Мікроблоги знову популярні: як завоювати підписників і монетизувати телеграм-канал

Мікроблоги знову популярні: як завоювати підписників і монетизувати телеграм-канал

16:39,
26 Липня 2019
8022

Мікроблоги знову популярні: як завоювати підписників і монетизувати телеграм-канал

16:39,
26 Липня 2019
8022
Мікроблоги знову популярні: як завоювати підписників і монетизувати телеграм-канал
Мікроблоги знову популярні: як завоювати підписників і монетизувати телеграм-канал
Найкраще в телеграмі заробляють канали з тематичними підбірками, а обмін посиланнями працює не завжди, вважає Євген Зінгерман.

Дедалі більше українців користується телеграмом. У деяких користувачів ця платформа навіть повністю замінює фейсбук: у телеграмі немає нав’язливих коментарів і реклами в тому вигляді, до якого ми звикли у фейсбуці, а розробники позиціонують платформу як значно безпечнішу за соцмережі. Навесні минулого року кількість користувачів телеграму перевищила позначку 200 мільйонів активних користувачів. За даними самої компанії, щодня з’являється близько 500 тисяч нових користувачів платформи.

Якщо ще три роки тому в Україні було дуже мало телеграм-каналів, то впродовж останніх років їх кількість стрімко зросла. За даними аналітичних систем, трійка найбільших за кількістю підписників українських телеграм-каналів — «Украина 24/7» (348 тис. підписників), «ТСН» (275,6 тис.) та «Команда Зеленського» (176,7 тис.). На четвертому за популярністю місці — канал «Ветер дует», що пише про подорожі, гарячі тури і знижки на авіаквитки. У каналу — понад 160 тисяч фоловерів. Його веде українська інтернет-маркетологиня Альона Дєньга.

Три роки тому вона та її колега Євген Зінгерман створили ще однин телеграм-канал Digital Masons, присвячений маркетингу. Станом на початок липня він має 17,4 тис. підписників. Євген Зінгерман — відомий комунікаційний стратег і незалежний консультант, який допомагає бізнесу вибудовувати бренд-стратегії. Також він викладає в школі комунікацій Bazilik.

«Детектор медіа» розпитав Євгена про їхній спільний з Альоною канал, про специфіку роботи з телеграмом та про те, як загалом заробляють на цій платформі.

Євгене, як давно існує ваш канал і чому вирішили його створити?

— З моєю колегою Альоною Дєньгою ми завели канал більше трьох років тому. Нас часто запитували: «А що почитати по темі діджиталу?». В той час телеграм тільки ставав новою платформою, яка повернула популярність формату мікроблогів у формі тексту. Ми на каналі спершу почали збирати все, що самі читаємо про діджитал. Справа в тому, що з діджиталу переважно немає книг, тому збирали на каналі англомовні або російськомовні статті.

Інше питання, яке нам часто ставили: «Можете порекомендувати фахівця?». Я не HR-менеджер, але це часте питання дало нам привід задуматися над монетизацією. Так ми вирішили на нашому каналі продавати вакансії. Спершу брали за одну вакансію 250 гривень. Потім, коли вакансій стало дійсно багато, підняли ціну до 500 гривень. Вартість розміщення вакансії залишається такою й дотепер. В описі до каналу ми відкрито публікуємо рекламні умови. Ми спеціально поставили достатньо високу ціну, щоби пропозицій було не так багато. Це відсікає жадібних роботодавців, а адекватні й не жадібні отримують доступ до нашої аудиторії у вигляді хороших охоплень, переходів на їхні сторінки.

З часом телеграм-канал став нашим авторським блогом — менше стали розміщувати чужих матеріалів, а більше писати своїх. Ми переписали стратегію каналу на формат авторського блогу, де пояснюємо практичні й корисні речі. Наприклад, якщо інстаграм змінює алгоритм або впроваджує якусь нову функцію, то не лише пишемо новину про це, а й пояснюємо, які наслідки будуть для власника кафе, який у тому числі через інстаграм здобуває нових клієнтів.

Як швидко ви почали монетизовувати канал?

— Практично відразу. Зараз ми — один з найбільших телеграм-каналів про маркетинг в Україні. Цього року ми спеціально перейшли на українську мову, щоб до нас не «ломилися» користувачі з Росії. Ми ніколи не працювали з росіянами, і це моя принципова позиція. При цьому багато українських каналів співпрацюють з російськими рекламодавцями, ведуть канали російською. Ми ж позбулися російських підписників, а коли повністю перейшли на початку 2019 року на українську мову, то остаточно всіх «добили».

Загалом рекламодавці зазвичай самі до нас приходять, коли бачать наше велике охоплення. Багато хто знає особисто мене або Альону, і тому звертаються. Часто наш канал компанії беруть інформаційним спонсором. До нас прийшло видавництво «Наш Формат», з яким ми розігруємо книги.

Монетизація тут працює, як і в будь-якій соцмережі: напрацьовуєш аудиторію, а потім продаєш рекламу. Ми робимо це «ніжно» й дуже вибірково, адже ми з Альоною основні свої гроші заробляємо іншими шляхами. Останні вісім років я — комунікаційний стратег. Запускаю комунікації бізнесів, створюю бренд-стратегії бізнесу. Також викладаю маркетинг, веду лекції. Альона ж заробляє гроші на своїх проектах і на телеграм-каналі «Ветер дует».

Скільки зараз заробляє канал Digital Masons, якщо це не секрет, звісно?

— Не секрет, я цього не приховую. На каналі за місяць продаються вакансії в середньому на 10 тисяч гривень, якщо не напрягатися й нічого не робити. В активний бізнес-сезон восени та після новорічних свят рекламний пост може коштувати до 3,5 тисяч гривень. У такі періоди ми можемо заробляти до 30 тисяч гривень. Для нас із Альоною це свого роду скарбничка. Ми порівну виводимо гроші плюс-мінус раз на півроку, якщо потрібно.

Як і за рахунок чого відбувався ріст аудиторії на початку, коли канал створили?

— Через пару тижнів після того, як оголосили про запуск каналу, до нього приєдналося 1,5-2 тисячі підписників. На той момент телеграмом в Україні користувалося мало людей: було, можливо, пару сотень тисяч користувачів. У нашому випадку відіграло роль те, що ми з Альоною відомі у своїй сфері фахівці. Це працювало і працює приблизно так: «О, якщо це кажуть Євген і Олена, значить можна вірити». Крім того, я читаю лекції. Люди мене знають і прекрасно розуміють, хто стоїть за каналом. В основному канали так і злітають — завдяки авторам, які є публічними людьми й часто ведуть кілька різних проектів.

Платили за рекламу каналу?

— За всі неповні чотири роки існування каналу витратили, може, доларів 300 на залучення нової аудиторії. І то, це було скоріше заради експерименту, оскільки весь час канал ріс органічно. Я — бренд-стратег, і на самому початку це допомогло правильно сформулювати його позиціонування. Змоделював ситуації, коли користувачі казали б: «Я читаю Digital Masons, тому що…». Має бути чітка відповідь або кілька відповідей на це питання.

(«Задайтеся питанням підписника: що я втрачу, якщо відпишуся від цього каналу? Відповідь має бути конкретною. Намагайтеся розвинути канал так, щоб аудиторія отримувала цінність та ексклюзив», — говорив під час лекції Андрій Бродецький, який веде один з найпопулярніших телеграм-каналів в Україні — «Технологии, медиа и общество». Станом на початок липня 2019-го канал має 39,5 тисяч підписників. — Ред.).

Ви створювали канал в Україні одними з перших. Як змінилися тенденції в телеграмі за цей час, коли минуло більше трьох років, як він почав набувати популярність у користувачів?

— Зараз усе більш-менш заспокоїлося, навколо телеграму немає вже такого серйозного ажіотажу, який був раніше. У ЗМІ часто раніше можна було побачити підбірки телеграм-каналів. Здається, більшість великих українських ЗМІ також робили підбірки з «кращими телеграм-каналами, на які варто підписатися». Ми переважно завжди до них потрапляли, бо були більш-менш притомним каналом про маркетинг. Плюс — ми смішно називаємося, у нас є своя, умовно кажучи, культура. Вітаємося з користувачами «привіт, масони», або «шалом, масони».

У розмові з багатьма представниками сфери маркетингу я чую, що охоплення телеграм-каналів почало падати. У нас — та сама ситуація. Зниження охоплення хоч і не дуже суттєве, але воно є. У нас підписників — 17 тисяч. Середнє охоплення кожної публікації — 7-8 тисяч із цих користувачів, іноді менше. У такому зменшенні охоплення немає ніяких алгоритмів, просто люди підписуються й на інші телеграм-канали, і їхня увага розпорошується.

Раніше ми заробляли більше, зараз — менше, адже цей канал для нас не є основним видом заробітку. Це радше майданчик для вираження наших думок і майданчик, який залишається важливим для нашої аудиторії.

А на чому зосередитись тим, хто хоче створити канал саме з метою заробітку?

— Якщо йде мова про цілі заробити, то варто створювати канали з підбірками. Це можуть бути підбірки всього, що завгодно: турів за кордон, афіші подій Києва чи інших міст, підбірки вакансій, дешевих авіаквитків, акцій та знижок. У таких телеграм-каналах, якщо вони мають достатньо підписників, заробіток може становити 2-4 тисячі доларів на місяць. У нас можуть рекламуватися всі, але ми дуже фільтруємо звернення й не беремо все підряд. Ми створювали канал скоріше як прояв себе, а не як спосіб заробити.

Обміни посиланнями з іншими телеграм-каналами, я так розумію, ви не практикуєте.

— Ми — ні. Взаємний піар — це трохи смішно, я вважаю. Бо ті, хто міняються одне з одним посиланнями у себе в телеграм-каналах, часто не розуміють, що мають зовсім різні аудиторії. Близько 2,5 років тому ми відмовилися від реклами телеграм-каналів у принципі, ні за які гроші, адже це дратує наших підписників.

Наприклад, є категорії клієнтів, з якими ми не працюємо за будь-які гроші. Умови прописані в описі каналу. Ніякої «крипти», інфобізнесменів у стилі бізнес-молодості або просто нерелевантних нам продуктів. Цей канал — це продовження мене й Альони, і якщо я буду у своєму каналі «зливати» свій імідж, розміщуючи рекламу чогось нерелевантного, то це нічого не варте, а мій імідж якраз коштує дуже дорого. Краще я не зароблю зайвих 5 тисяч гривень на місяць, аніж знатиму, що рекламую «щось не те». Але якщо політика у вашого каналу інша й цілі інші, то чому б цього не робити? Це залежить тільки від вас.

Чи справедливо зараз казати, що основні ніші телеграм-каналів в Україні зайняті й добути собі підписників — значно складніше?

— Ви частково праві — так, це складніше, однозначно. У ніші маркетингу ми були фактично першими, вели канал якісно, і тому досить швидко виросли. Але є багато авторів, які пишуть щось на свою тему, наприклад, про кіно. І люди все одно приходять до тих, кого їм цікаво читати. У середньому, скажімо, читають три канали про кіно й отримують, урешті, плюралізм думок. У маркетингу — так само. Читають нас і ще кілька каналів.

(Час, коли можна було легко набрати підписників, закінчився. Успіх буде лише в тому випадку, якщо ви зможете знайти проблему, яка турбує людей, і вирішіть її, вважає Альона Дєньга. — Ред.)

А якщо взяти якусь вузьку тему і присвятити їй канал? Тоді все буде ще складніше?

— Я не сильно вивчав питання нішевих каналів, але там підхід схожий з тим, що в ютубі. Якщо в тебе нішевий канал, то в тебе — невелика аудиторія. Якщо канал про медицину — треба для себе зрозуміти, про яку саме. Якщо завести канал про ведичні практики, хоч це й не доказова медицина, то він легко набере підписників. Якщо заводите канал про дійсно доказову медицину й пишете про складні речі, вас будуть читати зо двісті спеціалістів ринку. Тоді мови про заробіток уже не йтиме, звісно. Це може комусь не подобатися, але людей, які вірять у бога, більше, ніж людей, які вірять у щеплення. У такому вже світі ми живемо.

Зараз дуже активна аудиторія — у каналів про стосунки, про психологію. Популярні канали про секс, особливо якщо їх веде хтось персоналізовано, ділячись власним досвідом від першої особи. У таких каналів — десятки тисяч підписників, дуже гарна залученість. Це тому, що тема нарешті перестає бути табуйованою. Маркетинг, можливо, не така «весела» сфера. У цілому, якщо говорити про авторський контент, то канал буде затребуваний, якщо ти — хороший автор і добре пишеш.

Якщо ми говоримо про канали для монетизації, ті ж підбірки, про які я вже згадував — так, справді багато сфер зайняті. Але це зовсім не значить, що це неможливо взагалі. Адже аудиторія — це живі люди, які відписуються від каналів і, навпаки, підписуються, якщо бачать там щось цікаве. Просто задача складніша, але не нереальна.

Чи є у вас якась одна універсальна порада для тих, хто хотів би створити і вести телеграм-канал? Якщо в людини є така ідея, але вона ще не знає, які є шляхи її реалізації?

— Якщо ця ідея виражається поки в тому, що ви хочете писати тексти, то треба просто почати це робити. Телеграм відрізняється саме тим, що має переважно текстовий формат. Відповідно, треба почати писати. Нам з Альоною, коли бачимо свої пости трирічної давнини, теж трохи соромно, але це нормально. Просто треба почати. Бо насправді там нічого думати — береш і пишеш. Тим паче, що це безкоштовно. А другий етап — це не соромитися і всюди говорити, що саме ви цей канал робите. Дуже багато людей соромляться сказати, що ведуть якісь «нестандартні» канали.

У мене є подруга, яка каже: «Я веду канал, і в мене там вісім моїх подружок». Коли питаю, чому так мало, вона зізнається: «Я ж усе-таки в маркетингу працюю. Що люди подумають, якщо я опублікую у себе на фейсбуці пост про те, що веду канал про ведичні практики?». Та яка різниця, що подумають! Таку думку я чую й від інших, але я впевнений, що з цими їхніми проблемами — не в телеграм, а до психолога треба. Адже це – конкретні страхи кожної людини. Тут жодна порада, крім професіонала, не діятиме. Особисто я думаю, що є сенс перейматися думкою тільки тих людей, бачення яких для вас має найвищу цінність або які несуть вам гроші. Усі інші — хай думають, що хочуть. Я впевнений, є люди, які думають про мене щось неприємне. Але мені все одно.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду