Трамп-чарівник, Путін-Волдеморт, Фрідман-нарцис. Медійники про інтерв'ю Зеленського американському блогеру
Трамп-чарівник, Путін-Волдеморт, Фрідман-нарцис. Медійники про інтерв'ю Зеленського американському блогеру
5 січня американський подкастер Лекс Фрідман опублікував на своєму ютуб-каналі тригодинне інтерв’ю з президентом України Володимиром Зеленським, яке було анонсоване в грудні 2024 року. Тоді подкастер запропонував Зеленському провести інтерв’ю російською мовою, якою вільно володіють обидва співрозмовники. Хоч президент відмовився говорити мовою окупанта, в українському інфопросторі все одно з’явилося чимало претензій щодо його лексики – цього разу нецензурної. Зокрема, Зеленський назвав Путіна Волдемортом, «глухою людиною», яка стоїть з «голою дупою», а ненадання Україні зброї перед повномасштабним вторгненням він назвав «х**нею». Деякі медійники вважають такий підхід вдалою комунікацією, доступною для прихильників Трампа.
Думки та рефлексії щодо інтерв’ю Зеленського Фрідману – у підбірці «Детектора медіа».
Журналістка Politico Europe Вероніка Мелкозерова зазначила, що Зеленський «добре вловив, яким тепер буде світ Трампа, де чоловіки в костюмах старанно чесатимуть одне одному его». До того ж зауважила, що людям варто читати якісну журналістику.
Журналістка та ведуча Крістіна Бердинських погодилася з колегою щодо «пихатих нарцисів у костюмах», але додала, що подобається це українцям чи ні, але від Трампа цьогоріч залежить ледь не все.
Ведуча та журналістка «Української правди» Тетяна Даниленко одночасно і покартала, і похвалила інтерв’ю. Зокрема вона відмітила, що інтерв’юер харизматичний та професійний, а «фішечки з ШІ» - просто космос. Але в кінці допису не стрималася.
На думку політичного аналітика, директора Інституту світової політики Євгена Магди, інтерв’ю Володимира Зеленського Лексу Фрідману показало, що президент оперує не знаннями, а уявленнями про американську політику.
Ведучий Espreso.tv Сергій Руденко назвав відповідь Зеленського про корупцію «божою росою», а ще запропонував цілий список слів, якими можна було б замінити лайку - питомо українських.
Медіаменеджерка Тетяна Трощинська написала, що від питань Лекса Фрідмана і вона б матюкалася.
Виконавча продюсерка «Радіо Культура» Ірина Славінська теж звинула увагу на запитання, поставлені подкастером.
Блогерка «Рагулівна» Тетяна Микитенко присвятила цьому інтерв’ю декілька дописів. У підсумку вона зазначила, що ті, хто акцентує увагу лише на «матюках», свідомо звужують картину того, що відбувається.
Журналістка «Цензор.нет» Тетяна Ніколаєнко теж не вважає інтерв’ю вдалим, але не через обсценну лексику, а через недостатній акцент на російських воєнних злочинах, від яких українці потерпають щодня.
Керівник комунікаційного агентства RMA Василь Самохвалов вважає, що українська аудиторія і не була цільовою для Зеленського. Специфічна поведінка Зеленського була розрахована лише на одного глядача – Дональда Трампа.
Журналістка та блогерка Цензор.нет Марина Данилюк-Ярмолаєва присвятила зустрічі Зеленський-Фрідман аж чотири дописи. Окрім іронічних постів про те, що великі інтерв’ю – це частина передвиборної кампанії Зеленського, та порівняння нецензурних слів зі слоганом Порошенка: «А̶р̶м̶і̶я̶.̶ ̶М̶о̶в̶а̶.̶ ̶В̶і̶р̶а̶. Бл*ть. Х&йня. Пох*ру», Данилюк-Ярмолаєва зазначила, що це була «найневдаліша комунікація Зеленського з США», бо українська еліта недооцінює прихильників Трампа.
Політична журналістка Юлія Забєліна також зауважила, що аудиторія Лекса – не тільки трампісти, фактажу щодо злочинів Путіна було мало, тема корупції була відпрацьована погано, а питання виборів в Україні ще багато разів підійматимуться протягом наступних місяців.
Натомість засновниця ініціативи «Як не стати овочем» Оксана Мороз назвала інтерв’ю Зеленського Фрідману «вдалою комунікацією», де команда президента показала, що вміє працювати на західну аудиторію. Проте комунікація з українцями дає збій.
Редакторка й журналістка NV Ольга Духніч зазначила, що для певної аудиторії перфоманс та поява у блогера-мільйонника буває важливішою за зміст сказаного.
Експертка з комунікацій Оксана Байло назвала Лекса Фрідмана самозакоханим хамом, заяви Зеленського про погану допомогу заходу – зухвалими, а саме інтерв’ю - «підстройкою» Зеленського під Трампа.
У наступному дописі Байло процитувала публіциста та політичного оглядача Віталія Портнікова, який присвятив розмові Зеленського з Фрідманом свій черговий випуск на ютубі. «Велике трьхогодинне інтерв’ю Зеленського Фрідману — це насамперед політична вистава, яка має посилити позиції Зеленського і України в очах електорату Трампа — тих, хто продовжує вірити у Трампа як у чарівника. Образ такого чарівника Трампу створює і сам Зеленський», - йдеться в дописі.
Блогер Богдан Процишин традиційно висловив своє ставлення до подій новим мемом.
Головне фото: Лекс Фрідман та Володимир Зеленський