Електронне декларування як національна трагедія

Електронне декларування як національна трагедія

15:44,
16 Листопада 2016
1906

Електронне декларування як національна трагедія

15:44,
16 Листопада 2016
1906
Електронне декларування як національна трагедія
Електронне декларування як національна трагедія
Здається, антикорупційна реформа запустила на українських телеканалах «день бабака»: в підсумкових випусках від 6 листопада журналісти другий тиждень поспіль говорили про те саме, вдаючись до узагальнень та вибіркової дискредитації політиків.

«Головна тема останніх днів», «самое популярное и скандальное чтиво в стране», «найбільша політична бомба року» — як тільки телеканали не називали оприлюднені документи, знову починаючи з них тижневі випуски новини. Цього разу більшість журналістів зробили інший акцент: розповідали про способи контролю й перевірки статків — але новий підхід не допоміг уникнути старих помилок.

Узагальнення: хоча минув уже цілий тиждень, журналісти так і не спромоглися знайти чиновника чи політика з «адекватними» статками, тож і далі використовують презумпцію винуватості до всіх декларантів. «Як на мене, то цими деклараціями чиновники просто насміхаються з нас своїми статками, а головне, їх походженням», — цитата ведучої «Фактів тижня» на ICTV.

Декларування — це катастрофа: попри те, що електронне декларування — це, по суті, довгоочікувана реформа й усі мали би радіти її імплементації, телеканали подають його як національну трагедію. Адже звертають увагу не на те, як можновладці подали декларації (вчасно, масово та, сподіваємося, чесно), а на те, який ефект це справило. У «ТСН» на «1+1» до теми декларування підводять реченням «Українців досі трусить від знання, що звалилися на наші голови разом із деклараціями високопосадовців».

Вибірковість: перераховуючи скандальне майно, телеканали помітно оминають увагою одних його власників та акцентують увагу на інших. «Інтер», наприклад, протягом усього тижня зосереджувався на статках «Народного фронту», телеканал «Україна» залучив до коментування теми Олега Ляшка та Юрія Бойка, при цьому повністю проігнорувавши їхнє власне майно. А ICTV, здається, намагається дискредитувати майданівців. «Ще більше полюбляють слуги народу дорогі годинники, причому володіють ними навіть колишні майданівці», — заявляють журналісти й наводять приклад Володимира Парасюка.

Зневіра: хоча головним трендом новин і стала перевірка статків, журналісти й досі скептично висловлюються про діяльність відповідних органів. Причому апелюють вони не раціональними аргументами, а цілком суб’єктивною необізнаністю. «От тільки, як їх перевірятимуть компетентні органи, не зрозуміло. До того ж задекларовані мільярди готівки вони навряд чи зберігають під матрацами», — заявляють у «Фактах тижня».

Універсальність декларацій: отримавши у розпорядження таку скандальну тему, журналісти почали використовувати електронне декларування як причину для всіх на світі бід. «Інтер» у «Подробностях недели», наприклад, статками можновладців, що були масово оприлюднені сім днів тому, пояснив соціальні протести в регіонах (різного роду мітинги, очолювані профспілками. Зокрема й події на шахті «Гірська»), про які розповідає вже декілька тижнів. 5 канал у «Підсумках тижня» заявив, що саме скандали з деклараціями змусили депутатів скасувати «нещодавно підвищені собі зарплати» (наслідок проголосованого в першому читанні проекту бюджету, що передбачав подвійне збільшення окладів політиків). От тільки інформація про те, що можливого підвищення не станеться, була ще 23 жовтня, за тиждень до початку скандалу.

Механізми перевірки статків: за що телеканали можна похвалити, — за спробу пояснити, як же тепер перевірятимуть декларації. Телеканал «Україна» у «Событиях недели» приводить безліч синхронів: від керівниці НАЗК до Президента. Тут же чітко пояснюють послідовність потенційних проваджень: «НАПК обнаруживает криминал, НАБУ проверяет так ли, и тогда Антикоррупционная прокуратура выходит с обвинениями суд». Найкращий же матеріал на цю тему вийшов на 5-му каналі, причому розповіли тут не лише про всіма знаних політиків, а й про чиновників місцевого рівня: «чимало цікавого також може бути схованими і під мантіями, і прокурорських кабінетів».

Хоча українські телеканали продовжують тему декларацій уже другий тиждень поспіль, вони досі не розповіли про декілька речей. Наприклад, про тих українських високопосадовців, чиї статки відповідають їхнім доходам. Чи те, яким чином декларації будуть вестися й доповнюватися надалі, — як часто подібні викриття збурюватимуть суспільство. Бракувало й комплексного порівняння, адже більшість чиновників та політиків уже подавали декларації раніше, тож задеклароване тоді й тепер, чи згадане в численних журналістських розслідуваннях, можна було би проаналізувати. На відміну від попереднього тижня та щоденних новин, журналісти все ж згадали про відповідальність, що чекає на посадовців. Але масова суб’єктивність, вибірковість та необґрунтований скепсис усе ж не дозволяють оцінити висвітлення декларацій задовільно.

Детальніше про це і те, як «1+1» боровся з поляками на «Укрзалізниці», а «Україна» рятувала кар’єру Валерії Гонтаревою, читайте в матеріалі ГО «Детектор медіа» «Як “Інтер” вигадав медичний майдан. Моніторинг підсумкових тижневиків за 6 листопада 2016 року»

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Фото: Уніан
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду