Медіаексперти не радять Україні створювати суспільний телеканал за російською моделлю

00:00,
28 Травня 2013
496

Медіаексперти не радять Україні створювати суспільний телеканал за російською моделлю

00:00,
28 Травня 2013
496
Медіаексперти не радять Україні створювати суспільний телеканал за російською моделлю
Медіаексперти сумніваються в незалежності ОТР з огляду на бюджетне фінансування. Вони застерігають: Україні не варто йти таким же шляхом.

В обмін на державне фінансування влада отримала контроль над каналом. Зокрема, склад Ради Суспільного телебачення затверджуватиме особисто російський президент Володимир Путін. Це одна з основних причин украй критичного ставлення експертів і громадськості до ОТР: вони переконані, що попри запевнення російської влади, суспільне телебачення Росії не стане альтернативним джерелом інформації, оскільки повністю контролюється державою.

Представниця організації «Репортери без кордонів» в Україні Оксана Романюк вважає, що якщо Україна наслідуватиме російську модель створення суспільного мовлення на базі Першого національного, то справжнього незалежного громадського телебачення у нас не буде.

«Все, що робитиметься за державні гроші, то залишатиметься гучномовцем влади. Потрібно створення саме громадського мовлення на незалежній платформі», – прокоментувала Deutche Welle Романюк.

Голова Незалежної медіапрофспілки України Ігор Луканов переконаний, що українці вже готові оплачувати свою інформаційну незалежність. Як показник такої готовності він навів приклад TVi: коли в телеканалу були фінансові проблеми, то глядачі фінансово підтримували телеканал.

«Назріли певні зміни, і люди готові своїм гаманцем підтримувати суспільний незалежний телеканал», – сказав він.

Юрист Інституту медіа-права Ігор Розкладай вважає, що цілком прийнятно, аби громадський телеканал в Україні створили на базі нині державних ТРК, адже у світі є такий досвід. Він вважає, що прозорість фінансування і публічна підзвітність мають лягти в основу.

«Головне – хто очолить такий телеканал і хто його контролюватиме. Все залежить від персоналій і суспільного аудиту», – переконаний експерт. 

В інтерв’ю радіостанції «Голос Столиці» директорка Інституту масової інформації Вікторія Сюмар, акцентувала на тому, що громадське мовлення має створюватися в першу чергу з ініціативи громади, а ОТР було створене за ініціативи прем’єр-міністра Дмитра Медведєва. До того ж, основне його наповнення – культурологічні програми, а справжнє суспільне мовлення має висвітлювати найактуальніші для громадян теми. Отже, ОТР не є гарним прикладом для наслідування.

Нагадаємо, що керівництво телеканалу поки що не сподівається ані на абонентську плату, ані на інвесторів. Щодо першого джерела фінансування, то, за даними опитування російського фонду «Суспільна думка», 80% російських телеглядачів не готові платити за громадське телебачення і тільки 10 відсотків не проти фінансувати суспільний канал. Щодо інвестування, то генеральний директор телеканалу Анатолій Лисенко цей варіант не розглядає, тому що ОТР не зможе виправдати фінансових очікувань інвестора, адже на каналі не передбачено комерційної реклами. Тож суспільне телебачення Росії чекає на спонсорів, має символічні кошти з пожертвувань у фонд підтримки, але основне джерело коштів – державний бюджет.

Джерело: Deutsche Welle, Голос Столиці

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Детектор медіа (на фото: Оксана Романюк)
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду