«Інтер» на варті російського бізнесу, або Як зробити сюжет про чутки із кіосків

«Інтер» на варті російського бізнесу, або Як зробити сюжет про чутки із кіосків

14:21,
8 Травня 2017
3291

«Інтер» на варті російського бізнесу, або Як зробити сюжет про чутки із кіосків

14:21,
8 Травня 2017
3291
«Інтер» на варті російського бізнесу, або Як зробити сюжет про чутки із кіосків
«Інтер» на варті російського бізнесу, або Як зробити сюжет про чутки із кіосків
Журналісти заявили про невинуватість компанії, яка того ж дня заплатила найбільший штраф в історії України

26 квітня «Подробности» на телеканалі «Інтер» вирішили повернутися до теми «цигаркової кризи» в Україні. Про неї журналісти вже розповідали п’ятьма днями раніше. До буцімто масового зникнення цигарок з прилавків, на думку журналістів, призвів арешт активів та товару компанії «Tedis Україна».

Не вказуючи чіткого інформаційного приводу, статистики чи джерел інформації, ведуча Наталія Бєлишева 26 квітня заявляє: «Сигаретный дефицит набирает обороты. Магазины распродают остатки табачных изделий. Курильщики нервничают. С чем связана нехватка этого товара? И кто мешает поставщикам вернуть сигареты на полки магазинов?»

Сам матеріал складається із трьох видів коментарів, жоден із яких не є експертним. Спочатку про свої пошуки цигарок журналістам на вулицях розповідають курці. Потім кореспондентка Олена Мітясова бере коментар у продавців із сигаретних кіосків.

Цей фрагмент є браком для інформаційної журналістики у всіх сенсах. По-перше, журналістка не вмовила (чи й не намагалася вмовити?) продавців вийти з магазинів, тож виглядає кадр буквально так: кореспондентка, стоячи спиною до глядача, говорить в темряву маленького магазинного віконця, а з цієї темряви лунає голос у відповідь. Але ще гірше те, про що говорить з продавцями журналістка. В одного з них вона запитала про чутки з приводу тривалості «сигаретної кризи»: «Вы не знаете, не слышали по слухам, сколько это еще будет продолжаться?». Звісно, «по чуткам» жінка чула й заявила про двомісячну тривалість подібного становища на ринку. Чому б не звернутися до експертів, а не передавати в ефірі чутки від випадкового продавця? Чому б не навести точні цифри «дефіциту», а не зводити його до емоційних вражень випадкових перехожих? Чому б не поцікавитися у продавців тим, на чому вони розуміються - наприклад, як дефіцит впливає на прибутки?

Третій коментар у сюжеті належить директору компанії  Tedis Ukraine Івану Бею. Його словам передує невеличкий бекграунд від кореспондентки: «Правоохранители обвинили дистрибьютера в уклонении от уплаты налогов. Последний, в свою очередь, эти обвинения опроверг. Дескать, это ни что иное, как попытка рейдерского захвата и передела рынка».

Сам директор далі заявляє: «Існуюча дестабілізація на тютюновому ринку провокує ріст контрабандної та контрафактної продукції. Що в свою чергу може призвести до тінізації тютюнового ринку України і, відповідно, до недонадходжень до державного бюджету».

Коментарів від правоохоронців чи хоча б детальнішого переказу їх позиції в сюжеті немає. Експертного пояснення, чому продукцію Tedis неодмінно має витіснити тіньовий ринок, а не легальні компанії, теж немає. Крім того, у цьому коментарі директор компанії Tedis не спростовує закиди правоохоронців, а лише заявляє, що відсутність цигарок на ринку зменшить надходження до держбюджету. При тому, що якраз в ухиленні від сплати податків компанію і звинувачують.

Закінчують журналісти ще однією маніпуляцією: «И это в преддверии проведения конкурса Евровидения”. Многих гостей-иностранцев дефицит сигарет удивит». Таким чином, «Подробности» створюють для ситуації ще один іміджевий фон, який жодним чином не стосується звинувачень.

Зате ті речі, що звинувачень стосуються, «Інтер» якось опустив. Наприклад, що якраз в день виходу матеріалу ГПУ повідомила гендиректору компанії про підозру. Що компанія Tedis, за словами Арсена Авакова, пов’язана з російським олігархом і буцімто спонсорує тероризм. Промовчав  «Інтер» і про звинувачення в монополізації ринку, більше того, сам сюжет фактично підтверджує підозри правоохоронців: після арешту майна однієї компанії «Подробности» заявляють про сигаретний дефіцит. Також в день виходу сюжету буцімто невинна ні в чому компанія заплатила найбільший в історії України штраф (про що ведуча уже після сюжету згадала). Що ж до «чуток із кіосків», то сьогодні можна говорити, що вони не справдилися: всього за тиждень після виходу сюжету виробники цигарок почали укладати контракти з конкурентами Tedis. І якби «Інтер» звернувся за коментарем про плани хоча б до однієї з цих компаній, можливо, повідомив би про угоди першим.  Замість цього всього кореспонденти зробити сюжет про чутки із темних кіосків.

Дуже складно повірити, що, готуючи матеріал про компанію, журналісти примудрилися не помітити всі наведені вище факти. І, враховуючи, що зліт компанії Tedis пов’язують із Віктором Януковичем, а її нинішнє становище із Борисом Ложкіним, повірите в це ще складніше.

Детальніше про це та те, як ICTV й «Інтер»масово транслювали російські позиції та ігнорували українські, читайте в матеріалі НАБУ для Ляшка та Інтерпол для Яценюка. Моніторинг теленовин за 24–29 квітня 2017 року.

 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду