Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 10—12 грудня 2024 року — резюме

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 10—12 грудня 2024 року — резюме

11:00,
20 Грудня 2024
296

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 10—12 грудня 2024 року — резюме

11:00,
20 Грудня 2024
296
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 10—12 грудня 2024 року — резюме
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 10—12 грудня 2024 року — резюме
Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні, порушення основних стандартів інформаційної журналістики — стисло.

Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».

З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.

21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.

З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій/депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.

Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за липень — вересень 2024 року читайте тут (перша частина) і тут (друга).

Повну версію читайте тут.

Вступ

Учасники телемарафону нерівномірно висвітлювали події на основних напрямках фронту, Перший канал Суспільного, як і раніше, був за них відчутно системнішим.

У висвітленні наслідків ракетного удару по Запоріжжю 10 грудня і наступних рятувально-аварійних робіт у телемарафоні лише частина каналів була оперативною і системною, відтак сумарно телемарафон висвітлював ці події гірше за Перший канал Суспільного.

Більш системним за телемарафон був Перший канал Суспільного й у висвітленні основних внутрішньо- і зовнішньополітичних тем.

У телемарафоні канали частіше грубо порушували стандарти достовірності й відокремлення фактів від думок, Перший канал Суспільного більше порушував стандарт доступності.

У гостьових студіях телемарафону 9—15 грудня було повне домінування депутатів від «Слуги народу». Представників «Голосу» і «Європейської солідарності» в телемарафон не запрошували. Натомість в ефірах Першого каналу Суспільного представлення різних фракцій традиційно було збалансованим.

«Лідером» за кількістю проявів політичного піару 10—12 грудня був канал «Рада». Цього разу такі прояви зафіксовано й у ефірі Першого каналу Суспільного.

1. Висвітлення основних тем тижня

СИТУАЦІЯ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ФРОНТУ:

Протягом 10—12 грудня найбільш інтенсивні бої, за інформацією Генштабу, точилися на Покровському (до 53 боєзіткнень на добу), Курахівському (до 49), Времівському і Лиманському (і там, і там — до 30 боєзіткнень) напрямках і на Курщині (до 22).

У телемарафоні сумарно канали найбільше уваги приділяли Покровському, Курахівському і Времівському напрямкам. Приблизно стільки ж уваги було і до Харківського. Про ситуацію на фронті на Курщині згадували з експертом лише на каналі «1+1». Про Лиманський напрямок двічі говорили в гостьових студіях каналу «Ми — Україна», інші канали про нього не згадували. Найбільш системними у висвітленні боїв на різних напрямках фронту у ці дні якраз і були на каналі «Ми — Україна». Канал «1+1» був традиційно найбільш системним у середу, коли в ефірі каналу була традиційна спеціалізована рубрика «Оперативний черговий» з Русланом Ярмолюком. Усі інші канали були менш системними. Фронтові репортажі в ці дні робили на «1+1» (два сюжети й одне пряме ввімкнення), на ICTV з СТБ і на каналі «Ми — Україна» (по одному сюжету). Інші канали не робили. У гостьових студіях «1+1» переважали експерти, на інших каналах — речники різних підрозділів Сил оборони.

В ефірах Першого каналу Суспільного, як і раніше, намагалися приділяти увагу різним напрямкам фронту з перевагою тим, де інтенсивність боїв була високою. При цьому чомусь менше уваги приділили Времівському напрямку. Протягом звітних днів в ефірі каналу було два фронтових репортажі. У гостьових студіях переважали експерти.

НАСЛІДКИ ВОРОЖИХ ОБСТРІЛІВ І БОМБАРДУВАНЬ ЦИВІЛЬНИХ ОБ’ЄКТІВ:

Найгіршою за наслідками у ці дні була ракетна атака ворога 10 грудня по медичній клініці у Запоріжжі — 11 загиблих і 22 поранених. Рятувальні роботи та розбір завалів тривали всі ці три дні, тож ці події вимагали від каналів як оперативності, так і постійної уваги.

Учасники телемарафону по-різному з цим впоралися. Найбільш якісно висвітлювали ці події канали «1+1» і ICTV з СТБ, а от канал «Рада» часом повністю тему «провалював». У підсумку Перший канал Суспільного був значно оперативнішим і системнішим у відстеженні теми за сумарні зусилля марафонців.

Другою за масштабністю подією цих днів був подвійний ракетний удар ворога по Златополю на Харківщині, внаслідок якого 17 людей зазнали поранень. Тут теж Перший канал Суспільного був значно більш оперативним і системним за телемарафон, у якому канали не спромоглися навіть на пряме ввімкнення з місця події.

ЗОВНІШНЯ ПОЛІТИКА УКРАЇНИ І СВІТОВА ПОЛІТИКА:

На ці дні припадали події в Сирії. Учасники телемарафону і Перший канал Суспільного висвітлювали їх паритетно, основою і там, і там були експертні обговорення. А от дві важливі для України зовнішньополітичні теми — вимоги США щодо зниження мобілізаційного віку в Україні та переговори Макрона з Туском щодо можливого в майбутньому введення західних миротворців в Україну — Перший канал Суспільного висвітлював набагато докладніше і системніше за учасників телемарафону.

Частина тем / подій, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного:

  • У суді продовжили цілодобовий домашній арешт колишньому розвіднику Роману Червінському (10 грудня).
  • Financial Times: оборонні споруди на Дніпропетровщині не зводять, гроші розкрадено (11 грудня).
  • Окупанти оголосили вироки дев’ятьом захисникам «Азовсталі» (11 грудня).

Частина подій, про які не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:

  • Вища рада правосуддя звільнила суддю Арестову, в якої знайшли російський паспорт (10 грудня).
  • Суд зобов’язав «Громадське» видалити розслідування про Портнова, журналісти готують нову скаргу (12 грудня).
  • Верховний суд остаточно звільнив свого ексголову Князева з посади судді (12 грудня).

2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 10—12 грудня

Йдеться лише про найбільш грубі порушення стандартів, які були лише в матеріалах за основними темами звіту.

Телемарафон:

В ефірах каналу «1+1» дуже багато було порушень стандарту достовірності, а з них — найбільше суто абстрактних псевдопосилань на джерела. Як і раніше, дуже часто грубо порушували стандарт відокремлення фактів від думок. Дуже багато було суто емоційних оцінок, траплялися і суб’єктивні міркування журналістів. Також були зайві в новинах маркери авторизації та маркери посилення уваги.

В ефірах каналів ICTV та СТБ теж найбільше грубо порушували стандарти достовірності та відокремлення фактів від думок. Серед порушень першого стандарту найбільше було так само абстрактних псевдопосилань. Порушенням стандарту відокремлення фактів від думок були переважно суто емоційні оцінки журналістів у новинах.

В ефірах каналу «Інтер» найбільше грубо порушували стандарт відокремлення фактів від думок. Більшістю грубих порушень стандарту були суто емоційні оцінки журналістів у новинах і новинних елементах гостьових студій, траплялися також сумнівна образність і образні штампи. Чимало також було порушень стандарту точності, більшість — невідповідне «перекривання» текстів відео або ж «ілюстрування» випадковим відео розмов із гостями. Була й повторена неодноразово груба логічна помилка.

В ефірах телеканалу «Рада» було чимало грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок. Тут були як суто емоційні оцінки журналістів у новинах, так і різного штибу міркування журналістів. Серед порушень стандарту достовірності найбільше було відео й інформації з ворожих анонімних телеграм-каналів чи соцмереж. Стандарт повноти інформації грубо порушували найчастіше відсутністю інтершуму на відео.

В ефірах каналу «Ми — Україна» найбільше грубо порушували стандарти достовірності й відокремлення фактів від думок. Серед порушень стандарту достовірності найбільше було суто абстрактних псевдопосилань. Найчастіше грубими порушеннями стандарту відокремлення фактів від думок були суто емоційні оцінки журналістів у новинах. Чимало було у новинах і маркерів авторизації, і маркерів посилення уваги. Стандарт повноти двічі грубо порушували, коли ведучі гостьових студій не казали глядачам, про який саме напрямок фронту говоритимуть з гостями.

Перший канал Суспільного

Цього разу було доволі багато грубих порушень стандарту достовірності, найбільше ж — суто абстрактних псевдопосилань (що загалом каналу не дуже властиво). Були й фактичні неточності. Доволі багато було порушень стандарту доступності подачі інформації. Найбільше їх було пов’язано зі «сліпими» мапами — або показували неадаптовані мапи Deep State, або коли вже їх адаптували, то назви населених пунктів писали надто дрібним кеглем.

3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 9—15 грудня

Депутати у телемарафоні:

Народних депутатів в ефір телемарафону цього тижня запрошували трохи частіше, ніж попереднього — 21 раз (було 19). Як і завжди в телемарафоні, повністю домінувала владна фракція партії «Слуга народу» — 18 «депутатських» ефірів або ж майже 86%. Як і раніше, канал «Рада» зображав «плюралізм», двічі запросивши представників «Батьківщини» й одного разу — депгрупи «Довіра». Всі інші учасники телемарафону обмежилися запрошеннями лише депутатів владної фракції парламенту. Представників фракції «Голос» цього разу не запрошували. І традиційно для марафону не запрошували представників «Європейської солідарності». Найчастіше в ефір телемарафону кликали народного депутата від «Слуги народу» Єгора Чернєва, як голову постійної делегації України в Парламентській Асамблеї НАТО або ж як заступника голови Комітету ВР з питань нацбезпеки, оборони й розвідки, — він по разу побував в ефірах чотирьох різних каналів. Двічі в телемарафон кликали двох інших представників «Слуги народу» — Марію Мезенцеву й Олексія Леонова. Всі інші народні депутати побували в ефірі телемарафону по одному разу.

Депутати на Першому каналі Суспільного:

Звітного тижня в ефір каналу народних депутатів запрошували набагато менше, ніж зазвичай. Загалом депутати були в ефірі 16 разів. Зазвичай же в середньому депутатів канал запрошував по 29 разів на тиждень. Як і раніше, «депутатські» ефіри були збалансованими по лінії «влада-опозиція». «Слуги народу» були представлені в ефірі каналу 6 разів, ще двічі їх запрошували, але вони з різних причин не долучалися до обговорення. Що ж до представництва опозиційних фракцій, цього разу не було доволі традиційного домінування представників «Європейської солідарності», її представники побували в ефірі лише двічі, натомість частіше, ніж це було раніше, редакція запрошувала представників «Голосу» і «Батьківщини» — по 4 рази. Двічі в ефірі каналу побували народні депутати Інна Совсун із «Голосу», Олексій Кучеренко з «Батьківщини» і Сергій Нагорняк із «Слуги народу». Всі інші депутати побували в ефірі каналу по одному разу.

4. Прояви політичного піару в телемарафоні 10—12 грудня

Протягом чотирьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 17 проявів політичного піару. Найбільше таких проявів було в ефірах телеканалу «Рада» — 8 разів, 4 прояви було в ефірах каналів ICTV з СТБ, тричі — в ефірах каналу «Ми — Україна», двічі — в ефірах «Інтера». В ефірах каналу «1+1» цього разу проявів політичного піару я не зафіксував. Найчастіше фігурантом позитивного політичного піару був у ці дні прем’єр-міністр Денис Шмигаль, по 4 позитивних згадки мали міністерка у справах ветеранів Наталія Калмикова і заступник керівника Офісу президента Віктор Микита, тричі позитивно згадували першу леді Олену Зеленську.

В ефірі Першого каналу Суспільного п’ять разів давали відвертий «паркет» про участь прем’єр-міністра Дениса Шмигаля в українсько-німецькому бізнес-форумі.

5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 10—12 грудня

Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного протягом звітного тижня я не зафіксував. Як і завжди, ефіри каналу «Рада» вели троє токсичних ведучих.

Скриншот відео: Факти ICTV/ютуб

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду