. Зараз на платформі зареєстровано багато політиків, акторів і профілів медіа. Те, що користувачі не лише мігрують з X (Twitter), але й імпортують свої твіти в Bluesky, можна вважати ще одним доказом того, що Bluesky може стати не лише імпульсивною альтернативою-одноденкою, але справді замінником твіттеру для частини (і невідомо поки, наскільки значної) аудиторії. Але очевидно, що користувачі, які втомилися від обмежень і токсичності твіттеру під управлінням Ілона Маска, шукають альтернативи.
Ще однією перевагою Bluesky є функції, які дозволяють налаштовувати алгоритмічні стрічки новин відповідно до особистих уподобань. Окрім того, платформа поки забезпечує відсутність реклами — фактор, який приваблює багатьох.
Імовірно, компанія серйозно готується до запроваджень платних функцій, адже відсутність реклами означає й відсутність зрозумілої моделі монетизації. Наразі стала відома попередня ціна передплати, яка складе $8 на місяць або $72 на рік, а на заміну користувач отримає не лише верифікаційну відмітку (звичну «синю галочку»), але й додаткові функції аналітики й інші можливості налаштування профілю. Проте це лише попередній варіант і цей набір функцій може змінитися. Чи обмежаться в BlueSky лише цими платними опціями, чи шукатимуть інші варіанти заробітку, до прикладу, платні пропозиції для бізнесу, прогнозувати наразі складно. Проте ці рішення теж вплинуть на майбутній інтерес до сервісу.
Однак для того, щоб стати по-справжньому популярною платформою, Bluesky має докласти ще багато зусиль. По-перше, їй необхідно підтримувати стабільний темп зростання користувачів і залучати нову аудиторію. По-друге, важливо забезпечити безпеку даних і захистити користувачів від фальшивих акаунтів і тролінгу.
Крім того, конкуренція з іншими платформами, такими як Threads від Meta, яка вже має більшу аудиторію, може стати викликом для цього сервісу. Загалом Bluesky має потенціал стати не лише альтернативою твіттеру, але й новим стандартом для соціальних мереж завдяки своїй децентралізованій структурі та відкритому коду. І в якийсь момент Bluesky може покласти початок глобальним змінам у соціальних мережах і їхній міграції від універсальних платформ для всіх до об’єднань більш нішевих мереж, що існуватимуть в децентралізованій структурі.
Титульне фото: Getty Images