Все пропало! Українські канали кодуються на супутнику, що робити?

Все пропало! Українські канали кодуються на супутнику, що робити?

18:03,
22 Січня 2020
50575

Все пропало! Українські канали кодуються на супутнику, що робити?

18:03,
22 Січня 2020
50575
Все пропало! Українські канали кодуються на супутнику, що робити?
Все пропало! Українські канали кодуються на супутнику, що робити?
28 січня 23 українські телеканали обіцяють закодувати свій супутниковий сигнал. Пояснюємо, що робити, щоб і далі їх дивитися.

Горнятко кави, канапка з сиром, шершавий пульт, на якому трохи западають клавіші і раптом… «Все пропало!». Так може початися ранок 28 січня 2020 року в близько 4 млн домогосподарств, які дивляться телебачення безкоштовно через супутникові тарілки. Якщо ви постійно дивитеся українське супутникове телебачення, ви вже, напевно, бачили на екрані чорні плашки «Увага! Це повідомлення для тебе…» і натрапляли на короткочасні відключення сигналу. Якщо ж ви це пропустили або просто не звернули уваги, MediaSapiens пояснює, що робити, щоб 28 січня у вашому телевізорі нічого не пропало.

Що відбувається? Чому так відбувається?

Чотири українські медіагрупи: «1+1 медіа», StarLightMedia, «Медіа Група Україна» та «Інтер Медіа Груп», яким належать наразі найпопулярніші українські канали, вирішили закодувати свій сигнал на супутнику.

Довгий час ці канали можна було дивитися безкоштовно. Але кілька років тому медіагрупи взялися розвивати ринок платного телебачення, щоб таким чином більше заробляти, більше вкладати у якісний контент і бути менш залежними від інвестицій своїх власників (Ігоря Коломойського, Віктора Пінчука, Ріната Ахметова та Дмитра Фірташа). Тому доступ до їхніх каналів став платним для кабельних, супутникових та інтернет провайдерів. Тобто ви (абоненти) платите провайдерам абонплату, а провайдери – сплачують медіагрупам спеціальну плату за права на контент – роялті.

Наступним етапом розвитку платного телебачення стало обмеження безкоштовного доступу до каналів медіагруп на супутнику.

Крім того, при показі певного (не власного) контенту – фільмів, спортивних трансляцій – телеканали мають зобов’язання перед міжнародними партнерами показувати його суто на території України. Для виконання цих зобов’язань вони мають забрати канали з відкритого доступу на супутнику.

Також медіагрупи сподіваються, що кодування допоможе в боротьбі з піратством. Адже нелегальні провайдери більше не зможуть брати сигнал каналів із супутника.

Які українські канали залишаться на супутнику у відкритому доступі, а які ні?

28 січня з відкритого доступу на супутнику зникнуть:

– СТБ, ICTV, Новий канал, М1, М2, «Оце» (StarLightMedia);

– «1+1», «2+2», ТЕТ, «ПлюсПлюс», «УНІАН ТБ», «Бігуді» («1+1 медіа»);

– «Україна», НЛО TV, «Індиго TV» («Медіа Група Україна»);

– «Інтер», НТН, К1, К2, «Мега», «Піксель», Zoom, «Enter-фільм» (група «Інтер»).

У відкритому та безкоштовному доступі на супутнику залишаться інформаційні канали. Наприклад, Прямий і 5 канал (перший пов’язують з Петром Порошенком, другий йому належить офіційно), «112 Україна», NewsOne, ZIK (належать соратнику Віктора Медведчука), «Україна 24» (належить «Медіа Групі Україна» Ріната Ахметова), 24 канал (належить дружині мера Львова Андрія Садового), «Еспресо» (належить сину бізнесмена Костянтина Жеваго), 4 канал (належить соратникам колишнього нардепа Дмитра Добродомова), «Наш» (пов’язаний з колишнім нардепом Євгеном Мураєвим) та інші. Розважальні канали «Сонце», Music Box, дитячий «Малятко» та інші. Суспільні канали «UA: Перший», «UA: Культура», «UA: Крим», державний канал «Рада» і деякі регіональні канали, які мовили через супутник.

Які переваги та ризики кодування?

Найбільший ризик – безкоштовний вільний доступ до федеральних російських телеканалів. Якщо користувачі залишаться зі своєю супутниковою тарілкою зі старими налаштуваннями, не почнуть платити за телебачення, то «на шару», крім українських інформаційних та суспільних каналів, вони дивитимуться російські пропагандистські та кілька розважальних. «Первый канал. Всемирная сеть», «РТР-Планета», «Россия 24», «НТВ-мир», СТС, ТНТ, всюдисущий RT та інші. Але й російські комерційні розважальні канали з часом можуть зникнути з відкритого супутника, адже так само, як і українські медіагрупи, захочуть заробляти на платному телебаченні.

Найбільша перевага – кодування медіагруп на супутнику спонукатиме українських користувачів переходити в легальне поле і платити за контент. В абонентів провайдерів буде можливість отримати більш якісний контент: наприклад, основні канали медіагруп у 2020 році запускають свої HD-версії.

Які альтернативи відкритому супутнику?

Щоб продовжити дивитися канали медіагруп, треба обрати один з варіантів. Підключитися до цифрового ефірного телебачення Т2, до одного з двох легальних супутникових провайдерів, до кабельних мереж або до інтернет-телебачення за технологіями IPTV або ОТТ.

Як далі дивитися телеканали через офіційний супутник?

Зараз в Україні є дві супутникові платформи: Viasat (входить у групу «1+1 медіа», власник Ігор Коломойський) та XtraTV (входить у «Медіа Групу Україна», власник Рінат Ахметов). Обираєте одну з них, купуєте в неї новий тюнер, який буде розкодовувати сигнал. Тюнер треба встановити – це може зробити офіційний майстер, який представляє цих провайдерів. Далі потрібно обрати пакет каналів і щомісяця платити абонплату.

Старий тюнер після кодування використовувати або перепрошити буде неможливо. Нові тюнери даватимуть можливість дивитися телебачення у двох режимах: як і раніше, з відкритого супутника (FTA), де вже не буде каналів українських медіагруп, та через легального провайдера (DTH) – Viasat або XtraTV.

Скільки коштують тюнери, де їх купити?

Тюнер для перегляду супутникового телебачення повинен мати маркування «УТБ» («Українське телебачення»). Тоді він підтримуватиме систему кодування Verimatrix, якою користуються медіагрупи.

Тюнери можна придбати на сайтах супутникових провайдерів (viasat.ua та xtratv.com.ua), а також у магазинах електроніки. Купуючи обладнання, будьте обачними. Нещодавно Viasat заявив, що шахраї під виглядом фірмової брендованої продукції Viasat продавали споживачам дешевші тюнери Т2 для цифрового ефіру.

Тюнери для супутникового телебачення коштують 1099 грн. На сайті Viasat вартість разом з підключенням майстром компанії становить 1499 грн. А в XtraTV можна не лише купити тюнер за 1099 грн, а й узяти в оренду за 29 грн на місяць. На сайті XtraTV крім тюнера ще можна замовити САМ-модуль Xtra за 899 грн. Але він сумісний не з усіма моделями телевізорів: телевізор має підтримувати стандарт цифрового мовлення DVB-S / DVB-S2 та мати роз'єм CI+. Радимо вивчити інструкцію до вашого телевізора.

Скільки треба платити за легальний супутник? Які пакети та акції пропонують провайдери?

За умови підключення до 2 лютого Viasat пропонує своїм новим абонентам перші три місяці користування обраними тарифами за зниженою абонплатою: «Національний» – 69 грн/міc., «Сімейний» – 59 грн/міc., «Престижний» – 149 грн/міc., «Престижний HD» – 199 грн/міс., «Преміум HD» – 249 грн/міс. Після завершення дії акції абоненти сплачуватимуть стандартну вартість пакетів: «Національний» – 89 грн/міc., «Сімейний» – 109 грн/міc., «Престижний» – 179 грн/міc., «Престижний HD» – 249 грн/міс., «Преміум HD» – 299 грн/міс.

При підключенні до сервісу Xtra TV користувач отримує пакет «Xtra Комфорт» за 55 гривень на три місяці, а після цього пакет коштуватиме удвічі дорожче. На інші пакети ціни вищі: «Xtra Національний» – 69 грн/міс, «Xtra Старт» – 97 грн/міс., «Xtra Максимум» – 116 грн/міс, «Футбол» (канали «Футбол 1» і «Футбол 2» у HD та SD якості) – 99 грн/міс, «СуперСпорт» («Футболи»+Setanta Sports) – 149 грн/міс, TV1000 Premium HD – 69 грн/міс.

Як підключитись до кабельного, ефірного або інтернет-телебачення? І скільки за нього потрібно буде платити?

Ефірне цифрове телебачення. Його перевага в тому, що після підключення 32 ефірні канали можна буде дивитися безкоштовно, тобто без щомісячної абонплати. Якщо ваш телевізор не підтримує стандарт DVB-T2 (читайте інструкцію та маркування на телевізорі), то вам потрібно придбати і встановити тюнер Т2. Його приблизна вартість – від 300 грн. Також треба купити домашню антену Т2 (коштує близько 300 грн) і розмістити її таким чином, щоб вона приймала ефірний сигнал. У великих містах кімнатну антену, можливо, доведеться встановити на балконі, у селах – вуличну антену підняти на дах або на стовп.

Також треба перевірити, чи є у вашому районі ефірний сигнал, бо наразі цифрове ефірне телебачення покриває не всю Україну. Як це перевірити? Найпростіше – запитати в знайомих і сусідів, чи ловиться в них Т2. Можна ще зателефонувати в служби підтримки загальнонаціональних телеканалів (телефони на сайтах каналів) і спитати, чи покривають вони ваше село, селище чи містечко.

Кабельне телебачення. Насамперед ви маєте дізнатися, які кабельні провайдери є у вашому місті або районі. Адже для підключення до будинку (і всередині багатоквартирного будинку) мають бути прокладені дроти (оптоволоконні лінії). Кабельні провайдери можуть пропонувати різні послуги. Аналогове кабельне телебачення – це найдешевші пакети, але в них пропонуються тільки канали в стандартній якості (ніякого HD), і їх кількість обмежена кількома десятками. Цифрове кабельне телебачення – дорожче, зате дає більш якісну картинку, а в пакет вміщуються до двох сотень каналів.

Інтернет-телебачення. Тут слід обрати з двох можливих послуг. IPTV – інтернет-телебачення, яке прив’язане до послуг конкретного інтернет-провайдера. ОТТ – інтернет-телебачення, яке можна підключити через інтернет, незалежно від того, хто ваш інтернет-провайдер. Послуги IPTV надають самі інтернет-провайдери або й деякі кабельні оператори («Воля», «Ланет»). До ОТТ належать такі сервіси, як Megogo, Oll.tv, Sweet.tv.

Щоб підключити послуги ОТТ-сервісів, швидкість інтернету має бути 2-4 мегабіт (для перегляду каналів у SD-якості) або 8-12 мегабіт (для перегляду каналів у HD-якості).

Найдешевші пакети кабельного та інтернет-телебачення залежно від регіону коштують від 80 грн. Детальніше про вартість пакетів провайдерів можна прочитати в матеріалі «Детектора медіа» «Планка у 80 гривень. Як зміняться ціни провайдерів у 2020 році».

Чи зможуть жителі окупованих територій дивитися українські канали?

Безкоштовно на супутнику вони зможуть дивитися лише ті канали, що залишаться у відкритому доступі. Телеканали медіагруп – ні. Чи зможуть мешканці окупованих територій підключитися до легальних провайдерів?

Легальні українські провайдери не мають можливостей вести бізнес у Криму та на тимчасово окупованих територіях Донбасу. Але користувачі самі можуть дистанційно підключитися до послуг і платити за них онлайн.

Наприклад, підключитися до українських ОТТ-сервісів (Megogo, Oll.tv, Sweet.tv). Теоретично в російського регулятора (Роскомнадзор) є важелі для того, щоб заблокувати доступ до цих сервісів за ір. Але чи зробить він це зараз або згодом – поки що невідомо.

Або мешканці окупованих територій можуть на контрольованих українською владою територіях купити тюнер Viasat або XtraTV (або хтось їм може його привезти чи передати), самостійно його підключити і теж платити за послуги онлайн. Заблокувати доступ до супутника російський регулятор не зможе і навряд чи буде його «глушити».

Також держава обіцяє незабаром запустити ефірний канал для окупованих територій з розважальним контентом медіагруп і новинами власного виробництва. Влада обіцяє, що цей сигнал цього каналу покриє 80% територій окупованого Донбасу. А от щодо мовлення цього каналу на Крим влада поки конкретики не деталізує.

Фото: askcolorado.org

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Крас
19:27 / 06.03.2020
Все просто! Просто Т2,кому треба всі ці канали безкоштовно. Якість краща чим з супутника.Превірено!
Юкраїна
14:49 / 22.02.2020
А я радий
Chopper
19:04 / 12.02.2020
Це коломойське лайно з підтримки зеленоґо дебіла. Бабло на першому місці, курви. І що в результаті цьоґо дебілізму буде - російські канали безкоштовні, тому що їх лайно вони хочуть донести до світу. Люди у віці не мають можливість сплачувати ґівноті Коломойському за телебачення й будуть дивитись російське ґівно. І де тут Україна, кому це виґідно? Канали медіаґруп Порошенка досі безкоштовні, чи це не є показник? На привід переґляду вільних каналів за кордоном - лайно й брехня. На платних каналах заборонена реклама - такий закон є. А що є у коломойщини - кримінал.
Dmytro
13:22 / 29.01.2020
Текст докладний і вичерпний. Але я такий шукав на сайтах ДМ ще півроку тому, коли тільки заговорили про кодування. А він вийшов тільки зараз. Вчасно...
KEISARI
22:25 / 26.01.2020
https://day.kyiv.ua/uk/article/media/selo-shukaye-ukrayinskyy-televizor
Колян
23:07 / 24.01.2020
Який це ідіот сказав що це улюблені канали українського народу Реклама яка дає прибуток дивитися іще платить гроші Нема за що обійдемося без вас ідіоти
Колян
22:49 / 24.01.2020
Дурна ідея дурним людям прийшла в голову Хай дивиться самі свої довбні канали
Володимр
11:39 / 24.01.2020
Пінсьонери небудь дивится телевізор, а молодь і так має інтернет. Такщо походу олігархи крупно лопухнулися в гівно і походу по саме ньехачу. Слова Україні...
Зелепоц
11:37 / 24.01.2020
Ну и пусть [CENSORED] все владельци всех кананалов. Будем смотреть [CENSORED], безкоштовно! А если [CENSORED] мало,може начать погромьі или устраивать КНР, ЧНР, УНР, ХНР, итд.Хотя возможно они етого и добиваются?Только какой их в етом интєрєс?
John
10:00 / 24.01.2020
"бути менш залежними від інвестицій своїх власників" Увага Маніпуляція!Щоб збільшити своїм власникам прибутки(з реклами не вистачає) та контролювати населення(всі пам'ятають 73%). А якісний контент?Це ще більше Лайно-Кварталівських Сватів?
Василь
18:31 / 23.01.2020
Ігор Валерійович і К* хочуть отримувати гроші не тільки за показ реклами, але й з глядачів за її перегляд
Vitalij
12:54 / 23.01.2020
Не дивитися
Гога
19:11 / 22.01.2020
Нормально... 1100 за тюнер, 400 мастеру и каждый месяц по 90 грн + банковский процент. И что вы думаете, будут делать пенсионеры с пенсией 1600 грн? Да. Будут смотреть российские каналы.
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду