Нацрада перевірятиме НТН на дотримання законодавства про декомунізацію
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Нацрада перевірятиме НТН на дотримання законодавства про декомунізацію
Перевірку призначено після скарги глядача Лозинського В.В. на трансляцію 12 грудня в ефірі каналу НТН документального серіалу «Легенди карного розшуку».
Моніторинг Нацради від 12 грудня зафіксував в ефірі НТН випуск цього документального циклу під назвою «Кровавая вольница», присвячений діяльності органів НКВС зі знищення учасників боротьби за незалежність України у ХХ столітті (ОУН-УПА), яких названо націоналістичним бандитським угрупуванням.
Нацрада вбачає в цьому ознаки порушення частини 2 статті 9 закону «Про телебачення і радіомовлення», яка забороняє мовникам розповсюджувати аудіовізуальні твори, у яких:
- заперечується або виправдовується злочинний характер комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років в Україні, злочинний характер націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму,
- створюється позитивний образ осіб, які обіймали керівні посади у комуністичній партії (посаду секретаря районного комітету і вище), вищих органах влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних та автономних радянських республік (крім випадків, пов'язаних з розвитком української науки та культури), працівників радянських органів державної безпеки,
- виправдовується діяльність радянських органів державної безпеки, встановлення радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідування учасників боротьби за незалежність України у XX столітті.
Ці норми було додано до закону «Про телебачення і радіомовлення» після ухвалення закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
Присутня на засіданні Нацради юрист каналу НТН зауважила, що документальний цикл створювався та вперше транслювався ще у 2012-2013 роках, до ухвалення закону про декомунізацію, тож на той момент відповідав законодавству. Вона також попросила контакти скаржника, щоб редакція могла йому відповісти й надати пояснення. Члени Нацради пообіцяли контакти надати, але разом з тим призначили перевірку НТН, щоб підтвердити або спростувати виявлені ознаки порушень законодавства.