Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 21–24 жовтня 2024 року — коротко

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 21–24 жовтня 2024 року — коротко

12:00,
2 Листопада 2024
5644

Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 21–24 жовтня 2024 року — коротко

12:00,
2 Листопада 2024
5644
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 21–24 жовтня 2024 року — коротко
Моніторинг телемарафону «Єдині новини» й ефіру Першого каналу Суспільного за 21–24 жовтня 2024 року — коротко
Висвітлення основних тем тижня, представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях, прояви політичного піару та російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні — стисло.

Повний огляд читайте тут.

Телемарафон «Єдині новини» стартував 24 лютого 2022 року. «Детектор медіа» почав моніторити телемарафон 21 березня того ж року за такою методологією. У січні цього року «Детектор медіа» уточнив і доповнив цю методологію, відповідно до зауважень і побажань від редакцій учасників телемарафону. Автор моніторингу — Ігор Куляс, медіатренер та автор основної методології моніторингових досліджень «Детектора медіа».

З березня 2022-го по вересень 2024 року у фокусі уваги моніторингу були фіксація й аналіз ефірних сіток різних каналів, основний контент, який продукували редакції (сюжети, прямі ввімкнення, гостьові студії), порушення стандартів інформаційної журналістики учасниками телемарафону, прояви політичного піару, представлення в ефірі різних парламентських фракцій і депутатських груп, російські наративи й токсичні медійні персонажі в ефірі марафону, замовчані телемарафоном події й теми.

З жовтня 2024 року моніторинг телемарафону змінив формат. Тепер його основу становить аналіз висвітлення головних суспільно важливих тем у марафоні та для порівняння — на Першому каналі Суспільного. Відстежується висвітлення учасниками телемарафону головних тем кожного дня й тижня, представлення народних депутатів різних фракцій/депгруп в ефірі каналів, як і раніше, прояви політичного піару у формі сюжету або ж гостьової студії, наявність токсичних медіаперсонажів і російських наративів. Детальніше про новий формат моніторингів читайте тут.

21 травня 2024 року Перший канал Суспільного вийшов із телемарафону й вирушив у самостійне плавання 24/7. Для моніторингу ця зміна не є принциповою. Робота інформаційної редакції Суспільного мовника оцінюватиметься так само, як і раніше. Методологія оцінки ефірного продукту Суспільного мовника залишається тією ж самою.

Резюме моніторингових звітів читайте тут. У рубриці «Щоденні теленовини» щодня виходить короткий огляд марафону. А підсумки моніторингу телемарафону «Єдині новини» за липень — вересень 2024 року читайте тут (перша частина) і тут (друга).

21–24 жовтня у телемарафоні частина каналів не приділяла найпроблемнішим напрямкам фронту достатньої уваги, натомість в ефірі Першого каналу Суспільного пріоритети з висвітлення ситуації на різних напрямках фронту були розставлені системно.

Ключову внутрішньополітичну подію — запроваджене указом президента Зеленського рішення РНБО про ліквідацію системи медико-соціальних експертних комісій телемарафон висвітлював як однозначно «правильне» рішення влади, Суспільний мовник надавав слово опонентам влади.

Саміт БРІКС у Росії та вибори з референдумом у Молдові й телемарафон, і Суспільне висвітлювали паритетно.

Так само — найгірші за наслідками ворожі атаки по Україні.

Як і зазвичай, було повне домінування «Слуги народу» в ефірі телемарафону і збалансоване представлення політсил в ефірах Першого каналу Суспільного.

«Лідером» за проявами політичного піару був телеканал «Рада», в ефірах Першого каналу Суспільного проявів політичного піару, як і раніше, не було.

1. Висвітлення основних тем тижня

Ситуація на різних ділянках фронту:

У телемарафоні окремі канали взагалі не приділяли належної уваги найактивнішим за бойовими діями напрямкам (Покровському і Курахівському). Натомість, як і раніше, Перший канал Суспільного набагато якісніше (і більше) обговорював ситуацію на основних напрямках фронту і при тому намагався висвітлювати ситуацію на всіх напрямках.

На каналі «1+1» системність у висвітленні ситуації на фронті з’являлаться, як і раніше, по середах, коли в ефір виходить рубрика «Оперативний черговий».

У гостьових «Ради», як і раніше, часто із запрошеними військовими-фронтовиками обговорюють чергові збори на дрони, РЕБи тощо, при цьому ведучі можуть так і не поцікавитися, що відбувається в зоні відповідальності підрозділів цих військових.

Найбільше якісних фронтових репортажів знову було на «1+1», якісні фронтові репортажі також були і в ефірах «Інтера» і ICTV з СТБ.

Внутрішня політика:

Головну внутрішньополітичну тему цього тижня (запроваджене указом президента Зеленського рішення РНБО про ліквідацію системи медико-соціальних експертних комісій) у телемарафоні подавали як «давно назріле рішення», без глибокого аналізу причин і можливих наслідків такого рішення. Експертних оцінок глядачам телемарафон не пропонував, як і думок опонентів влади.

Натомість Перший канал Суспільного організував доволі глибоке й різнобічне експертне обговорення теми тижня та дав можливість оцінити «давно назріле рішення» представникам політичної опозиції.

Зовнішня політика України та світова політика:

Вибори в Молдові учасники телемарафону висвітлювали вкрай нерівномірно, найбільш «репортажними» були в слоті «1+1», протягом дня тему обговорювали лише в ефірі ICTV та СТБ і лише з одним гостем. Перший канал Суспільного, як і «1+1», висвітлював подію прямими ввімкненнями, але організував і доволі широке експертне обговорення теми.

Саміт БРІКС у телемарафоні висвітлювали традиційними сюжетами на відео Reuters, обговорювали з експертами. Перший канал Суспільного залучав до обговорень більшу кількість експертів, ніж редакції марафону.

У висвітленні теми північнокорейських військових у Росії Перший канал Суспільного подав ширший спектр експертних думок, ніж учасники телемарафону.

Наслідки ворожих обстрілів і бомбувань цивільних об’єктів:

Найгіршими за наслідками в ці дні були ракетний удар по Запоріжжю і бомбардування Харкова 21 жовтня, атака дронами по Сумах 22 жовтня, удар по Куп’янську 24 жовтня. Загалом і телемарафон, і Перший канал Суспільного були доволі оперативними й висвітлювали ці події достатньо повно.

Найбільш «репортажними» традиційно були ефіри каналу «1+1», натомість тут було і найбільше порушень стандартів. Традиційно слабкими в репортажному висвітленні подібних подій були ефіри каналу «Рада».

Частина тем / подій, які не згадувалися в ефірі телемарафону, але згадувалися в ефірі Першого каналу Суспільного:

  • Кличко відсторонив свого заступника Прокопіва від обов’язків після розслідування Bihus.Info (22 жовтня).
  • Зеленський каже, що не збирався міняти Буданова й Умєрова (22 жовтня).
  • У Миколаєві родичі військових 123-ї бригади ТРО провели акцію біля міськради та ходу (23 жовтня).
  • «Схеми»: Російський бізнес на мільярд гривень попри санкції перейшов до оточення очільника Одещини Кіпера (23 жовтня).
  • Підозрюваного у держзраді та корупції Гладкого звільнили з посади начштабу Сил безпілотних систем (23 жовтня).
  • Зеленський не планує підписувати законопроєкт про переведення годинників (24 жовтня).

Не повідомляли ні в марафоні, ні в ефірі Першого каналу Суспільного:

  • У Білорусі до 20 років засудили двох громадян України «за підготовку до терактів» (23 жовтня).
  • Нардеп Арахамія і голова Миколаївської ОВА Кім взяли на поруки депутатку від «Слуг» Кормишкіну, яку підозрюють у незаконному збагаченні (23 жовтня).
  • Канцлер Шольц виступив проти першого пункту Плану перемоги Зеленського (24 жовтня).

2. Представлення парламентських фракцій і груп у гостьових студіях 21–27 жовтня

Депутати в телемарафоні:

Цього тижня у гостьові студії телемарафону народних депутатів канали запрошували 21 раз. З цих гостьових 16 були за «слугами народу» (це понад 76% усіх «депутатських» студій). Інші політсили отримували лише по одному запрошенню, тобто мали менш як 5% «депутатського» ефіру кожна.

Уперше за кілька років у гостьовій студії телемарафону (якщо не рахувати колишні ефіри в телемарафоні Суспільного) з’явився представник фракції «Європейська солідарність». Це був депутат від «ЄС» Ахтем Чийгоз, але винятково як заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу.

Депутати на Першому каналі Суспільного:

Цього тижня, як і раніше, Суспільний мовник значно активніше за телемарафон запрошував народних депутатів — 29 разів. І, як і раніше, дотримувався балансу між владою та опозицією. Єдине зауваження, цього тижня перевага «Європейської солідарності» над двома іншими опозиційними фракціями — «Голосу» й «Батьківщини» — була занадто великою. Імовірно, через намагання каналу запрошувати до «дискусійних» студій найбільших критиків влади з різних питань.

3. Прояви політичного піару в телемарафоні 21–24 жовтня

Протягом чотирьох проаналізованих днів у телемарафоні я зафіксував 28 проявів політичного піару. Рівно половина з них була в ефірах каналу «Рада». Найбільшими «бенефіціарами» позитивного піару цього разу були президент Володимир Зеленський (7 проявів), його дружина Олена Зеленська (6) і керівник Офісу президента Андрій Єрмак (3).

4. Російські наративи й токсичні медійні персонажі в телемарафоні 21–24 жовтня

Російських пропагандистських наративів в ефірах телемарафону та Першого каналу Суспільного протягом звітного тижня я не зафіксував. Як і завжди, ефіри вели токсичні ведучі каналів «Інтер» і «Рада».

Скриншот відео: «ТСН» / ютуб

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2025 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду