Яким був ефір спільного телемарафону «Єдині новини» й ефір Першого каналу Суспільного 28-29 жовтня 2024 року — резюме
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Яким був ефір спільного телемарафону «Єдині новини» й ефір Першого каналу Суспільного 28-29 жовтня 2024 року — резюме
«Детектор медіа» спільно з донорами моніторингу вирішили не втрачати контроль над дотриманням стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону і Першого каналу Суспільного. Для цього щомісяця один із тижневих звітів буде робитися за попередньою методикою. Це — перший такий звіт після зміни формату моніторингу.
Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».
З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події та теми.
21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону і вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюється так само як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається такою ж, як до телемарафону.
З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій/депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингу читайте тут.
Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за липень — вересень 2024 року читайте тут (перша частина) і тут (друга).
Ефірна сітка каналів
Структура ефірного блоку каналу «1+1» була такою: ефірні години починалися випусками новин різного хронометражу (і по 15, і по 30, і по 45 хвилин), продовжувалися гостьовими студіями.
Структура ефірного блоку каналів ICTV та СТБ була традиційною: 15-хвилинні новини чергувалися з 15-хвилинними гостьовими студіями, раз замість гостьової показували фрагмент недільного тижневика «Факти тижня», о 20-й був годинний підсумковий випуск.
Структура ефірного блоку каналу «Інтер» була звичною для ранкового слота. До 10-ї ранку щопівгодини були 10-хвилинні випуски новин, решту часу займали гостьові студії, з 10-ї години починалися 13-хвилинними новинами, продовжувалися гостьовими.
Структура ефірного блоку каналу «Рада» була звичною для денного слота: години починалися переважно з 15-хвилинних випусків новин (щоправда, останній о 17-й чомусь був лише 10 хвилин), продовжувалися гостьовими студіями.
Структура ефірного блоку каналу «Ми — Україна» була звичною для вечірнього слота: ефірні години починалися 15-хвилинними випусками новин, продовжувалися гостьовими студіями. О 20-й був годинний підсумковий випуск, наступна година була повністю гостьовою.
Структура ефірного блоку Першого каналу Суспільного була звичною для вечірнього слота каналу: ефірні години починалися з 15-хвилинних випусків новин, продовжувалися гостьовими студіями. О 20-й був 40-хвилинний підсумковий випуск новин, потім — 20-хвилинний випуск новин спорту. Наступна година була суцільно гостьовою.
28 жовтня
Бойові дії на різних ділянках фронту
В ефірі каналу «1+1» було пряме ввімкнення власного кореспондента про бої на Покровсько-Курахівському відтинку фронту. У гостьових студіях ситуацію на фронті не обговорювали. В ефірі каналів ICTV та СТБ був репортаж про бойову роботу розвідників на Покровському напрямку і репортаж про бої 65-ї ОМБР на Запорізькому напрямку. В гостьовій студії говорили з речницею ОТУВ «Луганськ» Анастасією Бобовніковою, пресофіцеркою 47-ї ОМБР Анастасією Блищик і з начальником артилерії батальйону 81-ї окремої мобільної бригади ДШВ Максимом Антоновим.
Нічні атаки ворога по Харкову, 13 поранених
У ефірі каналу «1+1» було два прямих ввімкнення власної кореспондентки з місць влучань. У гостьових студіях цю подію не обговорювали. В ефірі каналів ICTV та СТБ з Харкова робили пряме ввімкнення і репортажний сюжет. У гостьовій студії подію не обговорювали.
29 жовтня
Бойові дії на різних ділянках фронту
На каналі «Інтер» були репортажний сюжет про оборону Часового Яру й оглядовий сюжет про бої на різних ділянках фронту. У випуску новин о 8-й ранку було традиційне добове зведення Генштабу від речника Андрія Ковальова. У гостьовій студії говорили з командиром батальйону УБПАК «Ахіллес» 92-ї ОШБ Юрієм Федоренком. Телеканал «Рада» протягом проаналізованих чотирьох годин ефіру взагалі не згадував про події на фронті! Ні в новинах (навіть бодай коротких повідомлень не було), ні в гостьових студіях. Як на мій погляд, це абсолютно непрофесійний підхід. В ефірі каналу «Ми — Україна» був репортаж про роботу розвідувальних дронів «Фурія» на Покровському напрямку. У гостьовій студії про події на фронті говорили з речником Сил оборони півдня Владиславом Волошиним, співзасновником і виконавчим директором Українського центру безпеки та співпраці Дмитром Жмайлом і з командиром підрозділу 153-ї ОМБР Назарієм Кішаком.
В ефірі Першого каналу Суспільного був репортаж про бої артилеристів 56-ї ОМПБР під Часовим Яром. Ситуацію на фронті обговорювали з воєнним оглядачем видання «Апостроф» Денисом Поповичем і з командиром батальйону УБПАК «Ахіллес» 92-ї ОШБР Юрієм Федоренком.
4 загиблих внаслідок ворожого удару по Харкову
В ефірі каналу «Інтер» було пряме ввімкнення власної кореспондентки з Харкова. У гостьовій студії говорили з міським головою Ігорем Тереховим. У проаналізованому ефірі каналу «Рада» згадували про це лише коротким повідомленням. У ефірі каналу «Ми — Україна» був репортаж із Харкова про наслідки ворожих атак. Говорили з міським головою Харкова Ігорем Тереховим.
В ефірі Першого каналу Суспільного був репортаж із Харкова. У гостьових студіях ці події не обговорювали.
Загиблий і 14 поранених від ракетного удару по Кривому Рогу
У ранковому ефірі каналу «Інтер» робили пряме ввімкнення з Дніпра. В новинах каналу «Рада» згадували про подію лише коротким повідомленням. У гостьовій студії говорили з заступником голови Дніпропетровської ОВА Юрієм Яндульським. В ефірі каналу «Ми — Україна» обмежилися короткими повідомленнями в новинах.
В ефірі Першого каналу Суспільного був репортаж із Кривого Рогу. У гостьових студіях не обговорювали.
Верховна Рада ухвалила закон про зміни у системі МСЕК
В ефірі каналу «Рада» частково тему обговорили з гендиректором Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Віталієм Музиченком. В ефірі каналу «Ми — Україна» тему обговорювали з міністеркою соціальної політики Оксаною Жолнович.
На Першому каналі Суспільного був оглядовий сюжет про те, що керівниці Миколаївської МСЕК досі не повідомили про підозру, пряме ввімкнення про роботу Хмельницької МСЕК після арешту його очільниці. У гостьових студіях тему обговорювали з народними депутатами Михайлом Цимбалюком і Ларисою Білозір.
Новинна складова ефірів
Новинна складова чотирьох годин ефіру каналу «1+1» була такою: 2 репортажні сюжети, 5 прямих ввімкнень і один гість-ньюзмейкер. Репортажні сюжети були про навчання військової справи цивільних на Закарпатті та про київський кінофестиваль «Молодість». Прямі ввімкнення були про бої на Покровсько-Курахівському відтинку фронту, два ввімкнення про наслідки нічних бомбардувань і атаки «шахедами» по Харкову й два ввімкнення про ліквідацію наслідків влучання ракети в будинок у Дніпрі.
Новинна складова чотирьох годин ефіру каналів ICTV та СТБ була такою: 6 репортажних сюжетів, одне пряме ввімкнення і 3 гості-ньюзмейкери. Репортажні сюжети були про наслідки авіаудару по Харкову, про бойову роботу розвідників на Покровському напрямку, про бої 65-ї ОМБР на Запорізькому напрямку, про те, як в «Енергоатомі» писали радіодиктант національної єдності, про наслідки ворожих обстрілів Херсона і про прем’єру вистави Маріупольського драмтеатру в Ужгороді. Пряме ввімкнення було про наслідки авіаудару по Харкову.
Новинна складова чотирьох годин ефіру каналу «Інтер» була такою: 2 репортажні сюжети, 7 прямих ввімкнень. У гостьових студіях побувало 3 ньюзмейкери. Репортажні сюжети були про оборону Часового Яру та про презентацію рекрутингового центру 126-ї бригади ТРО в Одесі. Прямі ввімкнення були про наслідки падіння уламків дрона в Києві (два), про наслідки ворожих обстрілів Сумщини, про наслідки ракетного удару по Кривому Рогу, про наслідки ракетного удару по Харкову, про наслідки ворожих обстрілів прифронтових населених пунктів Запоріжжя і про наслідки ворожих обстрілів Херсонщини й Миколаївщини.
Новинна складова чотирьох годин ефіру каналу «Рада» була нульовою в репортажному сенсі — жодних репортажних сюжетів чи прямих ввімкнень. У гостьовій студії побувало 9 ньюзмейкерів.
Новинна складова чотирьох годин ефіру каналу «Ми — Україна» була такою: 3 репортажні сюжети, одне пряме ввімкнення, в гостях побувало 5 ньюзмейкерів. Сюжети були про наслідки російських атак ракетами й авіабомбами по Харкову, про наслідки падіння уламків збитого «шахеда» у Києві, про роботу розвідувальних дронів «Фурія» на Покровському напрямку. Пряме ввімкнення було про перебіг передвиборчої кампанії в США.
Новинна складова чотирьох годин ефіру Першого каналу Суспільного була такою: 4 репортажних сюжети й 6 гостей-ньюзмейкерів. (Було одне пряме ввімкнення, але воно було нерепортажним). Репортажі були про бої артилеристів 56-ї ОМПБР під Часовим Яром, про наслідки ракетних і бомбових ударів ворога по Харкову, про наслідки удару по Кривому Рогу, про голосування за відставку генпрокурора Костіна в парламенті.
Гостьові студії
У гостьових студіях каналу «1+1» протягом чотирьох годин ефіру побували 9 людей: один ньюзмейкер, 3 експерти, одна журналістка і 4 учасники подій. З командувачем Сил безпілотних систем ЗСУ Вадимом Сухаревським говорили про новостворюваний рід військ і логіку його розвитку, про сучасну війну. З іншими гостями обговорювали готовність укриттів у школах країни, настрої українців на третій рік війни, парламентські вибори у Грузії, президентські вибори в Молдові та в США, роботу підрозділів БПЛА та інші теми.
У гостях каналів ICTV та СТБ протягом чотирьох годин ефіру побувало 7 людей: 3 ньюзмейкери, 2 речники, один експерт і один учасник подій. З міським головою Львова Андрієм Садовим говорили про спроби хаотичної забудови історичної частини Львова. З першою заступницею міністра соцполітики Дариною Марчак говорили про державну фінансову допомогу для придбання дров. З міністром Кабміну Олегом Немчіновим говорили про ліквідацію системи МСЕК. З іншими гостями обговорювали ситуацію на фронті, підсумки парламентських виборів у Грузії та інші теми.
У гостях на каналі «Інтер» протягом чотирьох годин ефіру побувало 10 людей: 3 ньюзмейкери, один речник, 3 експерти й 3 учасники подій. З міським головою Харкова Ігорем Тереховим говорили про наслідки двох ракетних ударів по місту. З головою Запорізької ОВА Іваном Федоровим говорили про наслідки ворожих обстрілів прифронтових населених пунктів області. З головою Національної служби здоров’я Наталією Гусак говорили про профілактику і лікування інсультів. З іншими гостями обговорювали ситуацію на фронті, прогнози щодо президентських виборів у США, наслідки сфальсифікованих владою парламентських виборів у Грузії, демографічні перспективи України, цифровий рекрутинг та інші теми.
У гостьових студіях каналу «Рада» протягом чотирьох годин ефіру побувало 17 людей: 9 ньюзмейкерів, по двоє радників і експертів і 4 учасники подій. З гендиректором Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Віталієм Музиченком говорили про соціальні виплати на фоні реформування системи МСЕК. З заступником голови Дніпропетровської ОВА Юрієм Яндульським говорили про наслідки ворожої атаки по Кривому Рогу. З заступником міністра внутрішніх справ Леонідом Тимченком говорили про роботу спеціалізованих центрів із розшуку зниклих безвісти. З головою Сумської ОВА Володимиром Артюхом говорили про наслідки ворожих обстрілів області. З нардепом Арсенієм Пушкаренком і з заступником керівника Офісу президента Ігорем Жовквою говорили про підсумки візиту президента Зеленського до Ісландії на саміт із країнами Північної Європи. З нардепом Жаном Беленюком і з міністром молоді та спорту Матвієм Бідним говорили про державні програми підтримки масового спорту. З заступником міністра енергетики Романом Андараком говорили про збільшення лімітів імпорту електроенергії з ЄС. З іншими гостями обговорювали останні кримінальні провадження проти корупціонерів різного рівня, профілактику інсультів і реабілітацію після інсульту, психологічну реабілітацію звільнених із полону бійців і членів їхніх сімей, дієвість санкцій проти Росії та інші теми.
У гостьових студіях каналу «Ми — Україна» протягом чотирьох годин ефіру побували 13 людей: 5 ньюзмейкерів, один речник, 5 експертів і 2 учасники подій. З міністеркою соціальної політики Оксаною Жолнович говорили про проголосований ВР законопроєкт щодо реформування системи визначення інвалідності. З міським головою Харкова Ігорем Тереховим говорили про наслідки ракетного і бомбового ударів по місту. З головою Нацради з питань телебачення та радіомовлення Ольгою Герасим’юк говорили про конференцію ЮНЕСКО в Парижі. З заступницею голови Комітету ВР з питань інтеграції України з ЄС Марією Мезенцевою говорили про підсумки саміту Україна — Північна Європа. З заступницею міністра економіки Надією Бігун говорили про програму «єПідтримка» і про тисячу гривень кожному українцю. З іншими гостями обговорювали ситуацію на окремих ділянках фронту, позиції НАТО і США щодо північнокорейських військових у Росії, перспективи військово-технічного співробітництва України з Південною Кореєю, підсумки виборів і протести в Грузії, субсидії на закупівлю дров для опалення й інші теми.
У гостьових студіях Першого каналу Суспільного протягом чотирьох годин ефіру побувало 14 гостей: 6 ньюзмейкерів, 5 експертів, два журналісти й один учасник подій. З народними депутатами Олексієм Кучеренком і Сергієм Нагорняком говорили про борги перед енергетиками та збільшення імпорту електрики з ЄС взимку. З заступницею міністра економіки Надією Бігун говорили про перші виплати держави за програмою національного кешбеку. З нардепом Ярославом Железняком говорили про проєкт державного бюджету на 2025 рік. З іншими гостями обговорювали роздачу українцям по тисячі гривень, чергові ядерні тренування в Росії, небезпеки закону про посилення відповідальності за СЗЧ, ситуацію на фронті, долучення Північної Кореї до війни в Україні солдатами й інші теми.
Представлення різних фракцій парламенту в гостьових студіях 28 жовтня — 3 листопада
Телемарафон:
Загалом в ефірі телемарафону протягом тижня було 15 гостьових студій із народними депутатами. З них 12 — у гостях були представники владної фракції партії «Слуга народу» (це 80% всіх «депутатських» студій), 2 позафракційних (причому один із них формально позафракційний «слуга» Олександр Корнієнко, що збільшує частку «слуг народу» майже до 87%) і один представник фракції «Батьківщини». Представників фракцій «Голосу» та «Європейської солідарності» протягом цього тижня в ефір марафону не запрошували.
За персоналіями картина виглядала так:
Перший канал Суспільного:
Загалом було 30 «депутатьких студій». 12 разів у них були представники владної фракції «Слуги народу». 17 разів — представників опозиційних фракцій. Цього разу навіть запросили представницю маргінальної депгрупи «Довіра».
Персонально список гостей-депутатів у ефірах Першого каналу Суспільного цього тижня виглядав так:
Порушення стандартів
Журналісти каналу «1+1» порушували стандарти 274 рази протягом чотирьох годин ефіру. Це по 68,5 порушення щогодини в середньому або ж більш як по порушенню щохвилини. Найчастіше порушували стандарт відокремлення фактів від думок — 166 разів, майже все це були суб’єктивні оцінки журналістів у новинах. Стандарт достовірності порушували 56 разів, більш як третиною від цих порушень були факти, подані без будь-яких посилань на джерела інформації. 36 разів порушували стандарт точності, більшістю з цих порушень були невідповідності картинки й тексту за кадром у БЗ. З 11 порушень стандарту повноти інформації більшістю була відсутність титрів на синхронах. Крім того, 5 разів порушили стандарт доступності подачі інформації. Інші стандарти не порушували.
Стандарти журналісти каналів ICTV та СТБ порушували 414 разів. Це по 103,5 порушення на годину ефіру в середньому, або ж майже по два порушення щохвилини. Найчастіше порушували стандарт відокремлення фактів від думок — 295 разів. Більшістю з цих порушень були оцінки й висновки журналістів у новинах. У фрагменті тижневика було дуже багато неавторизованих як належить міркувань і ведучої, і автора сюжету. Стандарт достовірності порушували 78 разів. Майже третиною з цих порушень були узагальнені розмиті псевдопосилання на авторство суб’єктивних думок. Стандарт точності порушували 28 разів, переважно це були невідповідності між картинкою і текстом. 8 разів порушили стандарт доступності подачі інформації, 5 разів — стандарт повноти інформації. Інші стандарти не порушували.
Стандарти журналісти каналу «Інтер» порушували протягом чотирьох годин ефіру 259 разів. Це майже по 65 порушень на годину ефіру в середньому або ж більш як по порушенню щохвилини. Найчастіше порушували стандарт відокремлення фактів від думок — 174 рази, майже все це були суб’єктивні оцінки журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових студій. Стандарт достовірності порушували 66 разів, найбільше було узагальнених розмитих псевдопосилань на джерела фактичної інформації. Стандарт точності було порушено 17 разів, більш як половиною були невідповідності відео і тексту в сюжетах і БЗ, в прямих ввімкненнях і в якості «ілюстрації» до розмов із гостями. Двічі було порушено стандарт повноти інформації. Інші стандарти не порушували.
Стандарти журналісти каналу «Рада» порушували 191 раз (це майже по 48 порушень на годину ефіру в середньому). Найчастіше порушували стандарт відокремлення фактів від думок — 71 раз. Більшістю з цих порушень були журналістські оцінки в новинах і новинних елементах гостьових студій. Стандарт достовірності порушували 48 разів. Більш як половиною з цих порушень були розмиті узагальнені псевдопосилання на джерела фактичної інформації. Майже всі з 41 порушення стандарту повноти інформації були повною відсутністю інтершуму на відео в БЗ і сюжетах. Стандарт точності порушували 20 разів, у більшості випадків це були невідповідності між картинкою і текстом за кадром. Крім того, 5 разів був порушений стандарт балансу думок (точніше, було п’ять повторів одного і того ж матеріалу з цим порушенням). І було одне порушення стандарту доступності подачі інформації.
Стандарти журналісти каналу «Ми — Україна» порушували цього дня 279 разів. Це майже по 70 порушень на годину ефіру в середньому або ж більш як по порушенню щохвилини. Найчастіше порушували стандарт відокремлення фактів від думок — 169 разів, майже все це були суб’єктивні думки журналістів у новинах і в новинних елементах гостьових студій. Стандарт достовірності було порушено 47 разів, майже половиною з цих порушень було подання фактів без будь-яких посилань на джерела. З 33 порушень стандарту повноти більшістю була відсутність інтершуму на відео. Стандарт точності порушували 19 разів, більшість порушень — невідповідності картинки й тексту за кадром у сюжетах і БЗ. Крім того, 10 разів було порушено стандарт доступності подачі інформації й одного разу — стандарт балансу думок.
Стандарти журналісти Першого каналу Суспільного порушували 97 разів, це більш як по 24 порушення на годину ефіру в середньому. Найчастіше порушували стандарт відокремлення фактів від думок — 45 разів. Усе це були суб’єктивні оцінки журналістів у новинах. Більш як половиною з 28 порушень стандарту достовірності були інформації та відео, взяті з інтернету. Стандарт точності порушували 12 разів, стандарт повноти інформації — 9 разів, стандарт доступності подачі інформації — 3 рази. Інші стандарти не порушували.
Інші позиції
В ефірі марафону не повідомлялося про такі події / теми:
Окупанти обстріляли багатоповерхівки в Херсоні, є руйнування.
Пентагон: солдатів КНДР перекинули ближче до України, можуть вступити в бій за кілька тижнів.
«Спротив»: найманці з КНДР почали злагодження на Курщині.
Енергетики «ДТЕК» потрапили під ворожий обстріл у Дніпропетровській області.
У справі столичного Голосіївського ТЦК суд обрав запобіжні заходи.
Ворожий «шахед» пролетів критично близько від енергоблока Хмельницької АЕС.
29 жовтня
До ЗСУ планують мобілізувати ще 160 тисяч людей — секретар РНБО (повідомляв Перший канал Суспільного).
Рада підтримала законопроєкт про угоди зі слідством (повідомляв Перший канал Суспільного).
NYT: Зеленський просить у США «Томагавки» (повідомляв Перший канал Суспільного).
WSJ: у Пентагоні побоюються нестачі ракет для ППО.
Піар
У проаналізованому ефірі каналів ICTV та СТБ був один прояв піару — цілий сюжет, присвячений новій кредитній програмі «Кредобанку» під американські гарантії.
Протягом чотирьох годин ефіру каналу «Рада» було 19 проявів політичного піару. Майже все це були типові «паркетні» матеріали, по-перше, про поїздку президента Зеленського до Ісландії, по-друге, про тисячу гривень кожному українцю в синхроні прем’єра Шмигаля.
У проаналізованому ефірі каналу «Ми — Україна» цього дня було 7 проявів політичного піару. 4 рази показували суто «паркетні» БЗ про зустрічі президента Володимира Зеленського в Ісландії. У гостьовій студії народна депутатка Ірина Борзова зі згоди й подачі ведучих відверто вихваляла президента. Однозначно позитивно подали вже ексгенпрокурора Андрія Костіна у матеріалі про його відставку. І був обов’язковий традиційний синхрон від голови правління «Нафтогазу Україна» Олексія Чернишова.
Проявів політичного піару у проаналізованому ефірі каналів «1+1» і «Інтер» не було.
У проаналізованому ефірі Першого каналу Суспільного було 2 прояви політичного піару — типове «паркетне» повідомлення про озвучене прем’єром Денисом Шмигалем рішення влади про виплату всім українцям по тисячі гривень.
Наративи й персонажі
У проаналізованому ефірі каналу «Рада» російських наративів не було, студії та програми вели троє токсичних ведучих каналу.
Російських пропагандистських наративів і токсичних медіаперсонажів у проаналізованому ефірі інших учасників телемарафону не було.
У проаналізованому ефірі Першого каналу Суспільного російських наративів токсичних медіаперсонажів не було.
Скриншот відео: «Факти» ICTV / ютуб