Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 11–14 листопада 2024 року — коротко

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 11–14 листопада 2024 року — коротко

11:00,
21 Листопада 2024
1641

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 11–14 листопада 2024 року — коротко

11:00,
21 Листопада 2024
1641
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 11–14 листопада 2024 року — коротко
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 11–14 листопада 2024 року — коротко
Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні — стисло.

Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».

З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.

21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.

З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій/депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.

Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за липень — вересень 2024 року читайте тут (перша частина) і тут (друга).

Повну версію цього огляду читайте тут.

Вступ

У висвітленні фронтової тематики в телемарафоні канали нерівномірно приділяли увагу найпроблемнішим напрямкам фронту в гостьових обговореннях, натомість була доволі якісно представлена репортажна складова. Перший канал Суспільного робив менше репортажів, натомість був системнішим за телемарафон у гостьовій політиці.

У висвітленні наслідків ворожих атак по цивільних об’єктах і телемарафон, і Перший канал Суспільного були однаково повними й оперативними. У закордонній тематиці експертиза була якіснішою в ефірах Першого каналу Суспільного.

Було повне домінування фракції «Слуги народу» в «депутатських» гостьових студіях телемарафону і збалансоване представлення політсил в ефірах Першого каналу Суспільного.

Найбільше проявів політичного піару в підзвітні дні було в ефірі каналу «Рада». В ефірі Першого каналу Суспільного проявів політичного піару у ці дні не було.

1. Висвітлення основних тем тижня

Ситуація на різних ділянках фронту:

У звітні дні найінтенсивніші бої відбувалися, за інформацією Генштабу, на Курахівському, Покровському, Куп’янському і Времівському напрямках.

У телемарафоні канали не завжди були системними у висвітленні більш проблемних напрямків. Найбільш системним був канал «1+1», зокрема робили прямі ввімкнення власної кореспондентки з Курахівського і Покровському напрямків і активно обговорювали ситуацію на цих двох напрямках з різними експертами.

Медіагрупа ICTV з СТБ висвітлювала події на Курахівському, Покровському і дотичних Торецькому і Краматорському напрямках репортажами власних кореспондентів, натомість узагалі не звертали уваги на події на Куп’янському і Времівському напрямках. В ефірі «Інтера» в ці дні був лише один фронтовий репортаж із-під Торецька, більше уваги приділяли Куп’янському напрямку, про решту згадували ситуативно.

Канал «Рада» найбільше уваги приділив у ці дні Курахівському напрямку, робили звідти репортажний сюжет, обговорювали ситуацію з військовими й експертами. З Куп’янського і Лиманського напрямків робили репортажі. Значну увагу приділили боям на Курщині.

На каналі «Ми — Україна» найбільшу увагу приділяли Курахівському напрямку та Курщині.

В цілому ситуація на різних напрямках фронту в ці дні телемарафоном висвітлювалась активніше, ніж у попередні тижні. Перший канал Суспільного набагато системніше охоплював майже всі без винятку напрямки фронту, приділяючи більше уваги тим, де бойові дії є найінтенсивнішими, або ж тим, де ситуація є найзагрозливішою. Натомість на каналі слабшою за телемарафон була суто репортажна складова.

Наслідки ворожих обстрілів і бомбардувань цивільних об’єктів:

Найгірші за наслідками ворожі атаки цього тижня сталися в понеділок 11 листопада. Загибель жінки з трьома дітьми у Кривому Розі, 5 загиблих у Миколаєві, один загиблий і 21 поранений у Запоріжжі. І в телемарафоні, і на Першому каналі Суспільного всі ці три події висвітлювали достатньо повно і доволі оперативно, з прямими ввімкненнями з місць і з залученням у гостьових студіях ньюзмейкерів.

11 ж листопада росіяни здійснювали імітаційні запуски ракет, ця новина поєднувалася з повідомленням від ЦПД про готовність ворога до масованих ракетно-дронових атак. І в телемарафоні, і на Першому каналі Суспільного тематику якісно обговорювали з експертами.

13 листопада була ворожа атака по Києву. Хоч від неї не було масштабних наслідків, утім вона стала першою за останні 2,5 місяця комбінованою (і ракетами, і дронами). У телемарафоні репортажно темі приділили більше уваги в ефірах каналу «1+1» і каналу «Рада», на Першому каналі Суспільного натомість більше уваги приділили експертним оцінкам і прогнозам.

Зовнішньополітичні події, що можуть мати вплив на Україну:

На самому початку тижня зовнішньополітична тематика ознаменувалася абсолютно недостовірною інформацією про те, що новообраний президент США Дональд Трамп нібито поговорив із російським диктатором Путіним. Відтак 11, 12 листопада і навіть у наступні дні якась частина ефірів була присвячена з’ясуванням «так говорили чи ні?» — і «якщо говорили, то про що?». Мені здалося, що Перший канал Суспільного приділив цьому занадто багато уваги, в телемарафоні ця хистка тема обговорювалася більш помірно. З іншого боку, в телемарафоні її «розтягли» на два дні, а Суспільний мовник обмежився лише одним ефірним днем.

Натомість починаючи з 12 листопада вже почали з’являтися різні коментарі про можливі кадрові призначення у майбутній адміністрації Трампа на ключові (зокрема і з точки зору інтересів України) посади. В ефірі телемарафону долучали важливих ньюзмейкерів (наприклад, міністра закордонних справ Сибігу), натомість в ефірах Першого каналу Суспільного, на мій погляд, сильнішою була експертна складова гостьових студій, зокрема, завдяки ширшому залученню суто американських експертів і політиків, краще занурених у тему.

Частина тем / подій, які не згадували в ефірі телемарафону, але згадували в ефірі Першого каналу Суспільного

  • Заступницю керівника Львівської МСЕК ДБР підозрює в приховуванні мільйонних статків (11 листопада).
  • 47-ма ОМБР закликала своїх військових добровільно повернутися з СЗЧ (12 листопада).
  • Офіс президента звів активіста Стерненка з головкомом Сирським (12 листопада).
  • Опитування групи «Рейтинг»: 64% українців підтримують 5% військового збору (13 листопада).
  • Дослідження руху «Чесно»: без голосів проросійських нардепів Верховна Рада не змогла б ухвалити понад 860 рішень (14 листопада).

Частина подій, про які не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:

  • Окупанти засудили вісьмох українських полонених морпіхів до 17 років ув’язнення кожного нібито за обстріли Маріуполя (11 листопада).
  • Бізнес-асоціації закликали владу до термінових переговорів із питання бронювання працівників (11 листопада).
  • Працівник столичного ТЦК намагався накласти на себе руки, вистреливши у голову (12 листопада).
  • Поліція прийшла з обшуками в «Київтеплоенерго» (12 листопада).

2. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 11–17 листопада

Депутати в телемарафоні:

Протягом звітного тижня в телемарафоні «депутатських» студій було менше, ніж зазвичай — 14 (до прикладу, в попередні тижні було 22, 15, 21, 18, 20 тощо). Втім, «концентрація» представників владної фракції партії «Слуга народу» залишалася незмінно високою — 11 студій із 14 (це майже 79% від усіх). Крім «слуг», двічі запрошували представників фракції «Батьківщини» й одного разу — депутатської групи «Довіра». Вже стала недоброю традицією марафону відсутність у гостьових студіях не лише представників «Європейської солідарності», але і фракції «Голосу». Більшість запрошень депутатів було у студіях телеканалу «Рада» (понад 64% всіх «депутатських» студій), інші канали депутатів запрошували мало, а канали ICTV та СТБ цього тижня депутатів не запрошували взагалі. На «Раді» дві третини запрошень отримали представники «слуг», третина була за «Батьківщиною» та «Довірою». Інші канали кликали у свої ефіри винятково представників владної фракції. Найчастіше в ефіри телемарафону запрошували народних депутатів від «Слуги народу» Олексія Леонова та Сергія Нагорняка (по два рази кожного), інших депутатів запрошували лише по разу.

Депутати на Першому каналі Суспільного:

На Перший канал Суспільного, як і раніше, народних депутатів запрошували частіше, ніж у телемарафон. Традиційно їхній склад за фракціями був набагато більш збалансованим. Більше запрошень (8) мали представники «Слуги народу», оскільки їхня присутність, зрозуміло, є обов’язковою в усіх дискусійних студіях, коли запрошують по два чи по три депутати одночасно. З опозиційних фракцій відчутно переважали представники «Європейської солідарності» (7 запрошень), менше запрошували представників «Батьківщини» (тричі) та «Голосу» (двічі). Найчастіше в ефірі каналу протягом тижня був нардеп від «ЄС» Олексій Гончаренко (тричі). По два рази в ефірі побували депутат від «Слуги народу» Павло Фролов і депутатка від групи «За майбутнє» Ганна Скороход (як глава парламентської ТСК з питань захисту прав військовослужбовців).

3. Прояви політичного піару в телемарафоні 11–14 листопада

Протягом чотирьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 15 проявів політичного піару. Найбільше (6) їх було на телеканалі «Рада», взагалі не було в ефірах каналу «1+1». Найчастіше фігурантами позитивного піару цього разу були «Нафтогаз України» та його очільник Олексій Чернишов (у 5 піарних матеріалах). Від них відстали перша леді Олена Зеленська та прем’єр-міністр Денис Шмигаль (по 3 матеріали). Негативний піар був лише в бік Київської міської державної адміністрації.

4. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 11–14 листопада

Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону й Першого каналу Суспільного протягом звітних днів тижня не було. Як і завжди, ефіри каналу «Рада» вели токсичні ведучі каналу.

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду