Пропагандисти — про зустрічі Зеленського, Трампа й Орбана
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Пропагандисти — про зустрічі Зеленського, Трампа й Орбана
У Парижі 7 грудня 2024 року Володимир Зеленський зустрівся з Дональдом Трампом. Це перша їхня зустріч після перемоги Трампа на виборах президента США 4 листопада. У зустрічі, яка тривала 35 хвилин, також брав участь президент Франції Еммануель Макрон. Він і запросив політиків на відкриття реставрованого собору Нотр-Дам де Парі.
За інформацією Reuters, за пів години розмови Зеленський пояснював Трампові потребу України в гарантіях безпеки для завершення повномасштабної війни з Росією. Але розмова не містила конкретних деталей щодо будь-якого бачення миру.
Утім, фейкороби вже зробили низку вкидів, що насправді Трамп і Макрон ніби спочатку «самостійно комунікували», а вже потім запросили Володимира Зеленського до переговорів.
Після зустрічі у соцмережі Truth Social новообраний президент США написав, що «Зеленський і Україна» хотіли б укласти угоду й «зупинити це божевілля».
Потім у своєму маєтку у Флориді Дональд Трамп мав зустріч із прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном. Який через декілька днів переговорив із Володимиром Путіним. Ті обговорювали «економічні питання й безпеку України».
«Детектор медіа» проаналізував понад 800 публікацій за допомогою інструменту Semantrum і з’ясував, які наслідки для України пророкували пропагандисти від зустрічей Трампа. Період аналізу охоплював 7–11 грудня 2024 року.
Повідомлення про зустріч Трампа й Макрона із Зеленським
У телеграм-каналах виставляли Зеленського «лузером», якому не вдалося провести «адекватні переговори». Якщо у проросійських телеграм-каналах і згадували про бажання українського президента поговорити саме про завершення війни — то подавали цю спробу як невдалу.
Так, у телеграм-каналі зі 145 тисячами підписниками писали:
«Народ хоче миру, а влада продовження війни. Так, після невдалого вояжу в Париж, де розмова з Трампом закінчилася нічим для України, Зеленський, за чутками, зажадав від ЗСУ розпочати реалізацію так званого “різдвяного наступу”». Хоча про жоден наступ в офіційних повідомленнях не йдеться.
У соцмережі X (колишній твітер) в акаунті Зеленського написали, що зустріч із Трампом і Макроном пройшла очікувано:
«Ми всі хочемо завершити цю війну якнайшвидше та справедливо. Домовилися працювати далі», — ішлося в дописі.
Понад те, Reuters із посиланням на власні джерела пише, що Трамп «поводився доброзичливо, шанобливо і відкрито і, схоже, був налаштований слухати».
Але попри це, наприклад, у каналі з 50 тисячами підписників продовжували просувати думку про «неспроможного Зеленського» так:
«Можливо, слова Трампа, що Україні, ймовірно, не варто очікувати від нього “таких самих обсягів військової допомоги, як було за часів Байдена”, є певною спробою утримати Банкову від чергової авантюри».
Черговою авантюрою фейкороби намагаються назвати ймовірний «наступ» Сил оборони України, викликаний нібито невдоволенням українського лідера після зустрічі в Парижі.
Були й маніпулятивні публікації, які натякали на буцімто бажання Зеленського продовжувати війну до «останнього»:
«Міжнародний трек повністю провалений Офісом президента. На Заході зростає втома від української кризи, яка вже трансформується в ненависть до України. Поїздка до Парижа не дала жодних позитивних результатів. Отже, у планах Зеленського продовжувати війну до останнього — хто його зупинить?», — написали у телеграм-каналі з близько 100 тисячами підписників.
Тож, крім висміювання та повторювання одного наративу про «війну до останнього українця», пропагандисти більше не вдавалися до розкручування цієї теми.
Також у телеграмі цитували колишнього радника Трампа Роджера Стоуна. Він критикував одяг, у якому український президент Володимир Зеленський прийшов на зустріч.
За словами Стоуна, такий одяг Зеленського був «неповагою до американського народу». Він казав, що український президент буцімто одягнувся в костюм і краватку на Всесвітньому економічному форумі — але й там президент з’явився у неформальному вбранні.
«Зеленський думає, що його обійде стороною той факт, що він неналежно одягається на зустрічі? Уже звернув увагу на це й лояльне до Трампа керівництво. Україні слід очікувати менше допомоги», — дописують у каналі з близько пів мільйона підписників.
Пропагандисти — про контакти Орбана й Трампа
9 грудня у Флориді новообраний президент США побачився з прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном. Угорський прем’єр зустрівся не лише з Трампом, а й із бізнесменом Ілоном Маском і майбутнім радником Трампа з питань національної безпеки Майком Волтцом.
Угорський прем’єр підтримує стосунки з Трампом і першим серед очільників ЄС привітав його з перемогою в президентських перегонах, навіть не очікуючи на офіційні результати. І водночас він підтримує дружні стосунки з Путіним.
Анонімний телеграм-канал зі 196 тисячами підписників описав цю зустріч Орбана і Трампа так:
«Передбачається, що на зустрічі з Трампом порушувалися питання, пов’язані з Україною. Орбан має добрі стосунки з Москвою, що в майбутньому дасть йому змогу стати одним з учасників мирного врегулювання».
У телеграм-каналі відвідини Орбаном США описували так:
«Орбана вважають людиною, яка є експертом по Україні. Щобільше, Америка шукає кандидата на заміну Зеленського».
У телеграмі також цитували публікацію Орбана в іксі (колишньому твітер), що «майбутнє почалося!». Майбутнє, мабуть, почалося з того моменту, як 11 грудня угорський прем’єр провів телефонну розмову з Путіним. Деталей зустрічі, як і у випадку зустрічі Трампа й Зеленського, не було.
Пропагандисти писали: «Президент Росії виклав оцінки розвитку ситуації та деструктивної лінії київського режиму, який, як і раніше, виключає можливість мирного врегулювання. Розмова відбулася з ініціативи Орбана».
Після розмови Путіна й Орбана головне повідомлення, яке поширювали пропагандисти у телеграмі, було про те, що Орбан, мовляв, невдовзі стане «посередником» у питанні потенційного завершення війни в Україні. Адже, як написали у телеграм-каналі з 80 тисячами підписників: «Саме він поки буде тим самим реальним і чесним посередником».
У 105 публікаціях з аналізованої вибірки фейкороби писали, що Володимир Зеленський нібито не погодився на пропозицію Орбана «припинити вогонь» на Різдво. Однак публічно Зеленський її не коментував. У єдиній публікації у соцмережах з приводу ініціатив Орбана з установлення миру в Україні український лідер лише розкритикував телефонну розмову угорського прем’єра з Путіним.
Зустріч Зеленського з Трампом відбувалася до його інавгурації 20 січня. У передвиборчій агітації Трамп обіцяв зупинити бойові дії в Україні за 24 години. Водночас Зеленський пояснює, що у США бажають «припинити війну якомога швидше». Трамп уже призначив своїм спеціальним представником з питань України та Росії 80-річного генерала у відставці Кіта Келлога.
Поки що голослівна фраза Трампа про швидке припинення війни знаменує можливість прискорити процес завершення поточного збройного конфлікту. Однак американський лідер, якщо й розпочинатиме пошуки шляхів закінчення війни, то на вигідних собі умовах.
І на цьому тлі російські пропагандисти поширюють тезу, що долю України можна розв’язувати без України. Позитивне ставлення пропагандистів до міжнародних контактів Віктора Орбана та критика Орбана в ЄС демонструє, що пропутінського Орбана не всі сприймають як потенційного посередника у переговорах про завершення бойових дій в Україні. А зустріч Володимира Зеленського, Дональда Трампа й Еммануеля Макрона демонструє, що президенту України та майбутньому президенту США не потрібні послуги проросійського політика з ЄС.
Тому «найсильнішим» аргументом, який знайшли у російському телеграмі для критики зустрічі в Парижі, була критика одягу Зеленського. Однак і цей «аргумент» пропагандисти позичили у конспірологів із «недружньої Росії держави» — США.
Ілюстрація на головній та інфографіка: Наталія Лобач