Рекомендації щодо використання деяких термінів в умовах протистояння України інформаційній пропаганді з боку Росії

Рекомендації щодо використання деяких термінів в умовах протистояння України інформаційній пропаганді з боку Росії

00:00,
14 Травня 2014
3517

Рекомендації щодо використання деяких термінів в умовах протистояння України інформаційній пропаганді з боку Росії

00:00,
14 Травня 2014
3517
Рекомендації щодо використання деяких термінів в умовах протистояння України інформаційній пропаганді з боку Росії
Рекомендації щодо використання деяких термінів в умовах протистояння України інформаційній пропаганді з боку Росії
Підготовлені для ЗМІ та журналістів низкою медійних громадських організацій

Українські журналісти сьогодні працюють у складних реаліях, в умовах викликів, які ще ніколи не стояли перед Україною. Правильне вживання термінів, зокрема таких як «терористи», «самооборона», «сепаратисти», надзвичайно важливе для забезпечення громадян об'єктивною інформацією про події, що маються місце в нашій державі. Російська пропаганда свідомо здійснює інформаційну війну і широко використовує підміну понять. Українські журналісти, не розібравшись належно у всіх сторонах російсько-українського конфлікту, часто несвідомо підігрують таким антиукраїнським технологіям та роблять оцінки, які не відповідають реальності. Це посилює агресивні настрої в частини суспільства та недовіру до національних ЗМІ. Окрім того, некоректна та безвідповідальна робота з інформацією в кризовий період може призвести до юридичної відповідальності самих журналістів.

Саме тому, з метою досягнення об'єктивності у висвітленні конфліктних подій, медійні організації рекомендують вживати терміни в таких значеннях:

Термін

Пояснення

Сепаратисти

Мешканці регіону, які нині виступають за відокремлення певних територій від України. Незалежно від того, якою вони бачать подальшу мету цього відокремлення, - чи то створення окремої держави, чи приєднання до іншої, зокрема до Росії

Федералісти / прихильники федерації

Люди, які виступають за федералізацію України. Не слід називати федералістами людей, що прагнуть розширення повноважень місцевого самоврядування та збільшення обсягу бюджетних відрахувань до місцевого бюджету

Терористи

Особи, які свідомо, цілеспрямовано застосовують насильство шляхом захоплення  заручників,  підпалів,  убивств,  тортур,  залякування населення та органів влади або вчиняють інші посягання на життя чи здоров'я людей або здійснюють погрози вчинення злочинних дій з метою досягнення злочинних цілей;

Окупанти

Cолдати з розпізнавальними знаками іншої держави або без таких, які вчиняють  дії з метою захоплення території України. Не слід взагалі вживати термін «зелені чоловічки», оскільки цей термін використовується російською пропагандою з метою надання м'якого звучання при описі дій армії іншої держави, яка незаконно окупувала територію України. 

Миротворці

Це лише ті військові, які входять до іншої суверенної держави на прохання її уряду за мандатом ООН та її інституцій.

Диверсанти

Спеціально підготовлені іноземці та громадяни України (працівники або найманці ФСБ, ГРУ, представники терористичних організацій, або представники організацій неофашистського спрямування чи військовослужбовці), які виконують завдання  з проведення диверсій на території України або підбурення місцевого населення до таких дій. У нашому випадку може йтися про операції з дестабілізації ситуації та захоплення заручників на сході України працівниками спецслужб Росії). Операції проводяться з метою дезорганізації управління військами, державними та іншими установами, знищення або тимчасового виведення з ладу найважливіших промислових підприємств, військових об'єктів, транспорту, зв'язку, а також збору інформації.

Самооборона

Група громадян, що об'єдналися для захисту мирних громадян від незаконних дій як з боку представників правоохоронних органів, так і з боку диверсійних або терористичних груп, мародерів, бандитів чи хуліганів. Самооборона не здійснює напади на представників держави, вона обороняє громадян від  проявів мародерства, насильства та захоплення адміністративних чи приватних споруд. Самооборона не висуває вимог щодо сепаратизму, федералізації і не співпрацює з відповідними групами.

Пособники терористів

Особи, що не здійснюють безпосередньої терористичної діяльності, але сприяють терористам, шляхом надання матеріальної та фінансової допомоги (в тому числі надання продовольства, приміщення, транспортних засобів та інформацію щодо розміщення важливих та стратегічних об'єктів, а також вказують на місцеперебування журналістів, громадських активістів та  активних громадян з метою їх подальшого переслідування.

Окремо звертаємо увагу на недоречність вживання засобами масової інформації термінів «народний мер», «народний губернатор», що були розроблені російськими пропагандистами з метою створення видимості легітимності неправомірних дій осіб, які не мають жодних повноважень подібні дії вчиняти. Натомість слід вживати «самопроголошений» або  «самозваний». Терміни «народний губернатор», так само як і «зелені чоловічки» можуть вживатися у ЗМІ лише в контексті розповідей про те як здійснюється інформаційна пропаганда з боку Росії.

При віднесенні особи або групи осіб до однієї з вище зазначених категорій журналіст має керуватися викладеними вище ознаками. При цьому слід враховувати, що часто при масових акціях збираються громадяни, які мають різні погляди і відносяться до різних груп. Узагальнено називати всіх сепаратистами чи терористами також буде порушенням принципу об'єктивного інформування.

Читайте також: «Як вас тепер називати? Або термінологія військового часу»

У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2023 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду