Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 25–27 листопада 2024 року — резюме

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 25–27 листопада 2024 року — резюме

10:00,
4 Грудня 2024
4890

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 25–27 листопада 2024 року — резюме

10:00,
4 Грудня 2024
4890
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 25–27 листопада 2024 року — резюме
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 25–27 листопада 2024 року — резюме
Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні, порушення основних стандартів інформаційної журналістики — стисло.

Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».

З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.

21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.

З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій/депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.

Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за липень — вересень 2024 року читайте тут (перша частина) і тут (друга).

Вступ

У висвітленні подій на різних ділянках фронту в телемарафоні приділяли увагу різним напрямкам фронту невідповідно до інтенсивності бойових дій. Більш системно працював Перший канал Суспільного. Репортажів із фронту в ці дні було небагато як у марафоні, так і в ефірі Суспільного мовника.

У висвітленні найбільших ворожих обстрілів Харкова й Одеси 25 листопада і телемарафон, і Перший канал Суспільного були однаково досить повними й оперативними, про знеструмлення Тернополя більш якісно розповідав Перший канал.

Більш системним за телемарафон був Перший канал Суспільного у висвітленні основних внутрішньо- і зовнішньополітичних тем.

У гостьових студіях телемарафону протягом тижня (25 листопада — 1 грудня), як і раніше, повністю домінували «Слуги народу», представників «Голосу» та «Європейської солідарності» не запрошували. Натомість в ефірах Першого каналу Суспільного представлення різних фракцій було збалансованим.

«Лідерами» за проявами політичного піару у звітні дні були канали ICTV та СТБ. В ефірі Першого каналу Суспільного проявів піару не було.

1. Висвітлення основних тем тижня

Ситуація на різних ділянках фронту:

25–27 листопада найбільш інтенсивні бої точилися, за інформацією Генштабу, на Курахівському (до 67 боєзіткнень на добу) та Покровському (до 59) напрямках, доволі інтенсивні бої були також на Курщині (до 25 боєзіткнень на добу), Куп’янському (до 23), Лиманському (до 21) і Времівському (до 17) напрямках. На інших напрямках фронту інтенсивність боїв була відчутно нижчою.

У телемарафоні сумарно канали найбільше уваги приділяли Харківському напрямку, лише на другому-третьому місцях були Покровський і Курахівський. Відверто менше згадували Куп’янський напрямок. Фронтові репортажі робили на «1+1» — з Оріхівського напрямку, в ефірах ICTV та СТБ, а також на «Раді» — з Лиманського і Сіверського, в ефірах інших каналів репортажів не було. У гостьових студіях переважали речники угруповань військ і окремих підрозділів. Експертів у ці дні кликали до телемарафону відчутно менше.

На Першому каналі Суспільного загалом приділяли увагу різним напрямкам фронту відповідно до інтенсивності боїв там, випадав із цього хіба що Лиманський напрямок. В ефірі також був репортажний сюжет із Куп’янського напрямку. Склад гостей ефірів був збалансований, про ситуацію на різних напрямках говорили пропорційно і з речниками угруповань та окремих підрозділів Сил оборони, і з учасниками боїв, і з експертами. Сумарно ж у гостьових студіях Перший канал Суспільного значно переважав телемарафон за висвітленням подій на фронті.

Наслідки ворожих обстрілів і бомбардувань цивільних об’єктів:

Наймасштабнішими за наслідками в ці дні були ракетні удари ворога по Харкову (26 поранених) і Одесі (11 поранених) 25 листопада Загалом і телемарафон, і Перший канал Суспільного висвітлювали ці події цілком повно й оперативно.

Наймасштабніші інфраструктурні наслідки — знеструмлення Тернополя внаслідок ворожої атаки — були 26 листопада. І цього ж дня ворог атакував Україну рекордною кількістю дронів. Ці дві події в телемарафоні висвітлювали вкрай лаконічно, набагато докладнішим було їхнє висвітлення в ефірі Першого каналу Суспільного.

Внутрішня політика:

Було лише дві важливі теми, обидві не надто зручні для влади: історія з неякісними мінами від «Укроборонпрому» і слова депутата-«слуги» Ткаченка про масове повернення вимушених переселенців на окуповані території.

Перший канал Суспільного приділив обом темам достатньо уваги. В телемарафоні ж їх висвітлювали якось хаотично. Тему мін ґрунтовно давав канал «1+1», інші або дуже лаконічно, або взагалі ніяк. У другій темі в телемарафоні видали якусь (як на мій погляд) політтехнологічну «домашню заготовку».

Зовнішня політика України та світова політика:

У звітні дні важливі для України зовнішньополітичні події були переважно декларативного і кадрового характеру. Найважливіші: підтвердження підтримки Радою Україна-НАТО і резолюція Парламентської Асамблеї НАТО про якомога швидше прийняття України до Альянсу. Європарламент обрав новий склад Єврокомісії, а обраний президент США Трамп визначився з кандидатурою представника по Україні та Росії.

У телемарафоні одним подіям приділили більше уваги, іншим — значно менше. В ефірах Першого каналу Суспільного всі ці події висвітлювали більш докладно. Ще одній події — домовленостям міністрів закордонних справ України й Польщі щодо ексгумації жертв Волинської трагедії телемарафон приділив мінімум уваги, а Перший канал Суспільного взагалі не згадав.

Частина тем / подій, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного:

  • Соцопитування Центру «Соціальний моніторинг»: українці більше довіряють Буданову і Залужному, ніж Зеленському (25 листопада).
  • У парламенті зареєстрували проєкт постанови про звільнення міністра оборони Умєрова (25 листопада).

Частина подій, про які не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:

  • ЄБРР відмовив Україні у фінансуванні енергетики через те, що значною частиною енергетичних потужностей володіє олігарх Ахметов (25 листопада).
  • The Times звинуватила українську владу у корупції, через яку провалили реалізацію програми захисту енергооб’єктів (25 листопада).
  • «Суд» на окупованій Херсонщині дав 12 років українському депутату, викраденому ще у 2022 (26 листопада).
  • The Economist: У війні з Росією загинуло від 60 до 100 тисяч українських військових (27 листопада).

2. Порушення стандартів інформаційної журналістики 25–27 листопада

Йдеться лише про найбільш грубі порушення стандартів, які були лише в матеріалах за основними темами звіту.

Телемарафон:

В ефірах каналу «1+1» найбільше було грубих порушень стандарту достовірності, а серед них — найбільше було суто абстрактних псевдопосилань на джерела фактів і узагальнених розмитих псевдопосилань на авторство суб’єктивних думок. Також великою була кількість грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок, переважно це були суто емоційні оцінки журналістів.

В ефірах каналів ICTV та СТБ ситуація з грубими порушеннями стандартів була схожою. Дуже часто порушували стандарт достовірності, зокрема «посиланнями» на ворожі анонімні телеграм-канали й узагальнені розмиті псевдопосилання на ворожі джерела. Чимало було й абстрактних псевдопосилань, були й узагальнені псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок. Також часто грубо порушували стандарт відокремлення фактів від думок, найперше — емоційними журналістськими оцінками. У підводках до прямих ввімкнень воєнкорів не казали, звідки вони вмикаються. А в розмовній студії одного разу було грубе порушення стандарту балансу думок.

У ефірі каналу «Інтер» грубих порушень стандартів цього разу було небагато, переважно це були порушення стандарту відокремлення фактів від думок, і це були журналістські оцінки.

На каналі «Рада» грубо порушували стандарт достовірності — були псевдопосилання на абстрактний інтернет, і було чимало суто абстрактних псевдопосилань. Порушували також стандарт відокремлення фактів від думок, переважно суто емоційними оцінками журналістів. Були також порушення стандартів повноти, доступності подачі інформації та оперативності її подачі.

На каналі «Ми — Україна» найбільше було грубих порушень стандарту відокремлення фактів від думок, переважно суто емоційних оцінок журналістів. Порушували й стандарт повноти інформації, зокрема часто на відео не було інтершуму.

Перший канал Суспільного

Порушували стандарт достовірності, зокрема використовували відео ворожих анонімних телеграм-каналів і «посилалися» на них. Було кілька порушень стандарту відокремлення фактів від думок — і оцінки журналістів, і маркери авторизації. Порушували стандарт повноти інформації, неповноцінно представляючи експертів. Були порушення стандарту доступності подачі інформації, зокрема кілька разів показували скриншоти, які неможливо з екрана прочитати.

3. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях з 25 листопада по 1 грудня

Депутати у телемарафоні:

Цього тижня в телемарафон народних депутатів запрошували майже так само, як і попереднього — 21 раз (минулого тижня депутати були в ефірі 20 разів). Нардепів від владної фракції партії «Слуга народу» цього тижня запрошували у майже у 81% випадків — 17 разів із 21 «депутатської» студії. Крім «слуг» двічі запросили представників «Батьківщини», одного представника депутатської групи «Довіра» й одну позафракційну депутатку. Усі депутати не з партії влади були в ефірі винятково на владному каналі «Рада». В ефірах усіх інших каналів телемарафону були винятково «слуги народу». Традиційно у гостьові студії марафону не запрошували представників опозиційних фракцій «Голос» і «Європейська солідарність». Найчастіше в ефір телемарафону кликали народного депутата від «Слуги народу» Єгора Чернєва, як голову постійної делегації України в Парламентській Асамблеї НАТО. Двічі запрошували на ефіри «слуг» Арсенія Пушкаренка, Роксолану Підласу й Олексія Леонова. Всі інші депутати побували в ефірах телемарафону по одному разу.

Депутати на Першому каналі Суспільного:

В ефіри Суспільного мовника народних депутатів запрошували 29 разів. «Слуги народу» були в ефірі 12 разів, представники опозиційної фракції партії «Європейська солідарність» — 8 разів, представники «Батьківщини» — 5, «Голосу» — 3 рази. Були ще випадки, коли представник «Батьківщини» не зміг долучитися до ефіру, а «Слуга народу» від участі в ефірі відмовився. Найчастіше ж в ефірах Суспільного гостювали нардепи від «Слуги народу» Олександр Федієнко і Сергій Нагорняк — по 3 рази кожен. Інші депутати бували в ефірі каналу по одному чи по два рази.

4. Прояви політичного піару в телемарафоні 25–27 листопада

Протягом трьох проаналізованих днів у телемарафоні було 18 проявів політичного піару. Найбільше їх було в ефірах каналів ICTV та СТБ — 11. 6 проявів піару було в ефірах каналу «Рада». В ефірах каналів «1+1» і «Інтер» проявів піару не було. Найбільшим бенефіціаром позитивного піару був у ці дні президент Володимир Зеленський (10 позитивних згадок). Проявів негативного піару не було.

В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару у звітні дні не було.

5. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 25–27 листопада

Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону і Першого каналу Суспільного не було. Ефіри каналу «Рада» вели троє токсичних ведучих.

Скриншот відео: «Факти» ICTV / ютуб

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2025 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду