Бійка у Дніпрі та «Опозиційний блок»: піар зі сльозами на очах

Бійка у Дніпрі та «Опозиційний блок»: піар зі сльозами на очах

13:30,
24 Травня 2017
3344

Бійка у Дніпрі та «Опозиційний блок»: піар зі сльозами на очах

13:30,
24 Травня 2017
3344
Бійка у Дніпрі та «Опозиційний блок»: піар зі сльозами на очах
Бійка у Дніпрі та «Опозиційний блок»: піар зі сльозами на очах
На «Інтері» Олександр Вілкул заявляє, що жителів Дніпра масово викрадають і змушують свідчити проти «Опозиційного блоку» — в його словах масштаби спекуляцій та недоведених фактів сягають недосяжних для притомної журналістики вершин.

Телеканал «Інтер», як це можна помітити з його риторики протягом року та заходів 9 травня, відстоює старі радянські традиції святкування, як його тут називають, «Дня перемоги». «Опозиційний блок» у свою чергу багато в чому спирається на людей зі схожою ідеологію як на електорат. Тож на честь свята канал просто не міг обійтися без кількох сюжетів, де його улюбленці вітають ветеранів. Та оскільки цього року улюбленці з ветеранами ще й побилися, піар розтягнувся на весь тиждень і вийшов далеко за рамки святкування.

У понеділок 8 травня «Подробности» прив’язали святкову тему до своєї класичної риторики. «Опозиційний блок» піарився на добрих справах: Микола Скорик розповідав про меморіальну алею від партії, Юрій Бойко — про пошук останків загиблих у часи Другої світової. Перший критикував радикалів за розгойдування країни, другий — владу за спроби переписати історію.

Далі критики стало ще більше, адже в новинах з’явився Сергій Каплін із черговою заявою для фонду золотих цитат. Ведуча Наталя Бєлишева цитувала фейсбук-сторінку політика: «Вспоминать о ветеранах раз в год, а в остальное время — делать все, чтобы лишить их обещанных государством льгот и вообще — средств к существованию, — это цинизм. Такое мнение на своей странице в Facebook выразил лидер Социал-демократической партии Сергей Каплин. Он намерен обратиться в Европейский суд по правам человека, ООН и другие международные институции, чтобы получить правовую оценку действий предыдущего правительства и признать их геноцидом».

На завершення «Інтер» переходить до тематичної критики Олега Ляшка. Ведуча розповідає: «Не у всех политиков сегодня в День Памяти была возможность почтить погибших и озаботиться судьбой ветеранов. Кого-то из них попросту нет в Украине. Например, у главного радикала Олега Ляшко австрийские каникулы». Після цього канал подає детальний бекґраунд із усіма останніми звинуваченнями на адресу «радикала»: торгівлею голосами, незаконним збагаченням, підозрілим відпочинком у Таїланді й так далі.

Сюжети 9 травня загалом схожі. Тут члени «Опозиційного блоку» теж розповідають про свою численну допомогу ветеранам, паралельно критикуючи владу. Не пощастило тільки Олександру Вілкулу, оскільки учасники «Безсмертного полку» (Вілкул вважає цей формат своїм винаходом) у Дніпрі побилися з ветеранами АТО. Причиною буцімто стало те, що активісти попросили учасників колони Вілкула прибрати заборонену на святкуванні символіку: політичні прапори «Опозиційного блоку» та георгієвські стрічки. У відповідь кілька членів колони зі спеціальними розпізнавальними знаками напали на ветеранів. У побитті активістів їм буцімто сприяли поліцейські. Постраждали вісім учасників святкування та шість правоохоронців.

Під час опису ситуації «Інтер» вдався до замовчування та маніпулятивних висловів. Кореспондентка Олена Мендалюк розповідає: «На аллее собрались тысячи людей со всей области. С портретами дедов-победителей пошли возлагать цветы к вечному огню. Но подойти близко к монументу не смогли. Дорогу преградили радикально настроенные активисты (так тут називають ветеранів АТО. — MS). Многие — в военной форме». Далі маніпуляцій стає більше: поліцейські тут, наприклад, не били активістів, а намагалися «разнять людей». Та й узагалі, за словами кореспондентки, нападниками та провокаторами були якраз ветерани АТО: «О возможных провокациях в День Победы знали, говорят участники марша. Но надеялись, что полиция сможет их защитить».

Далі коментує особисто Олександр Вілкул: «Мы выступаем исключительно за мир, выступаем за единую Украину. К сожалению, были накануне заявления некоторых праворадикальных организаций. Я думаю, что вот именно они против мира и единой Украины, они будут мешать. Но мы защитим правду, защитим память и мы защитим наших ветеранов». Правоохоронцям чи ветеранам АТО слова не надають.

10 травня, коли Арсен Аваков звільнив усе вище керівництво поліції Дніпра та попросив вибачення за їхні дії, «Інтер» постав перед серйозним вибором: з одного боку — прокол МВС, за який можна довго критикувати Авакова. З іншого боку — звільнені силовики захищали членів «Опозиційного блоку» й буквально вчора їхні дії на телеканалі підтримували. У результаті, в ефірі «Подробностей» вперше за дуже довгий час похвалили роботу поліції. Олександр Вілкул заявив: «Вчера полиция действовала по закону. Почему-то никто не говорит о том, что было избито 6 полицейских, о том что у радикалов были изъяты и ножи, и факела, и 10 литров зажигательной смеси, жидкость похожая на яд, балаклавы. Они напали и получили от полиции тот отпор, который в нормальной демократической стране полиция дает по закону». При цьому про «групу безпеки» Вілкула, яка й почала бити ветеранів, ані депутат, ані «Інтер» чомусь не згадують. Натомість, за словами Авакова, звинувачують в усьому поліцію. Кореспондентка Анна Демиденко заявляє: «В столкновениях 9 мая виновны руководители областной полиции. Так решил глава МВД и подписал приказ об их увольнении». При цьому на екрані видно фейсбук-пост Авакова, де таких слів немає. Ще один доказ того, що міністр так не вважає, — це те, що підозрюваних у побитті він називає зовсім не «поліцейскими», а «орлами Вілкула».

Зате тут чимало говорять про ветеранів АТО, постійно називаючи їх радикалами. Вони, знову ж на думку Вілкула, належать до праворадикальної організації С-14 і працюють на владу Дніпра. Цю думку підтверджує не сама влада, члени групи С-14 чи правоохоронці, а випадковий учасник «Безсмертного полку» Василь Чабанов. Цей же учасник заявляє, що влада Дніпра не вжила заходів безпеки з приводу 9 травня. Звідки в нього така інформація? Чи можна йому вірити? Чому не запитали у влади Дніпра про причини нехтування безпекою?

Також «Інтер» ігнорує той факт, що існують відео- та фотодокази, на яких видно, що діють правоохоронці цілеспрямовано й б’ють (заодно з тітушками!) лише ветеранів АТО.

Наступна «новина» у випуску містить критику влади й Авакова, але водночас — підтримку «Опозиційного блоку», 9 травня та звільнених поліцейських. Розповідає ведуча Наталя Бєлишева: «С требованием прекратить репрессии в отношении граждан выступил Оппозиционный блок [...] Представители политсилы обращаются к дипломатам и международным организациям с призывом повлиять на украинскую власть, которая, по их мнению, цитирую: Выступила против демократии и Конституции, — конец цитаты. В заявление подчеркивается, что празднование Дня Победы — неотъемлемое право граждан [...] Массовые увольнения полицейских — это еще одно доказательство того, чтоГенпрокурор, глава МВД и другие представители власти действуют в интересах радикалов».

11 травня ескалація звинувачень та піару продовжується. Ведуча Наталя Бєлишева розповідає: «Сегодня в Днепре подожгли офис Оппозиционного блока. Представители этой политсилы утверждают, что давить на них начали задолго до 9 мая. А в День Победы на участников марша напали неизвестные». Тобто тепер уже не йдеться навіть про сутичку з радикалами. На колону саме «напали невідомі».

Ці події коментує Олександр Вілкул, і в його словах масштаби спекуляцій та недоведених фактів сягають недосяжних для притомної журналістики вершин: «Сейчас в Днепре просто хватают людей на улицах, участников марша победы, а их было около 25 тысяч, говорят: Мы тебя посадим или если ты дашь любые показания на “Оппоблок”, то тогда мы тебя отпустим домой». И вопрос ведь не в судьбе Оппоблока, вопрос в правах и свободах. Они будут в нашей стране или не будут. Сегодня спалили офис “Оппозиционного блока”, а завтра, если не этих радикалов не остановить, то они могут спалить ваши дома».

Коментарі правоохоронців у сюжеті є, але стосуються вони ходу кримінальних проваджень, а не озвучених вище заяв. Жодного доказу того, що на вулицях Дніпра людей масово ловлять і шантажують, немає. Жодного доказу того, що невідомі «радикали» можуть масово почати спалювати будинки — теж. Подібні коментарі від політика (й відсутність бекґраунду від «Інтера») — це приклад залякування населення й посилення соціального напруження. Але чого не зробиш заради піару.

Наступний матеріал «Інтера», заяву «Опоблоку», яку зачитує в ефірі ведуча, варто процитувати повністю: «“Оппозиционный блок” требует от СБУ расследовать поджог днепровского офиса. По словам представителей политсилы: ночное происшествие — это акт терроризма. Официальным заявлением на сайте партии подчеркивается, цитирую: “Таким образом на оппозиционеров осуществляется давление за антинацистскую позицию”, — конец цитаты. С призывом дать оценку терракту в Днепре и неоднократным угрозам расправы, в том числе и со стороны главы МВД, представители оппозиции обратились к посольствам демократических государств и представительствам международных организаций».

А от інформацію про те, що цього ж дня Олександр Вілкул ходив на допит у ГПУ з приводу сутичок у Дніпрі, «Інтер» замовчав. Також «Подробности» чомусь не подали заяви МВС: найманим тітушкам, що били активістів, платили по 600 гривень, і правоохоронцям вдалося затримати організатора цієї оплати. Підозрювані (які, до речі, вже були арештовані судом) — молодики спортивної статури, деякі раніше працювали у сфері охорони. Усі телеканали, крім «Інтера», що згадували про цю історію в новинах (навіть «Україна»), цю інформацію озвучили.

Звісно, те, що «Інтер» захищає Олександра Вілкула, не дивує. Дивує те, настільки брутально телеканал шматує інформацію. Протягом усього тижня, незважаючи на суспільний резонанс та офіційні заяви правоохоронців і судові рішення, на каналі не згадали про існування тітушок. Так само як і жодного разу не назвали ветеранів АТО ветеранами АТО, ще з вівторка 9 травня лишивши їх «радикалами», «учасниками правих організацій» та «невідомими». Про заяви Олександра Вілкула з приводу масового викрадення та шантажу жителів Дніпра немає чого й говорити — такого собі не дозволяє жоден інший телеканал.

Детальніше про це і те, як «UA: Перший» через російські скандали забув про українські досягнення, а Петро Порошенко приписав усі безвізові досягнення собі, читайте в публікації «Як піаритися на бійках із ветеранами: майстер-клас від “Опоблоку”. Моніторинг теленовин за 8–13 травня 2017 року».

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду